Elma bahçesini burs için bağışladı
Divriği esnaflarından Mehmet Sayar, 35 dönüm içerisinde 2 bin 500 kök elma bahçesini üniversite öğrencilerine burs olarak bağışladı. Yaklaşık 50 Ton olan elma satılarak, elde edilen gelirin tamamı ihtiyaç sahibi öğrencilere burs olarak verilecek.
Tarih: 20.9.2019 00:00:01

Hakan BAKAR

Üniversitelerin açılması ile, ihtiyaç sahibi öğrencilerin Burs beklentileri gündem yeniden gelirken, Eşine az rastlanır bir davranış Sivas´ın Divriği İlçesinde ortaya çıktı.

DİVRİĞİ KÜLTÜR DERNEĞİ´NE BAĞIŞLANDI

Divriği Esnaflarından Mehmet Sayar eşine az rastlanır bir davranış sergileyerek, yaklaşık 50 ton tutarında mahsul veren elma bahçesinin meyvelerini Divriği Kültür Derneği´ne bağışladı.

Sayar,ın yaptığı açıklamada, “Divriği Kültür Derneği´nin ihtiyaç sahibi öğrencilere, imkânları nispetinde burs desteği verdiğini biliyordum. Geçtiğimiz sene Çamşıh Bölgesi´nden Divriği Kültür Derneği´ne yollanan nohut satışı ile burs verildiğini de duymuştum. Biz de kendi imkânlarımız ölçüsünde böyle bir projeye nasıl destek veririz diye düşünürken, 35 dönüm alan üzerinde 2500 kök ağacımızda yetişen yaklaşık 50 ton civarında meyvesi olan Elma Bahçemizi Divriği Kültür Derneği´ne Burs için bağışlamayı uygun gördük. Elbette nakit üzerinden de burs desteği verilebilir ancak, elma bahçesinin meyvelerini burs için bağışlarken, üretim ve emek süreçlerine hem öğrencileri hem de sivil toplum kuruluşlarını katarsak, ileriki dönemlerde bu kurumlar dolaylı veyahut doğrudan üretim süreçlerini teşvik davranışı içine girecekler. Buradaki amacımız, tarım, hayvancılık, ve bahçecilik üretiminin neredeyse bittiği bu günlerde yeniden bir üretim düşünülebilir mi fikri bizi bu davranışa sevk etti.” ifadelerini kullandı.

Divriği Kültür Derneği hazırlıklar yaparak, burs için yarım elma gönül alma kampanyası başlattı.

Elma Bahçesinin meyvelerini burs desteği için Divriği Kültür Derneği´ne bağışlamayı düşünen Mehmet Sayar, dernek başkanı Cafer Yıldız´ı arayarak düşüncesini söyledi. Cafer Yıldız bu davranışı değerli bulduğunu ifade ederek, dernek yönetimi ve üyeleri ile konuyu tartıştıklarını söyledi. Yıldız, yaptığı görüşmelerde Mehmet Sayar´ın göstermiş olduğu dayanışma yaklaşımını takdir ettiklerini ifade ederek, Elma Bahçesinin meyvelerini toplamak için 3-6 Ekim tarihleri arasında Divriği Kültür Derneği üyeleri ve yöneticileri ile birlikte Divriği´ye giderek, bahçede bulunan elmaları toplayacaklarını, bu elmaların geliri ile ihtiyaç sahibi öğrencilere burs vereceklerini söyledi.

