YAZARLAR

Eserlere yaptığı işlemeler hayranlık uyandırıyor

Nacak ve bastonlara yaptığı işlemeleri görenler hayran kalıyor.

Hakan BAKAR

Hayati Ünsal, evinin bir odasında kurduğu küçük atölyesinde; çelik nacak, baston, kemik tarak, tespih yaparak Ahşabı ve nacağı el işçiliğiyle sanata dönüştürüyor.

Asıl mesleği bakkallık olan Hayati Ünsal gece bakkalı kapattıktan sonra kendisinin deyimiyle hobileriyle uğraştığını söyleyerek nacak, tespih, baston diğer ürünlerin imalatını yapıyor.

Oyma sanatı ile uğraşan Hayati Ünsal Sivas Buruciye ve Şifahiye Medresesinin arasındaki alana kurulan ve 15 Eylül Pazar gününe kadar açık kalacak olan Altın Eller sergisindeki stantta sergilediği ürünler hakkında şu bilgileri verdi, ?Baston ve nacak için ceviz ağacı kullanıyorum. Nacaklar için kullandığım çelik ise bin 60 sertliğinde dövme çeliktir. Nacak saplarını genelde gül motifleri ile süslemekteyim. Üç boyutlu aslan figürleri ile bezemesini yapıyorum. Yaptığım araştırmalar sonucunda çelik nacak üzerine şu anda Türkiye´de ve dünyada 3 boyutlu olarak oyma sanatını yapanlardan biride benim. Yaklaşık 30 yıldır bu oyma işleriyle uğraşıyorum. Siparişe göre tespih, nacak, Sivas bıçağı ve tarağı gibi unutulmaya yüz tutmuş eski el sanatlarımızı gün yüzüne çıkarmak için çalışıyorum. Kültür müdürlüğümüzün bu sene ilk defa düzenlediği, Altın Eller sergisinde standımızı açtık. Burada evde önceden yaptığım ürünleri sergilemekteyim.  Baston, Nacak, Tespih üzerine oyma, kemik tarak gibi ürünlerin üzerlerine oyma sanatını uygulamaktayım.? dedi.

/resimler/2019-9/13/1047168211088.jpg