En gelişmiş tomografi cihazı Numune´de
Günümüzün en gelişmiş tomografi cihazıyla kansız ağrısız kalp anjiyosu Numune Hastanesi´nde yapılacak.
Tarih: 6.11.2019 00:00:34

Türkiye´de her yıl 300 bine yakın kişi kalp damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor ve her üç kişiden biri kalp damar hastalıklarına yakalanma riski taşıyor. Bu noktada hızlı ve doğru tanı, hastalıkların tedavisinde büyük önem taşıyor. Bu yeni teknoloji sayesinde kalp ve damar hastalıklarının tanısında daha kesin, daha kısa, daha pratik, daha güvenli sonuçlar elde ediliyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Numune Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Emin Ertan Temizöz, “Sivasımıza 7 ay önce kazandırdığımız tomografi cihazımız 128 kesitli üstün özelliklere sahip bir cihazdır. Bu cihazımızın üstün özelliklerinden biri de halk arasında kansız anjiyografi olarak bilinen kalp damarlarının gösterilebilmesidir. Kansız anjiyo yani tomografik anjiyo hizmetlerine hastanemizde başlamış bulunuyoruz. Bu işlemimizin klasik anjiyoya göre üstünlükleri mevcuttur. Bunlar hastanın daha konforlu bir ortamda hizmet alması, işleminin daha kısa sürede gerçekleştirilmesi, yatışa gerek kalmadan hastaneden gönderilmesidir. Rutin bir akciğer, beyin tomografisi gibi işlemdir. Cihazın Sivasımıza kazandırılmasında emeği geçen Valimiz Salih Ayhan´a, Vekillerimize, İl Sağlık Müdürümüze ve herkese teşekkür ederiz” dedi.

Tomografik Anjiografi işlemiyle ilgili açıklamada bulunan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Recep Kurt, işlemin avantajlarından bahsetti. Tomografik anjiyografi yöntemini ve uygulanan hasta gruplarını anlatan Uzm. Dr. Recep Kurt, “Kalbin çalışmasını sağlayan ve kalbi besleyen damarların gelişmiş bilgisayar sistemleri sayesinde görüntülenmesinden ibarettir. Tamamen beyin tomografi mantığıyla çekim yapılır. Bilinen kalp damar hastalığı bulunan veya damar sertliği konusunda yüksek riskli olan aile öyküsünde erken yaşta kalp problemi nedeniyle ani ölüm olan, hipertansiyonu, şeker hastalığı, kolestrol yüksekliği, sigara içen fazla kilosu olan ve yoğun stres yaşayan hastalarda kalp doktorunun hasta seçimine göre yapılır. Bu yüksek riskli hastaların içerisinden kalp doktorunun uygun gördüğü hastalara Tomografik anjiyografi çekimi yapılmaktadır. Bunun dışında daha önce kalp damarına stent konulan hastalarda stentlerin kontrolü için ve bypass cerrahisi geçirmiş hastaların bypasslarının kontrolü için de Tomografik anjiyografi çekebilmekteyiz. İleri derecede böbrek yetmezliği olan, Tomografik anjiyografi esnasında verdiğimiz kontrast maddeye alerjisi bulunan ve hamilelik durumu bulunan hastalar Tomografik anjiyografi için uygun değildir” dedi.

Çekim öncesi ile ilgili bilgiler veren Uzm Dr. Kurt, “Hasta 12 saat öncesinde kahve sigara çay gibi kalp hızını arttırıcı yiyecek-içeceklerden ve aktivitelerden uzak durmalıdır. 6 saat açlık sonrası hastalarımızı Tomografik anjiyografi salonuna alıyoruz. Damar yolu taktıktan sonra önce kalp damarlarının kireçleme miktarını öğrenmek için ilaçsız bir görüntü alıyoruz. Ardından damar yolundan kontrast madde dediğimiz ilacı vererek kalbi besleyen damarları görüntüleyebiliyoruz” dedi.

