Geleceğimize eser bırakıyoruz
Sivas Belediyesi kültürümüze sahip çıkıyoruz projesi ile 2014 yılından bugüne yayınlanan eserlerin tanıtımı gerçekleştirdi
Tarih: 12.2.2018 18:09:09/ 517okunma / 0yorum

Hakan BAKAR 

Sivas Belediyesi kültürümüze sahip çıkıyoruz projesi ile 2014 yılından bugüne yayınlanan eserlerin tanıtımı gerçekleştirdi.

Sivas Beleyesi, tarih ve kültürümüze sahip çıkmak adına şehrin manevi önderleri başta olmak üzere birçok alanda 100 farklı eser ortaya çıkaran Belediye, bu eserlerden 100 bin adet basarak şehir kültürüne katkı sağladı.

Başkan Sami Aydın´ın görevi sürecinde toplamda 1 milyon sayfalık yazılı eser ortaya çıkaran Sivas Belediyesi, bu kültürel yayınların tanıtımı için şehrin kanaat önderleri ile bir toplantı düzenledi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi´nde düzenlenen tanıtım programına Belediye Başkanı Sami Aydın, Ak parti il temsilcileri, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, yazma eserlerinin yazarları, destek olanlar , basın mensupları ile çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen Kahvaltının ardından eserlerin yer aldığı serginin açılışı yapılarak katılımcılara; Belediye bünyesinde çıkarılan kitaplar tanıtıldı.

“Sivas´ımızı bütün yönleriyle tanıtmak istiyoruz”

Düzenlenen törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın; "Sivas Belediyesi olarak Anadolu´nun en kadim şehirlerinden birisi olan Sivas´ın tanıtımını yapmak adına kültürel olarak 2014 yılından bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmaları ve bundan sonra da yapacağımız çalışmaları sizlerle paylaşmak istedik. Sivas´ımızı bütün yönleriyle, kültürleriyle, manevi önderleriyle, tarihi şahsiyetleri ile sevmeleri için tüm ilimizin hatta diğer illerin de sevmeleri için böyle bir çalışma içerisine girerek, 4 yıldır yapmış olduğumuz bu çalışmalardan dolayı çok mutluyum." dedi.

“Biz yolumuza devam edeceğiz”

Belediye Başkan Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı ise, "Amacımız öncelikle Şemsettin Sivasî´yi tüm yönleriyle tanıtmaktı. Allah´a şükür bunu başardık. Şehrengizleri hazırladık, değişik kitaplar bastık. Türkiye ilk defa 58 tane engellinin şiirlerini bir kitap halinde yayınladık. Öğrencilere yönelik çeşitli faaliyetler yaptık. Onlara boyama kitabından tutun, Şemsettin Sivasî´nin onların diliyle anlaşılması için kitaplar hazırladık. Biz yolumuza devam edeceğiz diyerek Belediye Başkanı Sami Aydın´ teşekkür etti.

“Belediye başkanları Şehrül Emin´dir”

"Kamu kurumunda çalışan çoğu idareci gelir gider ama belediye başkanları Şehrül Emin´dir. diyen  Avukat Haluk Çağdaş da; Bu memleketin gerçek sahibidir. 50 yıldır bu tarihi şehrimizin kültür hayatını izlemekteyim. Sayın başkanımızın döneminde yapılan kültüre ve sanata yönelik faaliyetler hiç bir dönemde bu kadar yoğunluk kazanmadı. Bu övünülecek bir durumdur. O bakımdan Sayın Belediye Başkanımızın bu yaklaşımını huzurunuzda tebrik ediyorum. Bu çalışmalarında devamının geleceğini inanıyorum." ifadelerini kullandı.

“Sivas yazıldıkça çoğalan, okundukça anlaşılması gereken bir şehirdir”

Şehrin yetiştirdiği önemli bir kültür insanı olan Müjgân Üçer; "Sivas´ın kelamı ve kalemi bitmez, Sivas yazıldıkça çoğalan, okundukça anlaşılması gereken bir şehirdir. Bu bakımdan sözlü kültür üzerine çalışmalar yaparken bunların kaybolmaması için verdiğim emeklerin ve halkımızın malı olan bu zenginliklerin ne kadar değerli olduğunu görmüş bulunuyorum. Belediyemizin yaptığı bu kültürel hizmetler arasında benimde 2 kitabımın çıkmış olması ayrıca onlara müteşekkirim." diye konuştu.

