YAZARLAR

ESKİŞEHİR ENDİŞELİ BİZDE SAKİNLİK

Sivas halkı 81 yılık mazisi olan TÜDEMSAŞ’ın, TÜRASAŞ’a bağlanması ile birlikte yaşanacak ekonomik kayıpların yetkililer tarafından nasıl bir çözüme kavuşturacağını merak etmekte.

Hakan BAKAR

Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Meclis gündeminde üç şehirde bulunan fabrikaların TÜRASAŞ adı altında Ankara’da birleştirilmesiyle ilgili endişelerini dile getirirken, STSO Başkanı Mustafa Eken, Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüşerek TÜRASAŞ yönetiminde yer almayı talep etti.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ’ın Adapazarı'ndaki TÜVASAŞ’ın ve Sivas'taki TÜDEMSAŞ’ın Ankara’da TÜRASAŞ ismiyle kurulan şirkette birleştirilmesini Meclis gündemine taşıdı.

“ENDİŞE DUYMAKTAYIZ”

Çakırözer, aralarında TÜLOMSAŞ’ın da bulunduğu 3 sanayi kuruluşunun birleştirilmesine yönelik endişeleri TBMM kürsüsünden paylaşarak, “Bu birleştirme operasyonuyla Eskişehir'deki TÜLOMSAŞ'ın, Adapazarı'ndaki TÜVASAŞ’ın, Sivas’taki TÜDEMSAŞ’ın yerli ve millî tesislerimizin aynı tank palet fabrikasının özelleştirilmesinde olduğu gibi, yurt dışında bir yerlere pazarlanacağından, peşkeş çekileceğinden endişe duymaktayız.” dedi.

“5 AYDIR SADECE İSMİ VAR”

Çakırözer, Mart ayında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi’yle Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ ile birlikte Adapazarı'ndaki TÜVASAŞ ve Sivas'taki TÜDEMSAŞ’ın Ankara’da TÜRASAŞ ismiyle kurulan şirkette birleştirilmesini TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak şunları ifade etti.

Ankara’da kurulan şirkete ilişkin belirsizliklere dikkat çeken Çakırözer, “Yeni şirket kurulalı beş ay oldu. Ortada sadece ismi var. Binası yok, adresi yok, görev tanımı yok, hedefleri yok. Neyi nasıl yapacağı belli değil. Sadece atanan yöneticileri belli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ayrılmak zorunda kalan bürokratlara Ankara'da ballı koltuklar hazırlanmış. İyi ama birilerine koltuk yaratmak için 126 yıllık birikime kıymaya değer mi?” dedi.

EKONOMİK KAYIPLAR NASIL ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK?

Meclis gündemine taşınan bu ifadeler ile Sivas halkıda 81 yılık mazisi olan TÜDEMSAŞ’ın TÜRASAŞ’a bağlanarak tek bir çatı altında faaliyetlerini sürdürecek olması ile birlikte TÜDEMSAŞ’ın Sivas piyasasından tedarik ettiği ürünlerin bundan sonraki süreçte nasıl temin edileceğini ve bununla birlikte hem şehir esnafının, hem de şehir halkının ekonomik olarak yaşayacağı kayıpların yetkililer tarafından nasıl bir çözüme kavuşturacağını ise merak etmekte.