Anahtar Kelimeler: FIRINCILAR İSYANDA: Diyen ?’

YAZARLAR

FIRINCILAR İSYANDA: ‘Dur Diyen Yok Mu?’

Geçen sene bu zamanlar torbası 115 lira olan unun fiyatı bu sene 190 liraya kadar yükseldi. Duruma tepki gösteren Fırıncı Veysel Doğan, “Yapılan zamlara dur diyen yok mu?” diye sordu

Ayşe Mine EĞÜZ/

Son 1 yılda neredeyse bütün sektörlere uygulanan zam konusu gündemden düşmüyor. Özellikle gıda sektörüne yapılan zamlar vatandaşı çileden çıkardığı gibi esnafı da isyan ettirdi. Kent merkezinde 50 yıldır fırıncılık yapan Veysel Doğan son zamanlarda yapılan un zammına tepki gösterdi. Doğan, “70 ve 80’li yıllardan ne farkımız kaldı” dedi.

Neredeyse her gün una zam geldiğinin altını çizen Veysel Doğan, “3 günde bir 10 lira 5 lira zam yapıyorlar. Bir çuval un şu an 175 ile 185 lira arasında değişiyor. Sürekli zam canımıza tak dedi. 70 ve 80’li yılları resmen yeniden yaşıyoruz. Yetkililerde bu durumun bir çaresi yok mu? Veya yetkililer hammadde üreticilerine neden sormuyor. Biz artık bıktık. Her gün tedarikçi ‘bize yine 10 lira 5 lira zam geldi’ diye. Artık gerçekten sıkıldık. Bize sıkıntı yaşatıyorlar. Yazıktır, günahtır. Bizim emeğimizi elimizden alıyorlar. Ben 70 ve 80’li yıllarda yine fırıncılık yapıyordum. O zaman da fiyatlar sürekli zamlanıyordu. Bu senenin de o yıllardan bir farkı kalamadı. Pideye zam yapıldı ama un fiyatları yükselince yapılan zammında bir anlamı kalmadı. Kaldı ki istediğin kadar pideye zam yap nerede görülmüş zammın çözüm olduğu. Önemli olan pideye zam yapmak değil. Gelen hammaddenin fiyatına dur demek gerek. Geçen sene bu zamanlar 115 lira olan un şu anda 175 lira” ifadelerini kullandı.

‘YAPILAN ZAMMI BİRİLERİ KONTROL ETSİN’

Yapılan zamların denetimine değinen Doğan, “Bu yapılan zamları birilerinin kontrol etmesi lazım. Bu iş böyle gitmez. Hammadde fiyatlarına yapılan zamma artık birileri dur demezse yazık günah olur. Un fiyatları bizi yıpratıyor. 50 yıldır ben bu işle uğraşıyorum. Artık gerçekten psikolojim bozuldu. Kimse sesini çıkarmayabilir ama ben artık son raddeye geldim. A partisi b partisinden değilim sadece vatandaşım ve hakkımı arıyorum. Birileri artık şu fiyatlara dur desin” diye konuştu.