Anahtar Kelimeler: GARDAŞA YAKIŞAN KARAR!

YAZARLAR

GARDAŞA YAKIŞAN KARAR!

Son günlerde ülke genelinde çıkan orman yangınları dolayısıyla 5 Ağustos’ta yapılacak ‘Gardaşlık Festivali’nin iptal edilmesi kararı alındı. Festival için oluşturulan finansal kaynak ise yangın bölgesine aktarılacak

Ayşe Mine EĞÜZ/

Sivaslıların merakla beklediği Gardaşlık Festivali bu yıl iptal edildi. Paydaşların ortak olarak yaptığı basın açıklamasında festivalin iptal nedeni ise son günlerde ülkemizin gündeminden düşmeyen hepimizin ciğerini yakan orman yangınları oldu. Gardaşlık Festivali için sponsorlar tarafından yapılan finansal destek ise yangın bölgelerine aktarılacak. Aktarılan fon desteği yaklaşık 100 bin fidan değerinde.

Konuyla ilgili açıklama yapan Vali Salih Ayhan, “2019 yılı bizim için gerçekten çok özel bir yıldı. Sivas Kongresi’nin yüzüncü yılından dolayı birçok program yaptık. Bu programların bazılarını da geleneksek hala getirmemiz noktasında da çalışmalarımız olmuştu. Bunlardan bir tanesi de ‘Dünya Gardaşlar Günü’ olarak kutlanan 5 Ağustos tarihindeki programımızdı. 2019 yılından itibaren valilik, belediye ve odalarımız ile hep birlikte ‘Gardaşlık Festivali’ kutlamaya başladık. 2019 yılında ulusal ölçekte çok dikkat çekici bir organizasyon oldu. 2020 yılında dünyamızı kuşatan küresel salgın illeti gölgesinde gerçekleştirdik ama biraz daha sembolik olarak gerçekleştirildi. Bu yıl salgınla mücadele umut verici olunca gurbetçilerimizin de arzu ve isteklerini dikkate alarak bu yıl yoğun bir hazırlık dönemi geçirdik. Konserlerden söyleşilere, halaylardan ödül törenlerine kadar hemşerilerimizle gardaşlık kültürünü en güzel şekilde hissedebileceğimiz birçok program ve planlama yaptık. Gardaşlık demek toplumsal sorumlukuk, milletimizin derdiyle dertlenmek ve sevinciyle coşmak demektir. Her yıl belirlediğimiz ana tema doğrultusunda bu yıl ki ana temamız ‘Yardımseverlik’ti. Bugünlerde ülke olarak orman yangınlarıyla büyük bir mücadele vermekteyiz. Maalesef üzüntüyle yüreğimiz yanıyor ve bunu da takip ediyoruz. sadece takiple değil oradan gelen araç ve ekipman taleplerini de karşılamaya çalışıyoruz. Sivas Belediyemizin ve birçok kurumumuzun araçları da o bölgede çalışmakta. Her yangın ile ciğerimiz de yanmakta. Tabiattaki her canlının acısını da yüreğimizde hissetmekteyiz. Ülkemizin birçok noktasında meydana gelen orman yangınlarına karşı devletimiz tüm imkanlarıyla mücadele verirken millet olarak bir mücadelenin yanında yer almaktayız. Türkiye’nin coğrafyamızın bu durumunu göz önüne alarak bölgemizdeki bu hüzünlü durum yüreğimizi yakan hüzünlü bir husus olduğundan dolayı belediye başkanımız ve arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucunda birkaç gün sonra yapacağımız ‘Gardaşlık Festivalı’ etkinliğimizi bu yıl için yapılamamasına yönelik karar aldık. Yanan bölgelerde sıkıntı ve sorunlar varken bizim burada tebessüm etmemiz ve eğlenmemiz hoş olmaz. Bu yıl yine sanal ortamda kutlanmasına karar verdik” dedi.

