Anahtar Kelimeler: ESNAFIN BORCU MİLYON!

YAZARLAR

ESNAFIN BORCU 255 MİLYON!

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, ekonomik sıkıntılar ve ardından yaşanan zamlar nedeniyle esnafın borç batağına sürüklendiğini söyledi

Haber Merkezi/

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan en fazla etkilenen gurubun başında esnafların geldiğini söyleyen Köksal, hükümetten Can Suyu kredisinin yanı sıra esnafa ticari akaryakıt talep etti.

Normalleşme süreciyle bir nebze rahatlayan esnafın şimdi ise ciddi bir ekonomik sıkıntı çektiğini kaydeden Başkan Köksal, “Covid salgınında en fazla esnaf kesimimiz mağdur oldu. Birçok meslek kolunda işyerleri kapandı, çalışanlarını işten çıkardı ve evlerine ekmek götürmekte zorlandı. Normal hayatın başlaması esnafımızı bir nebze olsun sevindirdi. Ancak; piyasada yaşanan zamlar, ekonomik sıkıntılar esnafımızın alım gücünü düşürdü Esnafımızın dayanacak gücü kalmadı. Maliyetlerini karşılamakta zorlanıyor. Amacımız; temsil ettiğimiz esnaf ve sanatkarlarımızın sesini duyurmak ve çözüm bulmaktır” dedi.

ESNAFIN BORCU 255 MİLYON LİRA

Köksal, piyasada yaşanan fiyat artışları nedeniyle esnafın artık dayanacak gücünün kalmadığı ifade ederek, “Esnaf ve sanatkarlarımız artık maliyetleri karşılayamaz hale geldi. Dolar, Euro ve altındaki artışlar esnaf ve sanatkarlarımızı da olumsuz etkilemektedir. Üst üste yapılan zamlar karşısında esnafımız sattığı ürünün yerine yenisini koyamaz hale geldi. Giderlerini de karşılamakta zorlanan esnaflarımız, kredi çekerek ayakta durmaya ve borçlarını kapatmaya çalışmaktadır. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile Halk bankasından kredi çeken esnafımızın borcu 255 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bu da gösteriyor ki piyasadaki sıkıntının esnafımız da etkilediğini göstermektedir. Kredi çekerek borçlarını kapatan esnaflarımız, piyasadaki sıkıntılar karşısında kredisini ödemekte zorlanmaktadır. Pandemiden sonra piyasadaki kur artışı ve maliyetlerin artması nedeniyle esnaflarımıza bir yıl ödemesiz üç yıl ödemeli 50 bin ile 100 bin lira arasında faizsiz cansuyu kredisi verilmelidir” diye konuştu.

TİCARİ AKARYAKIT TALEBİ

Şoför esnafının en önemli girdi maliyetlerinden birinin de akaryakıt olduğuna vurgu yapan SESOB Başkanı Köksal, akaryakıt ürünlerine yapılan zamların yolcu ve yük taşımacılığına da yansıması nedeniyle  diğer tüm ürünlere de yansıtıldığını belirterek, ticari araçlar için mutlaka daha uygun fiyattan akaryakıt verilmesi gerektiğini hatırlattı.