YAZARLAR

eTwinning projesi öğrencilere katkı sağlıyor

eTwinning projesi öğrencilerin eğitimine katkı sağlanıyor.

Hakan BAKAR

Aralarında Sivas’ın Koyulhisar ilçesindeki bir ilkokulun da yer aldığı 5 il ile hazırlanan proje kapsamında ilkokul öğrencileri keyifli, verimli ve eğlenceli bir yaz tatili geçirilmesi hedefleniyor.

Zonguldak, Antalya, İzmir, Sivas ve Kırıkkale'den koordinatör öğretmenlerin ortaklaşa olarak hazırladıkları "Benim Yaz Albümüm" konulu eTwinning projesi hazırlandı.

17 Haziran ile 30 Eylül 2020 tarihleri arasında etkinlikleri düzenlenen proje kapsamında öğrencilerin evlerinde iken yaz tatilini yarışmalar, şiirler ve daha pek çok çeşitli etkinlikler ve becerilerle daha verimli geçirilmesi hedefleniyor.

Proje hakkında bilgiler veren Koyulhisar Aksu İlkokulu öğretmenlerinden ve projenin Sivas temsilcisi olan Ece Duman, öğrencilere uzaktan eğitimle önemli kazanımlar sağladıklarını söyledi.

Eğitimde öğretmenle öğrenci ilişkisinin uzaktan da olsa kesintiye uğratılmaması gerektiğini hatırlatan Duman, "Hazırlamış olduğumuz proje ile öğrencilerimizle sürekli iletişimimiz devam ediyor. 5 ildeki meslektaşlarımla birlikte çok güzel ve verimli paylaşımlarda bulunarak öğrencilere faydalı olmaya ve onların eğitim ve öğretimlerine, ayrıca bazı beceriler kazanmalarına destek vermeye devam ediyoruz. Projemiz kapsamında öğrencilerle uzaktan günlük ve haftalık projeler, yarışmalar, şiirler ve daha pek çok etkinlik yapıyoruz. Ayrıca Web 2 araçları olarak video birleştirmeleri, fotoğraf düzenlemeleri, sosyal medya içeriğiyle çalışmalar gerçekleştiriyoruz." dedi.

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görülen koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen öğrencilere de psikolojik destek sağladıklarını anlatan Duman, şunları söyledi:

"Korona salgınından kötü etkilenen öğrenciler için harika bir yaz etkinliği planladık. Böylece projenin temel amacı aslında öğrencilerin bu yaz kendilerini yalnız hissetmemelerini ve salgın sürecinde de yaşanan olumsuzluklardan kurtulmaları için farklı çalışmalar yaptık. Ayrıca, bu projeyle öğrenci ve öğretmenlerimiz birbirleriyle bilgi paylaşımları, deneyimlerini paylaşmaları ve teknolojiyi kullanma konusunda da önemli kazanımlar elde etmeyi amaçladık." şeklinde ifade etti.

Velilerle de iletişim kurma imkanı bulduklarını kaydeden Duman sözlerini şöyle sürdürdü:

"Meslektaşlarımla hazırlamış olduğumuz ve halen devam eden proje sayesinde öğrenci ve velilerimizle verimli, etkili ve keyifli bir yaz tatili geçiriyoruz. Uzaktan iletişim sayesinde iletişim ve iş birliğine dayalı etkinlikler yoluyla ilkokula giden öğrencilerimizle tanışarak yeni öğrenmeler gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda projede ortak çalışma imkanı buluyoruz ve öğretmen, veli ve öğrencilerle yeni arkadaşlıklar da kurarak sosyal anlamda da yeni beceriler, kazanımlar edinmiş oluyorlar. Yine proje kapsamında öğrenciler yaşadıkları ailelerinin yanında hayatın içinden olan, çiçek dikme, sebze ve meyve yetiştirme, dikme sulama büyütme, yemek yapma, kuşları ve evcil hayvanları besleme, resim çizme ve daha birçok yaşlarına uygun etkinlik ve becerileri yapma fırsatı buluyorlar." şeklinde konuştu.