Geleceğimize eser bırakıyoruz
Sivas Belediyesi kültürümüze sahip çıkıyoruz projesi ile 2014 yılından bugüne yayınlanan eserlerin tanıtımı gerçekleştirdi
Tarih: 12.2.2018 18:09:09/ 395okunma / 0yorum

Hakan BAKAR 

Sivas Belediyesi kültürümüze sahip çıkıyoruz projesi ile 2014 yılından bugüne yayınlanan eserlerin tanıtımı gerçekleştirdi.

Sivas Beleyesi, tarih ve kültürümüze sahip çıkmak adına şehrin manevi önderleri başta olmak üzere birçok alanda 100 farklı eser ortaya çıkaran Belediye, bu eserlerden 100 bin adet basarak şehir kültürüne katkı sağladı.

Başkan Sami Aydın´ın görevi sürecinde toplamda 1 milyon sayfalık yazılı eser ortaya çıkaran Sivas Belediyesi, bu kültürel yayınların tanıtımı için şehrin kanaat önderleri ile bir toplantı düzenledi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde düzenlenen tanıtım programına Belediye Başkanı Sami Aydın, Ak parti il temsilcileri, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, yazma eserlerinin yazarları, destek olanlar , basın mensupları ile çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen Kahvaltının ardından eserlerin yer aldığı serginin açılışı yapılarak katılımcılara; Belediye bünyesinde çıkarılan kitaplar tanıtıldı.

“Sivas´ımızı bütün yönleriyle tanıtmak istiyoruz”

Düzenlenen törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın; "Sivas Belediyesi olarak Anadolu´nun en kadim şehirlerinden birisi olan Sivas´ın tanıtımını yapmak adına kültürel olarak 2014 yılından bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaları ve bundan sonra da yapacağımız çalışmaları sizlerle paylaşmak istedik. Sivas´ımızı bütün yönleriyle, kültürleriyle, manevi önderleriyle, tarihi şahsiyetleri ile sevmeleri için tüm ilimizin hatta diğer illerin de sevmeleri için böyle bir çalışma içerisine girerek, 4 yıldır yapmış olduğumuz bu çalışmalardan dolayı çok mutluyum." dedi.

“Biz yolumuza devam edeceğiz”

Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı ise, "Amacımız öncelikle Şemsettin Sivasî´yi tüm yönleriyle tanıtmaktı. Allah´a şükür bunu başardık. Şehrengizleri hazırladık, değişik kitaplar bastık. Türkiye ilk defa 58 tane engellinin şiirlerini bir kitap halinde yayınladık. Öğrencilere yönelik çeşitli faaliyetler yaptık. Onlara boyama kitabından tutun, Şemsettin Sivasî´nin onların diliyle anlaşılması için kitaplar hazırladık. Biz yolumuza devam edeceğiz diyerek Belediye Başkanı Sami Aydın´ teşekkür etti.

“Belediye başkanları Şehrül Emin´dir”

"Kamu kurumunda çalışan çoğu idareci gelir gider ama belediye başkanları Şehrül Emin´dir. diyen  Avukat Haluk Çağdaş da; Bu memleketin gerçek sahibidir. 50 yıldır bu tarihi şehrimizin kültür hayatını izlemekteyim. Sayın başkanımızın döneminde yapılan kültüre ve sanata yönelik faaliyetler hiç bir dönemde bu kadar yoğunluk kazanmadı. Bu övünülecek bir durumdur. O bakımdan Sayın Belediye Başkanımızın bu yaklaşımını huzurunuzda tebrik ediyorum. Bu çalışmalarında devamının geleceğini inanıyorum." ifadelerini kullandı.

“Sivas yazıldıkça çoğalan, okundukça anlaşılması gereken bir şehirdir”

Şehrin yetiştirdiği önemli bir kültür insanı olan Müjgân Üçer; "Sivas´ın kelamı ve kalemi bitmez, Sivas yazıldıkça çoğalan, okundukça anlaşılması gereken bir şehirdir. Bu bakımdan sözlü kültür üzerine çalışmalar yaparken bunların kaybolmaması için verdiğim emeklerin ve halkımızın malı olan bu zenginliklerin ne kadar değerli olduğunu görmüş bulunuyorum. Belediyemizin yaptığı bu kültürel hizmetler arasında benimde 2 kitabımın çıkmış olması ayrıca onlara müteşekkirim." diye konuştu.

