FİRMALARI BANKA MÜDÜRLERİ Mİ BATIRDI?
TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, "Bizim sıkıntıya düşen iş adamlarımıza bankalar destekten ziyade büyük bir zorluk göstermişlerdir. Özellikle Sivaslı banka müdürleri iş adamlarımıza çok zorluk çıkardılar." dedi
Tarih: 4.2.2018 23:00:43/ 2479okunma / 0yorum

 

 

Hakan BAKAR

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım´dan çarpıcı açıklamalar.

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım Sivas´ta katıldığı bir televizyon programında, önümüzdeki aylarda yapılması planlanan oda seçimleri, Sivas gündemini meşgul eden konular ve kendisi ile ilgili birçok konuya açıklık getirdi.

"FİRMALARI SİVASLI BANKA MÜDÜRLERİ BATIRDI"

Sivas´taki batan firmalar ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Sivaslı banka müdürlerinin suçu fazla burada. Firmalarımızı çok aceleye getirdiler onlara biraz zaman tanımaları gerekirdi" diyerek konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Sivas´ta şu anda ticaret yapan insanlar olarak hepimiz birinci kuşağız. Özellikle finans yönetiminde sıkıntılarımız var. İnsanların ticari durumlarının abartılarak konuşulması kraldan çok kralcıların olması hepimizi yoruyor. Banka müdürleri işletmecilere olumsuz davranıyorlar. Bizim sıkıntıya düşen iş adamlarımıza bankalar destekten ziyade büyük bir zorluk göstermişlerdir. Özellikle Sivaslı banka müdürleri iş adamlarımıza çok zorluk çıkardılar. Ben çoğu müdüre bu şekilde yaptınız siz nasıl sokakta bunların yüzüne bakacaksınız dedim. Oda olarak SPK onaylı kişiler getirdik herhangi bir kriz anında ne gibi çözümler yapılır bunları konuştuk. Finans yöneticilerinin hoş görülü davranıp biraz süre tanımaları gerekiyordu. İş adamlarımızdan ricamız sıkıntıya düşmeden önce bize gelsinler. Biz Anadolu da yaşayan iş yapan iş adamları olarak kimsede kimsenin alacağı kalmaz diyoruz."

"ŞEHİRDEKİ ÖĞRENCİ SAYISINI 100 BİNE ÇIKARTMAYI HEDEFLİYORUZ"

Gündemin önemli konularından, yıllardır herkesin dilinde olan ikinci üniversite konusu ve TOOB ETÜ olarak bilinen üniversite yeri ile ilgili de konuşan Yıldırım, "Fuar alanı olarak kullandığımız alana mart ayında temel atacağız. Oraya Teknoloji koleji, çok amaçlı kongre ve fuar alanı inşa edeceğiz. Eğer ikinci bir vakıf üniversitesini Sivas´a kazandırırsak şehirdeki öğrenci sayısını 100 bine çıkartmayı hedefliyoruz." dedi.

Şehirlerin cazibe merkezine alınması konusuna da değinen Osman Yıldırım, "Bizim ilimiz cazibe merkezi konusunda demiryolu yatırımında teşvik alması lazım. Bu gerçekleşirse Sivas´a yerli ve yabancı yatırımcıda daha rahat gelecek; hatta konuştuklarımızda var. Sivas´ın hali hazırda 750 bin dolarlık bir hibesi var. Bu hibe ile milli yük vagonunda demiryolu ile ilgili işlerde çözülmüş olacak. Biz sadece cazibe merkezi konusunda demiryolu ile ilgili olsun istiyoruz." şeklinde konuştu.

