YAZARLAR

“Esnafa indirimli elektrik verilmeli”

Demirgil, “pandemi döneminde hem esnafı rahatlatmak hem de vatandaşı sevindirmek için olmazsa olmaz elektrik kullanımında esnafa indirimli elektrik verilmesi gerekir.” dedi.

 

 

Hakan BAKAR

Elektriğe 3 ay zam yok açıklamasından sonra bir indirimin de yapılması gerektiğini vurgulayan Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, “Esnafın iş yerinin yaz kış en yüksek maliyet kalemi kiradan sonra elektrik. Elektriğe 3 ay zam yapılmayacağı açıklandı fakat asıl sevindirici haber indirim yapılması olacaktır. Bununla birlikte yüzde 20’si vergi ve kesintiler olan elektrik faturalarında mutlaka indirime gidilerek hem vatandaşılar hem de oto sanatkarları esnafımız sevindirilmelidir” dedi.

“MALİYET KALEMİNDE EN ÇOK ELEKTRİK FATURASI VAR”

Esnafın elektriği yaz-kış kullandığını hatırlatan Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, “Esnafımızın maliyet kalemlerinde birçok artış oldu. Bu kalemlerden en önemlisi de kuşkusuz elektrik faturası. Yaz-kış dolabı, ışığı, tabelası, cihazları vs. en çok elektriği kullanıyor ve kiradan sonra en çok ödemeyi de elektriğe yapıyor. Dolayısıyla özellikle pandemi sürecinde yeteri kadar zorluk yaşamış ve şimdilerle yeni yeni ayağa kalkmaya çalışan oto sanatkarları esnafımıza bu konuda bir destek yapılmalı. Bu yıl elektriğe hiç zam yapılmadı ve üç ay boyunca da yapılmayacağı belirtildi. Bu sevindirici fakat bunun yanında bir indirim de yapılması esnafımızı büyük oranda rahatlatır. BOTAŞ’ın maliyetlerinin düşmesi ile sanayi doğalgazına indirim yaptığı gibi elektrikte de indirim müjdesi bekliyoruz. Bu düşüş zam yapmamak değil de, indirim yapmak olarak esnafımıza yansıtılmalı” diye konuştu.

“FATURALARDA İNDİRİM YAPILMALI”

Elektrik faturasının 5’te 1’inin vergi ve kesintilerden oluştuğunu hatırlatan Başkan Hakan Demirgil, “Elektrik faturasının yüzde 20’si yani 5’te 1’i enerji fonu, trt payı, kdv ve bunun gibi vergi ve kesintilerden oluşuyor. Sokakları aydınlatan esnafımız için bu pandemi döneminde indirime gidilerek rahat bir nefes alması sağlanmalı. Bu pandemi döneminde esnafı rahatlatmak hem de vatandaşı sevindirmek için olmazsa olmaz elektrik kullanımında müjdeli haberler verilmeli” şeklinde vurguladı.