Burs için 10 Kilo Elma 100 Lira. Yarım Elma Gönül Alma

Divriği Kültür Derneği Başkanı Cafer Yıldız, yaptığı açıklamada; “Divriği Kültür Derneği olarak Divriğili üniversite öğrencilerine desteklemek amacıyla son 5 yıldır burs veriyoruz Burs kaynağını genellikle Divriği´nin iş insanlarından, gönüllülerinden sağlayarak oluşturuyoruz. Ancak ülke ekonomisindeki kötüye gidiş bizim iş insanlarımızın da ekonomik olarak işlerinin bozulmasına sebep olduğundan dolayı geçen yıl yeterince kaynak oluşturamadık ve burs projemizin bir kısım kaynağını Divriği´de üretilmiş olan nohutlardan bir ton getirerek ve burs projemize destek olan dostlarımıza hediye ederek 15 öğrencimize burs sağladık. Bu yılda yine kaynak arayışında iken 4 Eylül vesilesiyle Sivas´a gittiğimizde ziyaret ettiğimiz hemşehrimiz Mehmet Sayar Divriği´de 37 dönüm elma bahçesi olduğunu, işlerinin yoğunluğundan ilgilenip de ürünleri değerlendiremediğini söyleyince Biz de bu ürünleri öğrenci bursu yararına değerlendirebilir miyiz dedik. Kendisi de bu teklifimize çok olumlu baktı bahçe sizindir dedi. Bunun üzerine bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Yaklaşık tahminlerinize göre 40 ton elmayı Divriği Üretim ve Pazarlama Kooperatifi işbirliği ile çeşitli şekillerde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Bunlardan birisi burs projemde 100 TL destek olana 10 kilo elma Hediye etme şeklinde. Diğeri yemek veren işletmelere dağıtma, yemek şirketlerine veya kamu kurumlarına vererek değerlendirme şeklinde çeşitli alternatifler düşünüyoruz. Bir kısmını da Malatya´da görüşmüş olduğumuz bir kurutma tesisinde kurutarak elma kurusu haline getirip Kooperatif üzerinden değerlendirmeyi düşünüyoruz. Umarım hemşerilerimiz ve dostlarımız bu projemize ve çabamıza omuz verirler ve öğrencilerimiz için bir kaynak oluşturma şansını yakalarız. Aslında bu elma bahçesi satılık. Burayı öğrenciler yararına alabilme koşulları oluşursa ve gerekli bakımı yapılırsa, bahçeden çok iyi ürün alarak Sürdürülebilir bir Burs kaynağı yaratma şansımız da var. Bu seçeneği de değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Elma bahçesini burs için bağışladı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İl il memur alımları tek sayfada
İl il memur alımları tek sayfada
Türkiye´de her yıl yüz binlerce kişi KPSS sınavlarına girerek devlet kurumlarında memur olmak için çaba sarf ediyor. KPSS´de başarılı olmak yetmiyor. Devlet kurumlarının memur alımlarını da yakından takip etmek gerekiyor. Peki il il memur alımları nasıl öğrenilir? Memur alımı şartları nasıl takip edilir? İllere göre devlet kurumlarının memur alımları hangileri? Basın İlan Kurumu, sıkça sorulan bu soruların cevabını tek sayfada veriyor. İşte detaylar...
 Ayhan: “LGS´de ilk 20´de olacağız”
Ayhan: “LGS´de ilk 20´de olacağız”
Vali Ayhan; “Sivas´ta eğitim alanında önemli proje ve çalışmalar hayata geçirildi. Okul müdürlerimiz bu çalışmaların uygulanması noktasında gereken hassasiyeti göstermesini istiyoruz. Gereken hassasiyet gösterildiği taktirde inşallah Sivas bu sene LGS´de ilk 20´ye girecek.”dedi.
Nuri Pakdil vefat etti
Nuri Pakdil vefat etti
Türk edebiyatının önemli isimlerinden yazar Nuri Pakdil tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yazar Pakdil´in ölüm haberini Twitter hesabından duyurdu. Türk edebiyatının önemli isimlerinden yazar, şair ve düşünür Nuri Pakdil tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi.
Buyruk ailesinin acı günü
Buyruk ailesinin acı günü
Bir süredir rahatsızlığı devam eden, merhum İhsan Buyruk´un oğlu, Prof. Dr. Ertan Buyruk ve Erhan Buyruk´un abisi İlhan Buyruk vefat etti.
Denize kıyısı olmayan Sivas, dünyaya balık ihraç ediyor
Denize kıyısı olmayan Sivas, dünyaya balık ihraç ediyor
Denize kıyısı olmayan Sivas, dünyaya balık ihraç ediyor
 Adeta ceviz ormanı
Adeta ceviz ormanı
Sivas´ın İmranlı ilçesi Ardıçalan köyünde kurulan Türkiye´nin en büyük 5. ceviz bahçesi dikkat çekiyor
Amatör Telsizcilere bilgilendirme eğitimi verildi
Amatör Telsizcilere bilgilendirme eğitimi verildi
Sivas TRAC Şube´si, yeni ve eski amatör telsizcilerle birlikte toplantı düzenlendi.
“ALGILARA KANMAYIN”
“ALGILARA KANMAYIN”
Vali Ayhan, sosyal medya paylaşımları konusunda dikkatli, uyanık olmalıyız ve algılara kanmayınız.” dedi.
Semih Yalçın´ın acı günü
Semih Yalçın´ın acı günü
MHP Genel Başkan Yardımcısı hemşehrimiz Semih Yalçın´ın oğlu hayatını kaybetti