"BİR METRE ARAZİM YOK O BÖLGEDE"

Yıldırım, Lojiştik köyün 2. OSB´nin yanına yapılacağını hatırlatarak hızlı tren konusunda da "Hızlı tren istasyonu ile ilgili herkes dilediğini söyleyebilir. Söylenenler ama uyar ama uymaz. Bu bir fikirdir konuşulur tartışılır neresi uygun ise orası değerlendirilir. Bir metre arazim yok o bölgede. Demir yolları hattının şehir dışına çıkması benim hep aklımda olan şeydir. Her konuştuğumuz doğru olacak değil ama talep ederiz kabul görür görmez o tartışılır" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yaklaşan Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri ilgili de konuşan Yıldırım, "Kişilerin, ülkenin iyi olması, morallerin yerinde olması gerekiyor. Bir aksilik olmaz ise Nisan ayı içerisinde oda seçimlerinin yapılması planlanıyor. Bizi odayı başarılı bir yönetim ile Türkiye´de her yerde tanınır bir oda yaptık. Bizim Ticaret Odasının altyapısı çok iyi. Biz fikir üretiyoruz gündemdeyiz biz odadan güç almadık orayı değerli hale getirdik. Ankara´da konsey başkanlığı yapmış bir başkanım. İnsan önce kendini bir tartmalı dışarıdan gelecek iş adamlarına denk iş adamlarımız olmalı." dedi.

"BIYIKLI BAŞKAN DEĞİL İKİ DİL BİLEN BAŞKAN LAZIM BİZE"

Ticaret Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım oda Başkanlığı süreci içerisinde aday olup olmayacağı sorusuna ise şu şekilde açıklık getirdi:

"Önce bir meclise girelim sonrasında bakacağız. Bizim amacımız Sivas´ı temsil edecek her meslek grubundan iş adamlarını meclise sokmak. Meclis de isimler bir seçilsin sonra orada soracağız kim istenirse çoğunluk kime karar verirse biz onu başkan göstereceğiz. Tabii Önce kendi grubundan seçilmesi lazım.24 grup içerisinde çeşitli meclis üyeleri seçilecek Sivas için fikir üretecek kapasitesi yüksek biri olması lazım. Burası Sivas´ı temsil etme yeri."

‘TİCARET ODASINI FETÖCÜLERE BIRAKMADIK´

Yıldırım Oda Başkanı olarak üyeleri ziyaret etmediği yünündeki ifadelere ise ‘Ticaret odasına kayıtlı esnafları ziyaret etmediğim şeklinde bir sürü dedikodu var. Unutmasınlar bizim yedi bin üyemiz var. Benim 18 yıldır cep telefon numaram aynı. Önce kendi işimde başarılı olmam lazım. Çevre illerde beni yatırımcı kimliğimle tanıyorlar. Ben gitsem sorunlar çözülecekse hemen gideyim. Biz varlığımızı gücümüzü bilgimizi bu şehre yatırıyoruz. Ticaret Odasını FETÖcülere bırakmadık yapılanmalar var arkadaşlar meclis için gruplarını iyi seçsinler geçen dönem odamıza Cemaatin içindeki kişiler girmeye çalıştı. O dönemde bağı olan olmayan arkadaşlar vardı. Cemaatin oyununa geldiler dikkat etsinler. O kişiler Geçmişte neredeydi şimdi nerede bir baksınlar. Cemaatli oda başkanlarının ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Geçmişine baksın kim için oy istedi kimin yanına gitti. Bıyıklı değil iki dil bilmesi lazım başkan olacak kişinin. Sorunları bilmek gerekir. Geniş donanımlı bizi içeride dışarı iyi temsil etmesi gerekir. Gelsinler sorsunlar bize tecrübelerimizden faydalansınlar.  Görüşürüz bizim için hiçbir önemi yok. Yeter ki doğru kişide ortak noktayı bulalım bu her kim ise onu seçeriz. Meclis üyeleri diyecek ki 24 tane meslek grubuna kayıtlı oda üyeleri var. Aklı başında sizi iyi temsil edecek kişileri seçin. Sivas için doğru olacak kişiye karar verelim. Mantıklı düşünsünler. Benim derdim Sivas´ı temsil edecek kişinin donanımlı olması. Takdir kamuoyunun." şeklinde yanıt verdi.