Tomografik anjiyografi işleminin faydalarından bahseden Uzm. Dr. Recep Kurt sözlerini şöyle tamamladı, “Tomografik anjiyografi tamamen ağrısız, sancısız bir işlemdir. Oldukça kolaydır. Hastaneye yatış gerektirmez. Sadece bir damar yolu takılarak yaklaşık 5 ila 10 dakika içerisinde çekim gerçekleştirilir. İşlemden 30 - 45 dakika takip edildikten sonra hastalar problemsiz olarak taburcu edilir. Klasik anjiyografi işleminde hastaneye yatış gerekmektedir. Kasık atar damarı ya da kol atar damarından girişim gerekmektedir. Atar damar yoluyla işlem yapıldığı için bazen atar damar komplikasyonları görebilmektedir Tomografik anjiyografi işleminde bu riskler bulunmamaktadır. Tomografik anjiyografide alınan radyasyon miktarı klasik koroner anjiyografiye göre daha düşüktür. Klasik koroner anjiyografide damardaki darlığın varlığını ve şiddetini iki boyutlu değerlendirebilirken Tomografik anjiyografide ise kalbi besleyen damardaki darlığın şiddetini, damar duvarını, damardaki kireçleme miktarını, damara komşu yapıları, akciğeri, akciğerin damarlarını, kalpten çıkan ve tüm vücudu besleyen ana atar damarları 3 boyutlu olarak değerlendirebilmekteyiz. Tomografik anjiyografide herhangi bir sorun tespit ettiğimizde hastayı klasik anjiyografiye yönlendirip tedavi almasını sağlamaktayız. Tomografik anjiyografide problem saptanmayan hastalarda ise % 99 güvenirlikle kalp damarında problem olmadığını söyleyebilmekteyiz. Böylelikle gereksiz koroner anjiyografinin de önüne geçmiş olmaktayız.” / Bahar HIZAR
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: gelişmiş tomografi cihazı Numune
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Dünya Prematüre Günü kutlandı
Dünya Prematüre Günü kutlandı
17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeniyle Sivas Numune Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi´nde etkinlik yapılarak kutlandı.
Antibiyotik standı açıldı
Antibiyotik standı açıldı
Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftası nedeniyle Sivas Numune Hastanesinde stant açıldı. Hastanede poliklinik alanında açılan stantta Doktor Eczacı Rukiye Menemencioğlu antibiyotik kullanımı ile ilgili bilgiler verdi.
 Kalp hastalarına “bypass” ile gelen sağlık
Kalp hastalarına “bypass” ile gelen sağlık
Kalp ve Damar Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Tulga Ulus, kalbe en çok yapılan cerrahi müdahalenin başında “koroner bypass”ın geldiğini belirterek, tıkanan veya daralan damara yeni bir damar ile müdahale edilerek hastanın sağlığına kavuşturulduğunu söyledi.
Organları 5 hastaya umut oldu
Organları 5 hastaya umut oldu
Sivas´ta beyin kanaması sonucu hayatını kaybeden Hülya Şenol´un organları, organ nakli bekleyen 5 hastaya umut olacak
Sivas´ta 4 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı
Sivas´ta 4 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı
Sivas´ta tavuk döner yedikten sonra rahatsızlanan 4 lise öğrencisi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.
Suşehri Devlet Hastanesi´nin açılışı yapıldı
Suşehri Devlet Hastanesi´nin açılışı yapıldı
Bir dizi inceleme, açılış ve ziyaretler yapmak üzere Suşehri ilçesine giden Vali Salih Ayhan ilk olarak Karadeniz Bölgesi´ni Sivas üzerinden Akdeniz Bölgesi´ne bağlayacak olan 2010 rakımlı Geminbeli Geçidi´ndeki tünel çalışmalarını yerinde inceledi.
Obezite ameliyatı sonrası dumpinge dikkat!
Obezite ameliyatı sonrası dumpinge dikkat!
OBEZİTE AMELİYATI SONRASI DUMPİNGE DİKKAT!
Suşehri´nde 75 yataklı devlet hastanesi hizmete açıldı
Suşehri´nde 75 yataklı devlet hastanesi hizmete açıldı
Sivas´ın Suşehri ilçesinde yapımı tamamlanan 75 Yataklı Devlet Hastanesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Tenis topu ile fıtık tedavisi
Tenis topu ile fıtık tedavisi
Sivaslı masör evinde oluşturduğu muayenehanesinde tenis topu ile fıtık tedavisi yapıyor.
3 AMELİYATHANE VAR 1 DOKTOR YOK!
