Anahtar Kelimeler: “Gerekli destekler verilmeli”

YAZARLAR

“Gerekli destekler verilmeli”

CHP’li Karasu: “Konkordato ilan eden otobüs firmalarına yenileri eklenecek. Salgın nedeniyle her sektöre olduğu gibi ulaşım sektörüne de gerekli desteklerin verilmesi gerekmektedir” dedi.

Zübeyde DARENDELİ

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu'nun şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketlerin ve personellerinin sorunlarına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Ulaşım sektörünün koronavirüs salgını nedeniyle derinden etkilendiğini belirten Karasu, ‘’Şehirlerarası ulaşım yasağının uygulanması neticesinde şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarımız ekonomik olarak darboğaza girmiştir’’ ifadelerini kullandı. Hem otobüs firmalarının hem de çalışanların zor durumda olduğu vurgulayan Karasu, bahar ve yaz aylarında sektörün yoğun olarak çalıştığını ancak salgın nedeniyle sektörün ileriyi göremediğini kaydetti.

Salgın öncesinde de birçok otobüs firmasının konkordato ilan ettiğini kaydeden Karasu, ‘’Gerekli önlemlerin alınmadığı bir senaryoda; salgın önce yaşanan ekonomik kriz nedeniyle konkordato ilan eden birçok otobüs firmasına yenileri eklenecektir. Bu süreçte her sektöre olduğu gibi ulaşım sektörüne de gerekli desteklerin verilmesi gerekmektedir’’ dedi.

Karasu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

1- Salgın nedeniyle faaliyetleri durma noktasına gelen şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmaların için herhangi bir destek uygulaması hayata geçirilecek midir?

2- Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmaların, vergi borçlarına ilişkin bir yapılanma planlaması bulunmakta mıdır?

3- Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalara yönelik sigorta ve prim muafiyeti getirilmesine ilişkin herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

4- İçinde bulunduğu zor durum düşünüldüğünde sektöre faaliyet gösteren firmalara yönelik, ertelemeli ve düşük faizli kredi imkanı sunulacak mıdır?

5- Salgın nedeniyle işsiz kalan yolcu taşımacılığında faaliyet gösteren, şoför, muavin, teknik personel ve şube çalışanı olarak görev yapan vatandaşlarımıza ilişkin destek paketi hayata geçirilecek midir?