“Eserlerin çıkması bir hayalin gerçekleşmesidir”

Uzun soluklu bir rüyanın gerçekleştiğini görmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Prof. Dr. Hüseyin Akkaya ise "Bu eserlerin çıkması bilhassa Şemsettin Sivasî´nin eserlerinin tamamının çıkması bir rüyanın çok uzun yıllardan beri devam eden bir hayalin gerçekleşmesidir. Böyle bir eserin yayınlamasından dolayı 25 yıllık rüyanın gerçekleşmesinden dolayı başta Belediye Başkanımız Sami Aydın beye, ekibine ve yazar arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

“Belediye başkanlığı olarak nerede bir eksiklik varsa biz oradayız”

2014 den bugüne kültür değerlerimizi yaşatmamız adına bu işin içinde olsun mantığı ile yola çıktık diyen Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın 4 yıllık zaman zarfında hazırlanan eserleri Sivas´ın geleceğine bırakacağız dedi.

Sivas Belediye Başkanı yaptığı konuşmada: Belediye başkanlığı olarak nerede bir eksiklik varsa biz oradayız diyerek şöyle devam etti. “Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir Sivas´ta yaşıyoruz. İşte bunları daha iyi öğrenmek için bu temel eserler bize yol gösterecektir. Şemsi Sivas´i ve onun gibi daha birçok değerli ismin bu memlekete neler kattığını hepimizin daha iyi öğrenmesi gerekir. Yaşadığımız yeri bize bir başkası anlattığı zaman gerçekten bizim yaşadığımız şehir bizi öyle bir büyülüyor ki ve ne kadar mükemmel bir şehre sahipmişiz diyoruz. Oysa biz içinde yaşayanlar olarak Divriği Ulu Camii ve diğer eserleri taş olarak görüyoruz, ama başkaları gördüğü zaman muhteşem bir yapı eseri olarak görüyor.  Aynı şeyler şahsiyetlerimiz içinde geçerlidir. Bu şahsiyetlerin kıymetini iyi bilmemiz lazım. Bizler Sivas Belediyesi olarak gelecek nesillerin ve hepimizin yaşadığımız şehri daha iyi öğrenmesi adına bu eserleri bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz diyen Aydın “Kitap haline dönüştürdüğümüz eserlerin okunması ile Sivas´ın daha iyi anlaşılacağı kanaatindeyim. Bu eserlerin bugünlere kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum dedi.”

