YAZARLAR

“Gençlerimizin bayramı kutlu olsun”

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, 19 Mayıs tarihinin bağımsızlık yürüyüşünün yeniden başladığı tarih olduğunu söyledi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınlayan Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal, 19 Mayıs 1919 tarihinin tarihimizde dönüm noktası olarak kabul edildiğini belirterek, bütün dünya ya örnek teşkil eden bir kurtuluş mücadelesi olduğunu  ifade etti. 

Bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için ülkeye sahip çıkılmasını, geçmişte verilen mücadelelerin önemini, genç kuşaklara en iyi şekilde anlatılması gerektiğini dile getiren Köksal,

"Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın ilk ateşinin yandığı 19 Mayıs 1919 tarihinin üzerinden yıllar geçti. Cumhuriyetin ilanı ve çağdaş reformlar ile birlikte, güzel günlere doğru yolculuğa çıkan halkımız, millet egemenliğini, demokrasiyi ve insan haklarını esas alan düzeni, kendi bağımsız ve çalışkan karakterine en yakın sistem olarak benimsemiştir. Bize bu yolu gösteren ve önderlik eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, ilelebet milletimizin kalbinde, şükran ve minnet duygularıyla yaşayacaktır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere Samsuna çıkışıyla başlayan kurtuluş hareketi, savaş meydanlarında zafere ulaşılmasını, vatan topraklarımızın kurtarılmasını sağlamıştır. Kurtuluş savaşının kazanılması, bayrağımızın özgürce dalgalandığı bağımsız Türkiye cumhuriyetinin kurulmasının yolunu açmıştır. 

Türkiye cumhuriyeti, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yurdunu seven ve kendisini ülkesine adayan kahramanlarımızın ve vatanı için savaşan şehitlerimizin bizlere armağanıdır. Kendine güvenen bağımsız ve özgür düşünen, araştıran, sorgulayan, teknolojiyi kullanabilen bilinçli genç nesillerin yetiştirilmesi ülkemiz için de çok önemlidir. Ülke olarak devletiyle milletiyle gençlerimize güveniyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Büyük Atatürk’ün, vatanımızınbölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliğimizin sağlanması yolunda kurtuluş mücadelesini başlattığı bu anlamlı günün 101   yıldönümünde gençlerimizin bayramını kutluyor, ,ülkemizin bekası için canlarını feda eden  gelmiş geçmiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimiz rahmet ve minnetle yad  ediyorum" dedi.

Bahar Hızar