YAZARLAR

“Esnafımız Ramazanı Buruk Geçirdi”

Başkan Köksal, “Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle esnaflarımız işyerlerini kapatmak zorunda kalarak mağduriyet yaşadılar. Bu yüzden Ramazan ayını buruk bir şekilde geçirdik.” dedi.

Zübeyde DARENDELİ

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde yaygınlaşan Coronavirüs (Covid-19) nedeniyle esnafların işyerlerini kapatarak mağdur olduğunu ve Ramazan ayını buruk bir şekilde geçirdiklerini ifade etti.

“ESNAFLARIMIZIN MAĞDURİYETELERİNİ EN AZA İNDİRMEYE ÇALIŞTIK”

Coronavirüs salgını nedeniyle yayınlanan genelge doğrultusunda çok sayıda esnafın faaliyetlerine son vererek işyerlerini kapattığını açıklayan SESOB Başkanı Köksal, “Ülkemizde de yayılmaya başlayan Corona virüs nedeniyle okullarımız tatil edildi. Kafe, kahvehane, internet kafe, bay ve bayan kuaförleri, güzellik salonları, tiyatro, sinema, konser salonu, gazino, kır kahvesi, nargile ve her türlü oyun salonu, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, spor ve masaj salonu, spor merkezleri faaliyetlerini durdurdu. Dükkanların kapanması hem esnafımızı hem de ç alışanlarımızı mağdur etmiştir. Esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyetini dile getirerek, başta milletvekillerimiz olmak üzere Ak Parti İl Başkanı Hakan Aksu, Valimiz Salih Ayhan ve Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin ile görüşerek esnafımızın mağduriyetini dile getirdik ve destek verilmesini talep ettik.

 

“ESNAFLARIMIZA DESTEK OLMAYA ÇALIŞTIK”

Bu süreç gerçekten esnafımız ve çalışanları için zor olmuştur diyen Başkan Köksal, “Dükkanları kapalı olması kendi imkanlarıyla ayakta durmaya çalışan esnaflarımızı sıkıntıya sokmuştur. Bu süreçte Belediyemiz esnafımıza önemli destekler sağlamıştır.  Kiracısı olan ve işyerleri kapanan esnaflara 3 ay boyunca kira almayacağını, yolcu sayıları düşen halk otobüslerine mazot yardımı yaptığını, su fatura tahsilatı yapmayarak esnafa ve vatandaşlara bu zor süreçte yardımcı olduğunu, ilan ve reklam vergilerini almayacağını belirterek, bunlara ilave olarak işyerleri kapanan esnaflara da bin lira maddi destekte bulunmasının esnafa cansuyu olmuştur.

Sivas Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin’in göreve geldiği günden itibaren esnafın sorunlarıyla yakından ilgilenmektedir. Belediye Başkanımız her zaman esnafımıza karşı duyarlı olmuştur. Kendisine başvurduğumuz her konuda esnafımızın sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir. En büyük desteği ise zor durumda olan esnafımıza bin TL yardım yaparak vermiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından esnaflarımıza yapılan 25 bin TL’lik kredi desteği de çok önemlidir

Sivas İl Özel İdaresi de kiracısı olan esnaflardan kapalı olduğu süre boyunca kira almayacağını belirtmesi memnuniyetle karşılanmıştır. Esnafımıza desteklerinden dolayı valimiz Sayın Salih Ayhan ile İl Özel İdare Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya’ya da teşekkür ediyoruz. Aynı hassasiyeti dükkan sahiplerinden de bekliyoruz” dedi.

“BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN”

Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal, bu süreçte Valimiz Sayın Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirilen Pandemi Kurulunun çalışmalarıyla virüsle mücadelede önemli mesafeler katedildiğini belirterek, en kısa sürede normal hayata dönmeyi temenni ederek, Ramazan bayramının tüm İslam alemine, esnaf ve sanatkarlara ve vatandaşlara hayırlı olması temennisinde bulunarak bayramlarını kutladı.