“Eserlerin çıkması bir hayalin gerçekleşmesidir”

Uzun soluklu bir rüyanın gerçekleştiğini görmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Prof. Dr. Hüseyin Akkaya ise "Bu eserlerin çıkması bilhassa Şemsettin Sivasî´nin eserlerinin tamamının çıkması bir rüyanın çok uzun yıllardan beri devam eden bir hayalin gerçekleşmesidir. Böyle bir eserin yayınlamasından dolayı 25 yıllık rüyanın gerçekleşmesinden dolayı başta Belediye Başkanımız Sami Aydın beye, ekibine ve yazar arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

“Belediye başkanlığı olarak nerede bir eksiklik varsa biz oradayız”

2014 den bugüne kültür değerlerimizi yaşatmamız adına bu işin içinde olsun mantığı ile yola çıktık diyen Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın 4 yıllık zaman zarfında hazırlanan eserleri Sivas´ın geleceğine bırakacağız dedi.

Sivas Belediye Başkanı yaptığı konuşmada: Belediye başkanlığı olarak nerede bir eksiklik varsa biz oradayız diyerek şöyle devam etti. “Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir Sivas´ta yaşıyoruz. İşte bunları daha iyi öğrenmek için bu temel eserler bize yol gösterecektir. Şemsi Sivas´i ve onun gibi daha birçok değerli ismin bu memlekete neler kattığını hepimizin daha iyi öğrenmesi gerekir. Yaşadığımız yeri bize bir başkası anlattığı zaman gerçekten bizim yaşadığımız şehir bizi öyle bir büyülüyor ki ve ne kadar mükemmel bir şehre sahipmişiz diyoruz. Oysa biz içinde yaşayanlar olarak Divriği Ulu Camii ve diğer eserleri taş olarak görüyoruz, ama başkaları gördüğü zaman muhteşem bir yapı eseri olarak görüyor.  Aynı şeyler şahsiyetlerimiz içinde geçerlidir. Bu şahsiyetlerin kıymetini iyi bilmemiz lazım. Bizler Sivas Belediyesi olarak gelecek nesillerin ve hepimizin yaşadığımız şehri daha iyi öğrenmesi adına bu eserleri bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz diyen Aydın “Kitap haline dönüştürdüğümüz eserlerin okunması ile Sivas´ın daha iyi anlaşılacağı kanaatindeyim. Bu eserlerin bugünlere kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum dedi.”