‘FETÖ ÇETESİ ÇALIŞIYOR DERİM´

STSO Başkanı Osman Yıldırım kısa bir süre önce sosyal medyada kendisi ile ilgili özel bir videonun gündeme gelmesi ile ilgili ise şu açıklamalarda bulundu.

Yıldırım: ‘Başını sonunu kesip yayınlıyorlar. Ben herkesle masaya otururum. Kimseden çekinmem çekinecek bir şeyimde yok zaten. Ben göründüğü gibi olan olduğu gibi görünen biriyim. Benim dediğim kimi ilgilendirir ki. Ticaret akıllı adam işidir. Ben din adamlığına talip değilim. Bu internette yayınlanan video ile ilgili FETÖ çetesinin işi, çalışıyor derim. Herkes kendine yakışanı yapar. Dikkat etsinler bence insanların gerçek yüzü ortaya er ya da geç çıkıyor.  Hem bu durum karşısında beni tanıyanların hiç birisi garip karşılamadı. Mantık yanlış bura da. Acı olan ise insanın kendisinin hısız olup ta karşısındakine çamur atmaya çalışması. Çok önemli değil benim için. Daha öncede böyle durumlarla karşı karşıya kaldım bu tarz şeyler yaşadım. Bu işler bizim kulvarımızda ki olaylar değil. Ben kimseyi sorgulamam ne hesap vereceğim kişi vardır nede çekinecek bir durumum var" dedi.

"BİZ SİVAS´IN ÖLÜSÜNDEDE DİRİSİNDE VARIZ"

Yıldırım konuşmasının devamında şunlarrı söyledi:

"Biz Sivas´ın ölüsünde dirisinde her yerindeyiz kaset montaj işlerini yapanlar bellidir onlar kendilerini biliyor. Geçmiş dönemde benden 2013´de Mayıs ayında babayiğitliğime laf söylemeye çalıştılar biz her zaman duracağımız yeri belli ettik. İnsan kendine bakmalı ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz icraatlarla konuşalım.  Benim ne aileme karşı ne yönetime karşı hiçbir hesabım yok. Öyle dışarıdan göründüğü gibi de değil. Gerçek Müslüman yaşantısıyla kendisini göstermeli. İş ahlakımıza dikkat edeceğiz. İnsan oturduğu koltuğun hakkını vermeli. Ben 18 yıldır doğru yaptığıma inanıyorum. Günahıyla sevabıyla ben sorumluyum. Sorsunlar verdikler oda aidatını kötüye kullandıysam, onları iyi temsil etmediysem işte o zaman onlar bana hesap sorsunlar.  Hesap da nasıl sorulur derseniz oy vermezler seçmezler beni olur biter. Bizim kimse artılarımızı gündeme getirmiyor. Hep eksilerimizi gündeme getiriyorlar. Cenazelerde bir araya geliyoruz yüz yüze bakıyoruz sorsunlar sorgulasınlar istiyoruz. Bizim iş adamlarının arasında en büyük problem diyalog eksikliğinin olması. İş adamlarımızın Sık sık bir araya gelmesini istiyoruz. Birinin hatası varsa aç sor araştır öyle hemen iftira atma dedikodu yapma bizim kapımız herkese açık ulaşamama gibi bir sıkıntı yok ortada. Hep konuşurlar oda Başkan hiç ziyaretimize gelmedi biz gelmediysek sen çık gel sor neler yapıyorsunuz diye. 

