YAZARLAR

Elma bahçesini burs için bağışladı

Divriği esnaflarından Mehmet Sayar, 35 dönüm içerisinde 2 bin 500 kök elma bahçesini üniversite öğrencilerine burs olarak bağışladı. Yaklaşık 50 Ton olan elma satılarak, elde edilen gelirin tamamı ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verilecek.

Hakan BAKAR

Üniversitelerin açılması ile, ihtiyaç sahibi öğrencilerin Burs beklentileri gündem yeniden gelirken, Eşine az rastlanır bir davranış Sivas´ın Divriği İlçesinde ortaya çıktı.

DİVRİĞİ KÜLTÜR DERNEĞİ´NE BAĞIŞLANDI

Divriği Esnaflarından Mehmet Sayar eşine az rastlanır bir davranış sergileyerek, yaklaşık 50 ton tutarında mahsul veren elma bahçesinin meyvelerini Divriği Kültür Derneği´ne bağışladı.

Sayar,ın yaptığı açıklamada, ?Divriği Kültür Derneği´nin ihtiyaç sahibi öğrencilere, imkânları nispetinde burs desteği verdiğini biliyordum. Geçtiğimiz sene Çamşıh Bölgesi´nden Divriği Kültür Derneği´ne yollanan nohut satışı ile burs verildiğini de duymuştum. Biz de kendi imkânlarımız ölçüsünde böyle bir projeye nasıl destek veririz diye düşünürken, 35 dönüm alan üzerinde 2500 kök ağacımızda yetişen yaklaşık 50 ton civarında meyvesi olan Elma Bahçemizi Divriği Kültür Derneği´ne Burs için bağışlamayı uygun gördük. Elbette nakit üzerinden de burs desteği verilebilir ancak, elma bahçesinin meyvelerini burs için bağışlarken, üretim ve emek süreçlerine hem öğrencileri hem de sivil toplum kuruluşlarını katarsak, ileriki dönemlerde bu kurumlar dolaylı veyahut doğrudan üretim süreçlerini teşvik davranışı içine girecekler. Buradaki amacımız, tarım, hayvancılık, ve bahçecilik üretiminin neredeyse bittiği bu günlerde yeniden bir üretim düşünülebilir mi fikri bizi bu davranışa sevk etti.? ifadelerini kullandı.

Divriği Kültür Derneği hazırlıklar yaparak, burs için yarım elma gönül alma kampanyası başlattı.

Elma Bahçesinin meyvelerini burs desteği için Divriği Kültür Derneği´ne bağışlamayı düşünen Mehmet Sayar, dernek başkanı Cafer Yıldız´ı arayarak düşüncesini söyledi. Cafer Yıldız bu davranışı değerli bulduğunu ifade ederek, dernek yönetimi ve üyeleri ile konuyu tartıştıklarını söyledi. Yıldız, yaptığı görüşmelerde Mehmet Sayar´ın göstermiş olduğu dayanışma yaklaşımını takdir ettiklerini ifade ederek, Elma Bahçesinin meyvelerini toplamak için 3-6 Ekim tarihleri arasında Divriği Kültür Derneği üyeleri ve yöneticileri ile birlikte Divriği´ye giderek, bahçede bulunan elmaları toplayacaklarını, bu elmaların geliri ile ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vereceklerini söyledi.

Burs için 10 Kilo Elma 100 Lira. Yarım Elma Gönül Alma

Divriği Kültür Derneği Başkanı Cafer Yıldız, yaptığı açıklamada; ?Divriği Kültür Derneği olarak Divriğili üniversite öğrencilerine desteklemek amacıyla son 5 yıldır burs veriyoruz Burs kaynağını genellikle Divriği´nin iş insanlarından, gönüllülerinden sağlayarak oluşturuyoruz. Ancak ülke ekonomisindeki kötüye gidiş bizim iş insanlarımızın da ekonomik olarak işlerinin bozulmasına sebep olduğundan dolayı geçen yıl yeterince kaynak oluşturamadık ve burs projemizin bir kısım kaynağını Divriği´de üretilmiş olan nohutlardan bir ton getirerek ve burs projemize destek olan dostlarımıza hediye ederek 15 öğrencimize burs sağladık. Bu yılda yine kaynak arayışında iken 4 Eylül vesilesiyle Sivas´a gittiğimizde ziyaret ettiğimiz hemşehrimiz Mehmet Sayar Divriği´de 37 dönüm elma bahçesi olduğunu, işlerinin yoğunluğundan ilgilenip de ürünleri değerlendiremediğini söyleyince Biz de bu ürünleri öğrenci bursu yararına değerlendirebilir miyiz dedik. Kendisi de bu teklifimize çok olumlu baktı bahçe sizindir dedi. Bunun üzerine bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Yaklaşık tahminlerinize göre 40 ton elmayı Divriği Üretim ve Pazarlama Kooperatifi işbirliği ile çeşitli şekillerde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Bunlardan birisi burs projemde 100 TL destek olana 10 kilo elma Hediye etme şeklinde. Diğeri yemek veren işletmelere dağıtma, yemek şirketlerine veya kamu kurumlarına vererek değerlendirme şeklinde çeşitli alternatifler düşünüyoruz. Bir kısmını da Malatya´da görüşmüş olduğumuz bir kurutma tesisinde kurutarak elma kurusu haline getirip Kooperatif üzerinden değerlendirmeyi düşünüyoruz. Umarım hemşerilerimiz ve dostlarımız bu projemize ve çabamıza omuz verirler ve öğrencilerimiz için bir kaynak oluşturma şansını yakalarız. Aslında bu elma bahçesi satılık. Burayı öğrenciler yararına alabilme koşulları oluşursa ve gerekli bakımı yapılırsa, bahçeden çok iyi ürün alarak Sürdürülebilir bir Burs kaynağı yaratma şansımız da var. Bu seçeneği de değerlendireceğiz? şeklinde konuştu.