Konuşmaların ardından Kültürümüze sahip çıkıyoruz projesinde Başkan Aydın eserlerin ortaya çıkmasında emeği geçenlere teşekkür belgesi ve Sultan şehir Kültür ve Sanat Ödülü´nü takdim etti.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Geleceğimize eser bırakıyoruz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Altın projeler
Altın projeler
Aydın , “RTE Bulvarı bizim için büyük projelerden biri. Bu çalışmalar sonunda, Sivas´ın örnek bir bulvarı ortaya çıkmış olacak. Karşıyaka ve bölgedeki köyler ise otuz, kırk yıldır Karşıyaka köprüsünü bekliyorlardı. Artık hasret bu projeler ile bitmiş olacak.” dedi.
“Türkiye´de bir ilki başardık”
“Türkiye´de bir ilki başardık”
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, “Ulaşım konusunda sorunları tespit ederek yeni bir sistem ile tedbir aldık. Aldığımız tedbirler doğrultusunda Sivas´ta tek tip toplu taşıma işine geçerek, Türkiye´de bir ilki başardık.” dedi.
Okulların açılmasıyla birlikte ulaşıma zam yapıldı
Okulların açılmasıyla birlikte ulaşıma zam yapıldı
18.09 2018 tarihinden itibaren halk otobüs ücretlerine zam yapıldı. Güncel fiyatlar şu şekilde değişti. Tam 2.40 TL, Öğrenci ve emekli 1.75 TL, Araç içi 3.25 TL olarak değişti.
KANGAL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN TEMELİNE BAŞLANDI
KANGAL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ´NÜN TEMELİNE BAŞLANDI
Kangal Belediyesi tarafından ilçeye Emniyet Müdürlüğü Polis Merkezi Amirliği hizmet binasının yapımına başlanıyor. Emniyet binasının temel kazma çalışmaları başladı.
Sahiplenemiyoruz!
Sahiplenemiyoruz!
Eski Adliye Binası ve Valilik Ek Hizmet binası yerine yapılan 15 Temmuz Şehitler parkını sahiplenemiyoruz! Anfi Tiyatronun zemine sprey boya ile kirletilmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.
Terminalin Tavanı her yağmurda akıyor
Terminalin Tavanı her yağmurda akıyor
Sivas Şehirlerarası Otobüs Terminalinde 3 yıldır aynı sorun yaşanıyor!
Mahalle Buluşmaları Başladı
Mahalle Buluşmaları Başladı
Sivas Belediyesi tarafından ara verilen ‘Mahalle Buluşmaları´ etkinliğine yeniden başladı. Mevlana, Çayyurt, Akdeğirmen, Seyrantepe ve Yüceyurt Mahallelerini kapsayan ilk buluşma Ethembey Bölge Parkı´nda gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde çocuklara yönelik çeşitli oyunlarla başlayan etkinlik, akşam ise Başkan Mimar Sami Aydın, mahalle muhtarları ve bölge halkının katılımıyla gerçekleşen toplantıya ev sahipliği yaptı.
"Şehrimize Değer Kazandırmayı Hedefledik"
"Şehrimize Değer Kazandırmayı Hedefledik"
Karşıyaka Mahallesi´ni şehre bir adım daha yaklaştıracak olan Yeni Karşıyaka Köprüsü tamamlanma aşamasına gelirken köprünün bağlantı yollarında ise çalışmalar hız kazandı.
Alibaba Mahallesi´de Çalışmalar Yoğunlaştı
Alibaba Mahallesi´de Çalışmalar Yoğunlaştı
Sivas Belediyesi tarafından yapımı devam eden cadde ve yol düzenleme çalışmalarını Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın yerinde inceledi. Göreve geldikten sonra mahalle bazlı çalışmalar yapan Sivas Belediyesi bu çerçevede toplam 55 mahallede çalışmaları tamamlarken kalan mahallelerde de çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Kent Kart Matikler Artıyor
Kent Kart Matikler Artıyor
Akıllı Belediyecilik hizmetleriyle vatandaşların hayatını kolaylaştıran Sivas Belediyesi, yakın zamanda hizmete sunduğu kent kart yükleme makinelerini şehir genelinde yaygınlaştırmaya başladı.
Soğuk Çermik´e yeni tesisler
Soğuk Çermik´e yeni tesisler
Sivas´ın turizm potansiyeli noktasında en önemli merkezlerinden olan Soğuk Çermik´te Sivas Belediyesi tarafından bir dizi yeni hizmet hayata geçirildi.
Belediyeden Amerikan Ürünlerine Boykot
Belediyeden Amerikan Ürünlerine Boykot
Amerika Birleşik Devletleri tarafından Türkiye´ye uygulanan ekonomik saldırılar karşısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın boykot çağrısına Sivas Belediyesi de duyarsız kalmadı.
Gültepe Hastanesi Cenaze Nakil Aracı Hediye Etti
Gültepe Hastanesi Cenaze Nakil Aracı Hediye Etti
Sivas´ta faaliyet gösteren Özel Gültepe Hastanesi, Belediye Mezarlıklar Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere cenaze nakil aracı hediye etti.
“Mücadelemize devam edeceğiz”
“Mücadelemize devam edeceğiz”
Aksu “Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki AK kadrolar daha önce zorluklarla nasıl mücadele ettiyse bundan sonraki süreçte de yine Milletimizin desteği ile bu kumpaslardan ve dış güçlerin oyunlarından kurtulacaktır.
KALE PROJESİ´NİN İLK ETABINA BAŞLANIYOR...
KALE PROJESİ´NİN İLK ETABINA BAŞLANIYOR...
Tarihi Sivas Kalesi´ni tekrar canlandırmak için Sivas Belediyesi´nin başlattığı çalışmalar neticesinde projenin ihalesi gerçekleştirildi. Master plan çalışması için konunun taraflarıyla geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi.
Artık onların da sıcak bir yuvası var
Artık onların da sıcak bir yuvası var
Sivas Belediyesi tarafından Seyfebeli mevkiinde inşa edilen ´Sokak Hayvanları Yaşam, Rehabilitasyon Merkezi ve Hayvan Oteli´nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi
Çiftçi,”Yeni Vidanjörümüz İlçemize Hayırlı Olsun
Çiftçi,”Yeni Vidanjörümüz İlçemize Hayırlı Olsun
Gürün Belediyesi kanalizasyon ve kanal tıkanmalarında kullanmak üzere yeni bir vidanjör alarak belediye araç parkına dahil etti.
Hayvan barınağı açılıyor
Hayvan barınağı açılıyor
Türkiye´nin en büyük barınaklarından biri olarak planlanan yeni Sokak Hayvanları Yaşam, Rehabilite Merkezi ve Hayvan Oteli projesi açılıyor. 10 Ağustos Cuma Günü saat 15.00´te düzenlenecek olan açılış törenine tüm Sivaslılar davet edildi.
Bu evler oksijen deposu
Bu evler oksijen deposu
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın yamaç evlerinin tanıtımında basın mensuplarına yaptığı açıklamada: “Bölgeye yakışan bir proje oldu. Türkiye´nin birçok yerinden bizim yaptığımız yamaç evlerinin projeni talep ediyorlar.” dedi
Şehrimize çok yakışacak
Şehrimize çok yakışacak
Kale mahallesi projesinin son toplantısı Sivas Belediyesinde gerçekleşti.
Vekil Başkan dayanışması
Vekil Başkan dayanışması
Belediye Başkanı Sami Aydın sabah kahvaltısını Gültepe Mahallesi´nde vatandaşlarla birlikte yaptı. Başkan Aydın ardından çeşitli mahalleleri ziyaret ederek muhtarlar ve mahalle sakinleriyle bir araya geldi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus