YAZARLAR

Epilepsi Farkındalığı İçin Doğada İz Bırakacaklar

6 Nisan´da Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi karşısında gerçekleştirilecek ?´Epilepsi Farkındalığı Hatıra Ormanı´´ fidan dikimine herkes davetl

iEpilepsi, dünyada en sık karşılaşılan nörolojik hastalıklar arasında yer alıyor. Türkiye´de yaklaşık 800 bin kişiyi etkileyen epilepsinin neden olduğu en büyük sorunların arasında ise hastalıkla ilgili toplumsal önyargılar yer alıyor. Ülke genelinde epilepsi farkındalığına destek olmak için gerçekleştirilen etkinliklere bir yenisini daha ekleyen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı, Belçika kökenli biyoteknoloji şirketi olan UCB Pharma´nın koşulsuz katkılarıyla ?Epilepsi Farkındalığı Hatıra Ormanı?nı hayata geçirecek.

 Şeker, astım ve daha birçok kronik hastalıktan farkı olmayan epilepsi, beyinde var olan elektriğin aşırı artması sonucu ortaya çıkıyor ve kişiden kişiye değişiklik gösteren nöbetlerle ilerliyor. Düzenli ve doğru tedavi süreçleri ile hastalarda yüzde 90 ile yüzde 95 oranında yanıt alınan epilepsi, günümüzde toplum tarafından en çok önyargıya maruz kalan hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

 Hatıra ormanı fidan dikimine tüm Sivas halkı davetli!

 Epilepsi hakkında farkındalık oluşturmak ve tedavi edilebilir bu hastalığa dikkat çekmek amacıyla 6 Nisan günüsaat 12:00´de Cumhuriyet Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı öncülüğünde, UCB Pharma´nın koşulsuz katkılarıyla ?´Epilepsi Farkındalığı Hatıra Ormanı´´ fidan dikim etkinliği yapılacak. Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi karşısındaki hatıra ormanı, epilepsi hastaları ve hasta yakınlarının diktikleri fidanlarla hayat bulacak.