YAZARLAR

Esnaf cami açılışına davet edildi

Kısa süre önce onarımı tamamlanan Abdan Cami´nin bugün gerçekleştirilecek olan açılış merasimine esnaflar da davet edildi. Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü esnaflara davetiye dağıttı

 

 Bahar HIZAR

 İlimizde bulunan tarihi eserlerin ihtiyaçları doğrultusunda onarımını gerçekleştiren Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü bir süre önce Yüceyurt Mahallesinde bulunan Abadan (Hamidiye) Cami´yi restore etti.  Son olarak 1995 yılında çatı onarımı yapılan ve aradan geçen zamanla birlikte yeniden onarıma ihtiyaç duyan tarihi camide restorasyon ve çevre düzenleme işlemleri gerçekleşti.  Kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştiği ve bir süreliğine ibadete kapanan cami yeniden cemaati ile buluşacak. Restorasyonu tamamlanan caminin açılışı gerçekleştirilecek. Bugün saat 11.30´da yapılacak olan ibadete açılış merasimine Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca da katılacak.

Öte yandan caminin açılış merasimine katılımın geniş olmasını isteyen Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü bastırdıkları davetiyeleri esnaflara dağıttı. Çarşı esnafının da merasime katılmaları için davette bulunan bölge müdürlüğünün kısa süre sonra da Sirer Caddesinde bulunan ve kapsamlı bir restorasyondan geçen Hoca İmam Cami´nin de açılışını gerçekleştirmesi bekleniyor.  Açılış merasimi şimdiye kadar yapılması beklenen Hoca İmam Cami´de çatı onarımında yapılan değişiklik nedeniyle bu tarihe kadar ertelendiği bildirildi. En geç iki haftaya kadar yeni caminin de açılışının yapılarak ibadete açılması bekleniyor.

ABADAN CAMİ

 Kare planlı kırma çatılı camiinin üzeri saç ile kaplı olup iki taş temel üzerine ahşap karkas arası kerpiç malzeme kullanılarak inşa edilmiştir.

Son cemaat yeri kapatılmış olan camiinin, harim bölümüne giriş kısmının sağ tarafında bir mihrap nişi yer almaktadır. Camiinin harim kısmı dikdörtgen planlıdır. İki yanda ikişer adet ahşap direk üzerine yapılan sekizgen kasnak üzerine sekizgen basık bir kubbe ile yapılmış olan camiinin kubbesinin etrafı ise dört taraftan çıta baskılı ters tavan şeklinde düzenlenmiştir. Sekizgen kasnakta ayet kitabesi kubbe ve başlıklarında ise kalem işi süslemeler yer almaktadır. Minber ve mihrap ahşap malzemeden yapılmış olup, günümüz müezzin mahfilinin etrafı üç panoyla bölünmüştür. Bu panoda iki yandakinin ortasında güneş motifi yer alırken ortadakinde ise dal ve ortasında rozet motifi görülür. Alçıdan yapılan pano,  üzeri sarı yaldızlı boya ile boyanarak kapatılmıştır. Doğu ve batı yanında 2 mihrabın iki yanında birer olmak üzere toplam altı sivri kemerli pencere ile aydınlatılmıştır. Duvarlar içten ve dıştan beton ile sıvanmış sütunlar ise yarıya kadar pinoteks boya ile boyanmıştır. Camiinin minaresi kare bir altlık üzerine oturan kare kaideden sonra gelen Türk üslubundaki minare formunda inşa edilmiştir. Avlu içerisinde yapılan camiinin bahçesinde şadırvan tuvalet gibi çeşitli muhdes yapılar bulunmaktadır.