Anahtar Kelimeler: ESNAF DÖKÜLÜYOR

YAZARLAR

ESNAF, TEK TEK DÖKÜLÜYOR

Koronavirüsü nedeniyle günden güne eriyen esnaf, çareyi kepenk indirmede buldu. Virüs öncesi yer kapmak için sıraya girilen Atatürk Caddesi ve İnönü Bulvarı’ndaki boş dükkan sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor

Ayşe Mine EĞÜZ/

Salgın sürecinde devletin sunduğu desteklere rağmen ayakta kalamayan esnaf, kapısına kilit vurmaya devam ediyor. Şehrin işlek caddelerinde durum böyle iken, diğer cadde ve mahallelerde de aynı durum söz konusu.

BÖYLE GİDERSE
CADDELER BOŞALACAK

Kredi borcu, kira, elektrik, su, yevmiye derken her geçen gün borca girmesi nedeniyle dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaf, “Aylar öncesinden konuşmuştuk. Birçoğumuz salgına yenik düştük, özellikle kış aylarında düşmeye de devam edecek” dedi.

 

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Koronavirüsü kapsamında devletin aldığı yeni tedbirlerin özellikle işgücü piyasasını mağdur ettiğini de sözlerine ekleyen Esnaf, “Kayıp sayılarımız arttıkça büyük ihtimal yeni önlemler alınacak ve vatandaş da ev hapsolacak. Ekonominin sarsılmaması noktasında özellikle vatandaş dikkatli olmalı. Ancak bu şekilde virüsü yenebilir, eski günlerimize döneriz” diye konuştu.

DARISI DİĞERLERİNE

Esnafın yaşadığı sıkıntıları gündemde tutan Esnaf Odaları Başkanı Beşir Köksal ise dün vakıf kiracılarına artış yapılmayacağını müjdeledi.

Kamu kurum ve kuruluşlarında kiracı olan esnaf ve sanatkarların yaşanan pandemi sürecinden çok etkilendiğini, bu süreçte kiralar korusunda sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Köksal, yapılan girişimler neticesinde bu sene vakıflara ait taşınmaz kiracılarının yeni dönemde kira artışı olmayacağını vurguladı.