Anahtar Kelimeler: ESNAF DERTLİ

YAZARLAR

ESNAF DERTLİ

Pandemi sürecinde vatandaşın zorunlu olmadıkça alışverişten kaçınması esnafı vurdu. Esnaf kışı nasıl atlatacağını düşünüyor

Ayşe Mine EĞÜZ

Covid-19 salgını sürecinde vatandaşların tasarruf eğilimi ekonomi piyasasını adeta alt üst etti. Vatandaşın zorunlu olmadıkça alışverişten kaçınmasıyla zor günler yaşayan ve giderlerini dahi karşılayamayan esnaf, daha şimdiden kışı nasıl atlatacağını kara kara düşünmeye başladı.

Yıllardır yiyecek sektörünün tanınmış esnaflarından biri olan Muammer Biyan (52) Pandemi öncesi 12 çalışanı varken şu an 4 işçinin çalıştığını söyledi. Salgına yenik düştüklerini belirten Biyan, “Günlük 70 kilo et satarken şu an 10 kilogramı zor satıyoruz. Böyle devam ederse kapatmayı düşünüyorum” dedi.

Atatürk Caddesi’nde hediyelik eşya işletmecisi 49 yaşındaki O.Y. de Biyan gibi dert yandı. Kentte gurbetçilerin gelmesiyle 15 günlük bir satış olduğunu vurgulayan O.Y., mal tedarik etmek için 2-3 ayda bir gittiği İstanbul’a 1 yıldır gitmediğini söyledi.

Uzun yıllardır kentte ayakkabı satarak geçimini idame ettiren 40 yaşındaki L.Ö. ise esnafın kullandığı kredilerin yetersiz kaldığını belirterek, “Devletimiz gerekirse esnafların ayakta kalabilmesi için yeni bir kredi imkanı sunmalıdır. Aksi takdirde çok sayıda esnaf kışı atlatamaz” dedi.