Anahtar Kelimeler: GEOMETRİK BOYUTLANDIRMA ALINDI

GEOMETRİK BOYUTLANDIRMA ELE ALINDI

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Öğrenci Toplulukları koordinasyonuyla idari ve akademik personele yönelik gerçekleştirilen online konferansın bu haftaki konuğu Makine Mühendisi Olcay Şenel oldu

Zübeyde DARENDELİ

“Geometrik boyutlandırma ve Toleranslandırma (GD&T)” konusunu ele alan Şener, katılımcılara Havacılık ve savunma sanayisi, Mekanik Sistem Tasarım Grubu Üç Boyutlu Modelleme ve Toleranslandırma (GD&T) alanında bilgi verdi.

Şenel, “Havacılık ve savunma sanayii ürünleri küresel çapta büyük iş birlikleriyle üretilmektedir. Dünya üzerinde farklı fabrikalarda üretilmiş parçaların montaj edilebilir üretilmesi şarttır. Ürün isterlerinin doğru anlaşılması için dünyanın kullandığı ortak bir makine resim dili vardır. Bu dilin adı GD&T'dir. Havacılık ve savunma sanayiinde küresel bir güç olabilmek, katma değerli ürün üretebilir ve satabilir hale gelmek için GD&T vazgeçilmezdir. Havacılık ve savunma sanayisi günümüzde her zamankinden daha fazla öneme sahip. Bu alanlarda kendimizi geliştirmek ve üretken olmak istiyorsak GD&T üniversitelerde zorunlu ders olmalı. Böylece üniversitelerimizde katma değere sahip yerli ve millî ürünler tasarlayıp üreten mühendis yetiştirilebilecek” dedi.

Programın ardından Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Olcay Şenel’e katılımlarından dolayı teşekkür etti.