 

YATIRIMCI KİMLĞİMLE ELEŞTİRSİNLER

Savunma sanayisinde bizde Sivas olarak önemli adımlar attık. Türkiye savunma sanayide Yüzde 60 larda. Savunma sanayi meclisi var bende o meclisin üyesiyim. Keskin nişancı dürbünleri mercekleri Sivas´ta üretiliyor milli tek dürbünümüz. Bizin yaşadığımız bu coğrafya da özgür olmak istiyorsak Bizim ülke olarak Olmazsa olmazımız üreteceğiz üreteceğiz başka çaremiz yok. Bir de iş adamlarımıza nerden buldun nasıl buldun sorusunu ortadan kaldıralım. Benim için biri Sivas ta desin ki ticarette bana kazık attı yanlış yaptı desin. Benim hakkımı vermedi desin. Buyursun varsa söylesin öyle kapı arkalarında dedikodu yapmaya gerek yok. Yatırımcı kimliğimle ben daha ne yapayım 7 tane fabrika yaptım. Birçok kişi iş sahibi oldu bunun dışında varsa söylesinler. Bir sürü hakkımda atan tutan var. Bu dedikodulardan geçmişte oda bu memlekette Başkanlığından istifa edip giden Başkan var. Şahsen söylenenlerden ben etkilenmem ama dışarıdaki yatırımcı etkileniyor. İş adamlarımızdan rica ediyorum hiç bir şey yapmasınlar sadece sussunlar işlerine güçlerine baksınlar.

‘BEN DIŞARIDA REYTİNGİ YÜKSEK BİR İŞ ADAMIYIM´

Ben dışarıda reytingi yüksek bir iş adamıyım. Talep edeceklerimizi doğru işleri tespit ettik ondan dolayı birçok şeyi de hayata geçirdik ve yapıldı. Devlet yapacak diye beklemek gerekmez. Yapanı her zaman takdir ederiz. Eleştiriyi de nazik bir şekilde yaparız. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanlardır. Bizim bu dünyada her şey yazılıyor. O yüzden bu tarafta her şeyi daha güzel yapmalıyız. Öldüğümüzde Allah bize soracak dikkat edelim.

ŞU ANDA DÜNYADA EN ÖNEMLİ KİŞİ YATIRIMCI

Ekonomik anlamda birçok zorluğa rağmen şu anda dünyada en önemli kişilerin yatırımcılar olduğuna vurgu yaptı. Bizi başka iller çağırıyor. Gelin diyor yatırımlarınızı buraya yapın diyorlar. Biz buradayız kendi çapımızda yapmaya çalışıyoruz. Birkaç yıl içerisinde 5 veya 6 tane üretim tesisi kuracak duruma getireceğiz.

SİLAH FABRİKASI ŞARTLARA UYMAK İSTEMEDİ

Silah fabrikası konusunda ise beratta marka silah fabrikasına gel yap dedik. Milli Savunma bakanı İsmet Yılmaz odamızda iken bu konuda sayın bakan dedi ki. Fabrikalar için bazı şartlar var bakan fabrikaya (beratta) benim yerli üreticimi korumam lazım. Yüzde 80 nini dışarı yüzde 20 sini içeri satarsın dedi. Silah fabrikası da bu talebi yüzde yüz olsun diyerek içerde satmak için ısrar etti. Bakan İsmet Yılmaz´da olmaz dedi durum bundan ibaret."

‘SİVAS´TA ZENGİN YOK´

Başkan Osman Yıldırım, Sivas´ta zengin olmadığını belirterek, insanların çok boş işler ile uğraştığını, herkesin birbirini dedikodu ile batırdığını söyledi.

"Sivas´ta zengin yok. Bizler zengin değiliz. Ben yediysem batarmıyım. Hırsız adam bilmediği adama hırsız der. Kendi hırsız olduğu için. Ağzı olan konuşuyor. Sivas´ı ben mi yönetiyorum. Dışarıda görüldüğü gibi değil kişi önce kendine baksın." diyen Yıldırım, "Çok konuşanlar insanların şevkini kırıyorlar. Bizim gidecek yerimiz yok. Biz buradayız. Şaka yapmayalım mı o videoyu oraya buraya dağıtanlar. Dedikodu ile insanları batırıyorlar. Sivas´ı seviyorlarsa bilmedikleri tanımadıkları kimseler hakkında konuşmasınlar. Gelsinler sorsunlar. Sivas a genel olarak baktığımızda amaç iyi olmalı bizden geri 50 tane şehir var. Hep eksiğimizi görüyoruz. Sivas kamu yatırımlarının hepsini fazlasıyla alıyor. Fabrika yapan adama kaka diyoruz. Hangimiz gidip de vekile dedik fabrika yapalım. Siyasi karar da değil. Öyle her şey demekle olmuyor" şeklinde konuştu.