3 AMELİYATHANE VAR 1 DOKTOR YOK!
Zara Devlet Hastanesi´nde 3 ameliyathane olmasına rağmen bir genel cerrahi doktoru dahi yok. İlçelerdeki doktor eksikliği TBMM gündemine taşındı.
“Hassasiyet göstermemiz gereken bir konu”
“Hassasiyet göstermemiz gereken bir konu”
Vali Ayhan “Kuran-ı Kerim´in Maide Suresi´nin 32. Ayetinde ‘Kim bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur´ buyrulmuştur. Bu sebeple, her anlamda bu konuya olabildiğinde hassasiyet göstermemiz gerekmektedir." dedi.
MERKEZ ACİL´İ BEKLİYOR!
MERKEZ ACİL´İ BEKLİYOR!
Vatandaş şehir merkezinde acil servis açılmasını istiyor. Merkezde Acil Servise ihtiyaç var.
Hastaların sorunlarını dinledi
Hastaların sorunlarını dinledi
Numune hastanesi Başhekimi Op. Dr. Emin Ertan Temizöz, hastane servislerini gezerek vatandaşların ve hastaların taleplerini dinledi.
Dünya El Yıkama Günü etkinliği düzenlendi
Dünya El Yıkama Günü etkinliği düzenlendi
Dünya El Yıkama Günü etkinliği düzenlendi
Bağırsağından ceviz büyüklüğünde polipler çıktı
Bağırsağından ceviz büyüklüğünde polipler çıktı
Sivas´ta karın ağrısı şikayeti ile doktora giden hastanın bağırsağında ceviz büyüklüğünde polipler tespit edildi, zor görülse de bu polipler kolonoskopik yöntemle alındı.
CÜ´de Galyum-68 Ünitesi açıldı
CÜ´de Galyum-68 Ünitesi açıldı
Prostat kanserleri tanısında en son teknoloji olan Galyum-68 PSMA PET-CT sisteminin kullanılacağı ünite Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesinde hizmete girdi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalında Galyum-68 Ünitesi açıldı.
CÜ´de ‘Hasta Hakları´ programı düzenlendi
CÜ´de ‘Hasta Hakları´ programı düzenlendi
Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nde 26 Ekim Hasta Hakları programı düzenlendi.
Medicana, yoğun bakım hemşireliği eğitim programı düzenleyecek
Medicana, yoğun bakım hemşireliği eğitim programı düzenleyecek
SağlıkBakanlığı tarafından Yoğun Bakım Hemşireliği Eğitim Merkezi yetkisi alan Medicana Sivas Hastanesi 18 Kasım – 27 Aralık 2019 tarihleri arasında Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifika programının 2.´sini düzenleyecek. Başvurular başlamış olup 30 Ekim 2019 tarihinde sona erecek.
Umutlar yeşerdi
Umutlar yeşerdi
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi ve Tüp Bebek Merkezi tarafından 50´nci bebek için kutlama programı ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Gemerek Devlet Hastanesinde Hacamat Polikliniği Açıldı
Gemerek Devlet Hastanesinde Hacamat Polikliniği Açıldı
Gemerek Devlet Hastanesinde Hacamat Polikliniği Açıldı
DOKTORLAR GELİYOR
DOKTORLAR GELİYOR
Ekinci, “14 uzman 11 Pratisyen doktor kadrosu şehrimize tahsis edildi. Hekim eksiği olan branşlarda ise çalışmalarımız devam etmektedir.”dedi.
Sarılığa dikkat!
Sarılığa dikkat!
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi sağlık hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Doktor Öğretim Üyesi Gaffari Tunç, yenidoğan bebeklerde görülen sarılık ilgili bilgiler verdi.
İl Sağlık Müdürlüğünden Harekât´a büyük destek
İl Sağlık Müdürlüğünden Harekât´a büyük destek
Sivas Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Fethullah Selçuk Moğulkoç Barış Pınarı Harekâtı´na destek amaçlı yazılı bir mesaj yayımladı.
Birçok hastalığın önlenmesinde ‘El Yıkamanın´ önemi
Birçok hastalığın önlenmesinde ‘El Yıkamanın´ önemi
Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanemiz “Dünya El Yıkama Günü” nedeniyle birtakım etkinlikler düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7153
EURO
6.3279
booked.net
Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir..

Hz. Muhammed
1930 yılında keşfedilmesinden 2006 yılında gezegenlikten çıkarıldığı süre zarfında Plüton Güneş´in yörüngesinde turunu henüz tamamlamamıştı. Plüton´un yörüngesini tamamlaması 248 yılı buluyor.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59