Konuşmaların ardından Kültürümüze sahip çıkıyoruz projesinde Başkan Aydın eserlerin ortaya çıkmasında emeği geçenlere teşekkür belgesi ve Sultan şehir Kültür ve Sanat Ödülü´nü takdim etti.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Geleceğimize eser bırakıyoruz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yaşlı çiftin evi sil baştan yapıldı
Yaşlı çiftin evi sil baştan yapıldı
Aydoğan Mahallesinde ikamet eden yaşlı çiftin evi sil baştan yenilendi.
Belediyeden çocuklar için trafik eğitim parkı
Belediyeden çocuklar için trafik eğitim parkı
Sivas Belediyesi tarafından gelecek nesillere trafik bilincinin aşılanması amacıyla "Trafik Eğitim Parkı" projesi hayata geçiriliyor.
Gıda Bankası´nı gezdiler
Gıda Bankası´nı gezdiler
Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri nezaretinde Hayat Ağacı Derneği´ni ziyaret ettiler. Müdür Baş Yardımcısı Sefer Çirkin, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Öğretmeni Fatma Şimşir ile bir grup öğrenci, Hayat Ağacı Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Gıda Bankası´nın gıda, giyim ve diğer reyonlarını gezdiler.
Başkan Aydın´dan esnaf ziyaretleri
Başkan Aydın´dan esnaf ziyaretleri
Belediye Başkanı Sami Aydın esnaf gezilerine Alibaba ve İnönü Mahallesi´nde devam etti.
"Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışıyoruz"
"Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışıyoruz"
Sivas Belediyesi şehirde yaşayan dezavantajlı gurupların hayatını kolaylaştırmak için yaptığı çalışmalara her geçen gün bir yenisini ekliyor. İşitme engelli bireylerin sağlık hizmetinden kolaylıkla faydalanması için Sağlık-Sen ile birlikte hastane çalışanlarına işaret dili eğitimi düzenleyen Belediye, şimdi ise Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri için işaret dili kursu başlattı
100 yaşına ulaşan vatandaşların isimleri cadde veya sokaklara verilecek
100 yaşına ulaşan vatandaşların isimleri cadde veya sokaklara verilecek
İlimizde 100 yaşını geride bırakan vatandaşların isimleri cadde veya sokağa verilecek
İşitme engellilere özel  “Alo İşaret” hattı kuruldu
İşitme engellilere özel “Alo İşaret” hattı kuruldu
Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) iş birliğiyle işitme engelli vatandaşların problemlerine çözüm üretmek amacıyla görüntülü "Alo İşaret" hattı kuruldu
Aydın´dan Afrin Gazisi Aytekin´e moral ziyareti
Aydın´dan Afrin Gazisi Aytekin´e moral ziyareti
Belediye Başkanı Sami Aydın, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin´de yürütülen ´Zeytin Dalı Harekâtı´nda yaralanan Uzman Çavuş Hakkı Aytekin´i evinde ziyaret etti
Başkan Aydın esnaflarla bir araya geldi
Başkan Aydın esnaflarla bir araya geldi
Belediye Başkanı Sami Aydın, esnaflarla sohbet etti. Başkan Aydın sabah namazını Meydan Camii´nde kılarak vatandaşlarla bir araya geldi. Namazın ardından cami cemaatiyle bir süre sohbet eden Aydın daha sonra Şems-i Sivasî´nin mezarını ziyaret ederek dua etti
Öğrencilerden pankartlı yardım
Öğrencilerden pankartlı yardım
İstiklal İlkokulu, Okul Meclisi üyeleri "Kadı Burhaneddin Öğrenci Meclisi" projesi kapsamında başlattıkları "Çorbada Bizim de Tuzumuz Olsun" kampanyası ile topladıkları yardımları Hayat Ağacı Derneği´ne teslim etti.
Soğuk havada sıcak ikram
Soğuk havada sıcak ikram
İlimizde gece boyunca kar yağışı etkili oldu. Sivas Belediyesine bağlı temizlik işleri ekipleri de 24 saat aralıksız görev yaptı. Kar temizliğinde çalışan işçileri Belediye Başkanı Sami Aydın ziyaret ederek çeşitli ikramlarda bulundu.
İhtiyaç sahibi 60 öğrenci sevindirilecek
İhtiyaç sahibi 60 öğrenci sevindirilecek
Hayat Ağacı Derneği, mont ve botları Milli Eğitim Müdürlüğü´ne teslim etti
Öğrenci dostu belediye
Öğrenci dostu belediye
Bünyesindeki kültür merkezlerinde her yaştan vatandaşın sosyal hayata daha etkin katılımlarını sağlamayı amaçlayan Sivas Belediyesi, öğrencilerimizi de unutmuyor.
Başkan Aydın´dan STK ziyaretleri
Başkan Aydın´dan STK ziyaretleri
Belediye Başkanı Sami Aydın ilimizde hizmet veren bazı sivil toplum örgütlerini ziyaret etti.
Başkan Aydın ziyaretlerde bulundu
Başkan Aydın ziyaretlerde bulundu
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, çeşitli ziyaretlerde bulundu. Bu kapsamda Başkan Aydın, ilimizin sevilen simalarından Âşık İsmeti mahlaslı halk ozanı Abdülkadir Namlı´yı Cumhuriyet Üniversitesi´nde kaldığı hastanede ziyaret etti
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
"İstanbul Anadolu´ya yayılmalı"
"İstanbul Anadolu´ya yayılmalı"
Vadi Federasyonu Gençlik Kolları Başkanı Mücahit Çelik ve yönetiminden oluşan heyet Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret etti.
 “İletişimi kuvvetli şoförler olmalı”
“İletişimi kuvvetli şoförler olmalı”
Belediye Başkanı Sami Aydın, “Yenilenen otobüslerle birlikte iletişimi kuvvetli şoförler olmalı. Bu sağlanırsa esnafımızda toplu taşıma araçlarını kullanacaklardır” dedi
Başkan Aydın´a teşekkür ettiler
Başkan Aydın´a teşekkür ettiler
Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı ve bölge illerin Muhtarlar Dernek Başkanları, Sivas Belediyesi´nin projelerini incelemek üzere ilimizde bir dizi incelemelerde bulundu.
DSİ kavşağında tabyalar yerleştiriliyor
DSİ kavşağında tabyalar yerleştiriliyor
DSİ Kavşağı´nda Sivas Belediyesi tarafından yapımı devam eden Karşıyaka´yı merkeze bağlayacak üst geçit çalışması aralıksız devam ediyor.
Çalışmaları yerinde incelediler
Çalışmaları yerinde incelediler
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas´a gelen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyon Başkanı Hüseyin Akdeniz ve bölge illerin Muhtarlar Dernek Başkanları Sivas Belediyesinin çalışmalarını yerinde inceledi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Kendine yapılmasını istemediğini sen de başkasına yapma.

Konfüçyus