 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım son olarak, ülke gündeminde olan sınırlarımızda yaşanan sıkıntıların bir an evvel bitmesini terörün kökünün kazılmasını diledi. "Terörün maliyeti bize çok büyük bu lanet terörü bitirmemiz gerekiyor" diyen Osman Yıldırım, "Ekonomik olarak olumsuzluklar olacak. Terör biterse her şey düzelir. Biz devletimizi destekliyoruz ve her zaman da Devletimizin yanındayız" dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: FİRMALARI BANKA MÜDÜRLERİ BATIRDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KOBİ´lere 700 milyon TL destek
KOBİ´lere 700 milyon TL destek
STSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, KOSGEB´in, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında projesi olanlara 700 milyon lira vereceğini söyledi
En fazla giyimde artış yaşandı
En fazla giyimde artış yaşandı
Enflasyon, Kayseri, Sivas ve Yozgat bölgesinde nisan ayında yüzde 1,47 artarken, yıllık bazda yüzde 11,31 oldu
28 bin 310 dekar zirai arazi suya kavuşacak
28 bin 310 dekar zirai arazi suya kavuşacak
Sivas Kangal Kocakurt Barajı tamamlandı.  Sulama Projesi´nin de devreye alınmasıyla 28 bin 310 dekar zirai arazi suya kavuşacak
Sivas heyeti 12. Malatya Tarım Fuarı´nı ziyaret etti
Sivas heyeti 12. Malatya Tarım Fuarı´nı ziyaret etti
Sivas Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Seyit Yıldız, Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ´dan oluşan Sivas heyeti, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte bu yıl Malatya´da 12´ncisi gerçekleştirilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarını ziyaret ederek, fuar kapsamında Koyun Kırkım Yarışması ve Şenliği´ne katıldı
 "Defter beyan sistemi kısa sürede çözülecek"
"Defter beyan sistemi kısa sürede çözülecek"
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, defter beyan sistemi ile ilgili gerekli girişimlerde bulunulduğunu alınması gereken kullanıcı kodu ve şifrelerin kısa sürüde vergi dairesinde alınması için girişimlerde bulunduklarını söyledi
Mart ayının zam şampiyonu karnabahar
Mart ayının zam şampiyonu karnabahar
Kayseri, Sivas, Yozgat illerinin dahil olduğu bölgede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,95 artarken Mart ayının zam şampiyonu karnabahar oldu
Tarımda DAP projesi ile atağa geçildi
Tarımda DAP projesi ile atağa geçildi
Sivas İl Özel İdaresi tarafından Doğu Anadolu Projesi (DAP) ile ilgili yapılan açıklamaya göre Kalkınma Bakanlığı Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kapsamına alınan Sivas´ın yıllardır özlemi çekilen bu hamle ile tarımda adeta atağa geçtiği ifade edildi
Araç sayısı 157 bin 951´e yükseldi
Araç sayısı 157 bin 951´e yükseldi
Sivas´ta araç sayısı 157 bin 951´e yükseldi
Sivas´ta Şubat ayında 653 konut satıldı
Sivas´ta Şubat ayında 653 konut satıldı
Sivas´ta Şubat ayında 653 konut satışı oldu
TSO´dan  demiryollarına ‘UR-GE´ desteği!
TSO´dan demiryollarına ‘UR-GE´ desteği!
Ticaret ve Sanayi Odası´nın, Sivas´ta köklü bir geçmişe sahip olan demiryolu sanayinin uluslararası alanda da rekabet gücünün artırılması amacıyla Ekonomi Bakanlığı´na sunduğu “UR-GE” projesi kabul edildi.