Mustafa Çalık Türk Ocakları´nın konuğu olacak
Mustafa Çalık Türk Ocakları´nın konuğu olacak
Türk Ocakları Sivas Şubesi, ´Yeni Bir Çağın Eşiğinde Milli Pedagoji ve Milli Fikriyat´ konulu konferans düzenleyecek.
Türkiye´nin ilk şehitler müzesi
Türkiye´nin ilk şehitler müzesi
Her köşesinde ayrı bir gurur ve duygu yükü olan Sivas´taki Şehitler Müzesi´nde, bir çok şehit çantası halen açılmayı bekliyor
Özel Gereksinimli Bireylerden Mehmetçiğe Anlamlı Bağış
Özel Gereksinimli Bireylerden Mehmetçiğe Anlamlı Bağış
Sivas´ta yaşayan bir grup işitme ve görme engelli vatandaş, ‘Barış Pınarı Harekâtı´nda görev alan Mehmetçiğe destek olmak için aralarında topladıkları bir miktar parayı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı´na bağışlamak üzere Sivas Valisi Salih Ayhan´a teslim etti.
Yargı Reformu TBMM Genel Kurulunda kabul edildi
Yargı Reformu TBMM Genel Kurulunda kabul edildi
Yargı Reformu Strateji Belgesi´nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı
"Ustalar Kursiyerlerle Buluşuyor"
"Ustalar Kursiyerlerle Buluşuyor"
"Ustalar Kursiyerlerle Buluşuyor" projesi kapsamında Sivas Olgunlaşma Enstitüsü´nde usta öğreticilere deneyimli terziler tarafından bilgi verildi.
 “PAŞA´NIN DÜŞÜ” KONSERİ BÜYÜLEDİ
“PAŞA´NIN DÜŞÜ” KONSERİ BÜYÜLEDİ
ASİDEF 100. Yılda Başkentte anlamlı bir etkinliğe imza attı.
Pegasus´un 2020 yaz sezonu biletleri satışta
Pegasus´un 2020 yaz sezonu biletleri satışta
Pegasus Hava Yolları, 2020 yaz sezonunu yurt içi ve yurt dışı uçuşları biletlerini dijital kanallarında satışa açtı.
´Turkeyol´ faaliyetlerine Trade Valley çatısı altında devam edecek
´Turkeyol´ faaliyetlerine Trade Valley çatısı altında devam edecek
B2B e-ticaret platformu ´Turkeyol´ ticari faaliyetlerini Trade Valley Teknoloji Medya Hizmetleri Danışmanlık ve Pazarlama Ticaret A.Ş. çatısı altında sürdürecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ey batı, ey Arap Ligi; BU DEVRAN ELBET DÖNECEK
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ey batı, ey Arap Ligi; BU DEVRAN ELBET DÖNECEK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gurup toplantısında Barış Pınarı Harekatında son durumu değerlendirdi ve dünyaya önemli mesajlar verdi. Başkan Erdoğan, ‘´Ey batı, ey Arap Ligi, Ey azıcık da olsa vicdan sahibi ülkeler bu devran elbet dönecek. Asla böyle bir duruma düşmenizi istemeyiz ama şunu bilin ki yarın öbür gün siz de bizimle aynı sıkıntılarla baş başa kalacaksınız´´ dedi.
STK´lardan Mehmetçiğe destek
STK´lardan Mehmetçiğe destek
Sivas´ta Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Barış Pınarı Harekatı ile ilgili ortak bildiri yayınladı. Sivas TSO konferans salonunda bildiriyi okuyan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkan vekili Cengiz Akpolat, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.
Kadın girişimciden Barış Pınarı Harekâtına 50 bin TL destek
Kadın girişimciden Barış Pınarı Harekâtına 50 bin TL destek
Sivas´ta faaliyet gösteren Ayna Güzellik Solonu işletmecisi ve çalışanları Vali Salih Ayhan´ı makamında ziyaret etti.
Yazar Yusuf Kaplan Sivas´a geliyor
Yazar Yusuf Kaplan Sivas´a geliyor
Erbakan Vakfı Sivas Şubesi, ´Öncü Nesil, Asım´ın Nesli´ konulu konferans düzenleyecek. Konferansa konuşmacı olarak Eğitimci-Yazar hemşehrimiz Yusuf Kaplan katılacak.
Atasay Altın ve Pırlanta Çadır Günleri başladı
Atasay Altın ve Pırlanta Çadır Günleri başladı
Her yıl merakla beklenen Geleneksel “Atasay Altın ve Pırlanta Çadır Günleri Sivas´ta başladı.
Tanıştıkları halk otobüsünü gelin arabası yaptılar
Tanıştıkları halk otobüsünü gelin arabası yaptılar
Sivas´ta halk otobüsünde tanışan otobüsün şoförü Muhammed Çelik ve Gözde Çelik, tanıştıkları otobüsü gelin arabası yaptı.
İşsizlik oranları belli oldu
İşsizlik oranları belli oldu
İşsizlik istatistiklerinin 2019 yılı Temmuz dönemi belli olurken, işsiz sayısının 4 milyon 596 bin kişiye ulaştığı görüldü. Böylelikle 15 yaş üstü işsizlik oranının yüzde 13,9 olarak kaydedildiği saptandı. 2019 yılının başından bugüne kadar işsizlik ile alakalı yazılı basına yansıyan haber adedi ise 39 bin 774 olarak kayıtlara geçti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202
booked.net
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
Kıta isimlerinin hepsi aynı harfle başlar ve aynı harfle biter.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59