‘KAYANAĞIN TAMAMI YANGIN BÖLGESİNE’

Festival için oluşturulan finansal kaynak hakkında bilgi veren Ayhan, “Salgınla ilgili mücadelemizde de biraz tedbirlerimizi gözden geçirmemiz ve aşı olmamız gerekmektedir. 2019, 2020 ve bu yıl Gardaşlık Festivalindeki masrafların finansı sponsorlarımız aracılığıyla karşılandı. Dolayısıyla sponsorlarımızla da yapılan istişare sonucunda da festival için toplanan kaynağın tamamını yanan bölgelerdeki yangınlar için Orman Genel Müdürlüğü’müzün oluşturacağı fona aktaracağız. Gardaşlık kültürünün özünde madem yardımseverlik var bizde bu yardımseverlik kavramı adı altında yangn bölgesine aktarmış oluyoruz. Bu vesileyle yangın bölgelerinde yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Yangına karşı mücadele veren herkese de kolaylıklar diliyoruz. Gardaşlık Festivali’nde oluşan fonu da yaklaşık 100 bin fidan etmekte. Sivaslıların duygusunu, yardımlarını o bölgede yanan yerlerin ağaçlandırması için de oraya aktaracağız. İlimizde yıllık 4 milyon fidanı toprakla buluşturuyoruz. Bu seneki bu yangınlarla ilgili durumu görüp de kayıtsız kalmak mümkün değil. Dolayısıyla bizde kurum, ilçe ve sivil toplum örgütlerimizle normal yıllık planlamamıza ilaveten bir milyon fidanı ilimizde toprakla buluşturacağız” diye konuştu.

KONTROL EDİLEBİLİR OLDUĞU İÇİN GERİ ÇEKİLDİ

Belediye tarafından alınan tedbirler doğrultusunda mesire alanlarındaki mangal yakma yasağı kaldırıldı. Bununla ilgili açıklama yapan Vali Salih Ayhan son olarak şunları ekledi; “Biliyorsunuz şu an geçici bir süreyle ormanlara giriş-çıkışları yasakladık. Ormanlarda mangal, semaver yakmak yasaklandı. Tabi kontrol edilebilir merkezdeki mesire alanlarında kısıtlama söz konusu değil. Özellikle bizim Kuzey bölgemizde Koyulhisar Batı taraflarında Yavu mevkii gerek emniyet gerek jandarmamız çok hassasiyetle takip ediyor. Orman İşletme Müdürlüğü’müzle birlikte günlük drone uçurarak da bölgeleri ciddi manada tarıyoruz. Yanan bölgelerde bir sabotaj olduğu çok aşikârdır. Onun içinde çok ciddi bir teyakkuzda odluğumuzu da söyleyebiliriz.”

‘GARDAŞA YAKIŞAN YAPILDI’

Gardaşlık kültürünün özüne değinen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Güney sahillerinde ormanlarımız yanıyor ciğerimiz yanıyor. Bu sebeple de gardaşlık kültürüne uygun olarak ‘Gardaşlık Festivali’ni iptal ettik. Bu noktada Sivaslılara düşen gardaşlık kültürünü taşıyan herkesin yapması gereken de buydu. İnşallah ülkemiz bu zor süreci de atlatacak. Devletimiz sahada var gücüyle yangınla mücadele ediyor bu noktada bize düşen aslında bugün Sivaslıların ortaya koyduğu bu duyguyu 85 milyon bir ülke meselesi oalrak görüp bu yangınla mücadeleyi milli mücadele olarak görüp bu noktada farklı siyasi sahiplerden ayrılarak yeşil vatanımıza sahip çıkma noktasında hepimizin üzerine düşeni yapması gerekiyor. AFAD İl Müdürlüğümüzle bizden talep edilen araçları Manavgat’a gönderdik. Biz umuyoruz ki seneye 5 Ağustos’ta farklı organizasyonla hemşerilerimizin karşısında olacağız” ifadelerini kullandı.