İhracat da ithalat da arttı
İhracat da ithalat da arttı
Sivas´ta İhracat yüzde17,2, ithalat yüzde 281,5 arttı
Ocak ayında 597 konut satıldı
Ocak ayında 597 konut satıldı
Sivas´ta Ocak ayında 597 konut satıldı
ÇEDAŞ 2017 yılında ulaşılabilir bir şirket oldu
ÇEDAŞ 2017 yılında ulaşılabilir bir şirket oldu
ÇEDAŞ 2017 yılında EPDK´nın Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Görevli Tedarik Şirketleri Çağrı Merkezleri Hizmet Kalitesi Standartlarına İlişkin Usul ve Esaslar´da belirttiği hedef oranların üzerinde bir gerçekleşme sağlayarak çağrı merkezi süreçlerinde başarı sağladı
İnşaat sektörü sezonu erken açtı
İnşaat sektörü sezonu erken açtı
İlimizde her yıl Nisan ayında açılan inşaat sektörü, bu yıl havaların mevsim ortalamasın üzerinde olmasından dolayı Şubat ayında açılarak sektör temsilcilerinin yüzünü güldürdü
“Köye Dönüş projesi için heyecanlıyız”
“Köye Dönüş projesi için heyecanlıyız”
Sivas Yıldızeli Muhtarlar Derneği Başkanı Faruk Gülhan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının açıkladığı “ Köye Dönüş “ projesinin Yıldızeli´nde heyecan yarattığını söyledi
HAYDİ SİVASLI KÖYÜNE GERİ DÖN!
HAYDİ SİVASLI KÖYÜNE GERİ DÖN!
Köyden kente göçü önlemek için yürürlüğe konulan teşviklere bir yenisi daha eklendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, köyüne geri dönen çiftçi ailelere 300 damızlık koyun, koyunlara bakanlara ise asgari ücret üzerinden maaş verileceğini söyledi. Bu açıklamanın ardından gözler, Türkiye´de en fazla köyü bulunan 10 il arasında bin 238 köy sayısıyla ilk sırada yer alan Sivas´a çevrildi
Fiyatı en çok artan ürün salatalık oldu
Fiyatı en çok artan ürün salatalık oldu
TÜİK Kayseri Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre Sivas, Kayseri ve Yozgat bölgesinde Ocak ayında bir önceki aya göre fiyatı en çok artan seçilmiş madde yüzde 20,07 oldu
Son gün 5 Şubat
Son gün 5 Şubat
İŞGEM´e kabul edilen İkinci grup firma ve girişimciler arasında yer alabilmek için son başvuru tarihi 5 Şubat olarak açıklandı.
"SADECE ÇİMENTO ÜRETMİYORUZ İNSAN YETİŞTİRİYORUZ"
"SADECE ÇİMENTO ÜRETMİYORUZ İNSAN YETİŞTİRİYORUZ"
Votorantim Cimentos Sivas Fabrikası Genel Müdürü Yusuf Yenigün, “Hem ürün yelpazemizle hem de kaliteli insan yetiştirme gayesinde olarak Sivas´taki birçok kuruma ve çalışanlara katkıda bulunuyorsak ne mutlu bize. Biz burada sadece çimento üretmiyoruz aynı zamanda çevreye duyarlı, iş sağlığı ve güvenliğini içselleştirmiş, topluma fayda sağlayacak insanlar yetiştiriyoruz” dedi.
Kömür Tevzii gübre satışına başladı
Kömür Tevzii gübre satışına başladı
Toptan ve perakende ithal kömür satışı ve sosyal yardımlaşmaya ait yardım kömürleri dağıtımı gerçekleştiren Sivas Kömür Tevzii, tarım gübresi satışı da yapmaya başladı
“Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur”
“Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur”
İlimizde uzun süredir bal üreticiliği yapan Faik Gür, “Sivas Anadolu Arı Irkı korunursa Sivas balda marka olur” dedi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
"Yıkılıp düşene gülme sakın sen. Yiğit düşüp kalkmayınca belli olmaz "