YAZARLAR

?Ekstra indirimler uygulanmalı"

Akgül, ?Biz yurtların neden yapıldı derdini bırakıp şehir merkezine öğrenciyi nasıl getirebiliriz bunun için çözümler üretmeliyiz. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri öğrencilerin üniversiteden şehir merkezine tek bilet ile gelerek ücretsiz dönüş yapmasından

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kampus alanına öğrenci yurtlarının yapılması öğrencilerin şehir merkezinden uzaklaşmasına sebep olurken Sivas esnafı da olumsuz yönde etkilendi.

Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, şehirdeki esnafın eskiden olduğu gibi şimdi de işlerinin iyi olması yönünde bazı adımların atılması gerektiğinin vurgusunu yaparak, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri öğrencilerin üniversiteden şehir merkezine gelmeleri yönünde öğrencinin en azından hafta sonu üniversiteden şehir merkezine gelmesi için ulaşımda ekstra indirimler yapılması gerektiğini söyledi.

 ?YURTLAR NEDEN YAPILDI DERDİNİ BIRAKMALIYIZ?

Öğrenci üniversiteden tek bilet ile gelsin ücretsiz dönüş yapsın  diyen Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül, ?Bizler Cumhuriyet Üniversitesi içerisine yurt yapılmasına karşı değiliz. Yapılan her yatırım güzeldir. Ama biz şunu istiyoruz. Şehre yapılan yatırımların şehirdeki STK´lar ile fikir alışverişi yapılarak şehrin sosyal ve ekonomik yapısı göz önünde bulundurularak yapılması daha sağlıklı olur. Yani hiç kimsenin zarar görmeyeceği bir şekilde adımlar atılmalı. Yurt yapıldı. Biz niye yapıldı derdini bırakıp şehir merkezine öğrenciyi nasıl getirebiliriz bunun için çözümler üretmeliyiz. Bu şehre okumak için gelen bütün öğrenciler bizim kardeşimizdir. Öğrencilerin daha sağlıklı daha güzel ortamlarda barındırmak hepimizin görevi.?şeklinde ifade etti.

?ŞEHRİ YÖNETENLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ?

Akgül, ?Bizim isteğimiz kampus içerisinde kalan öğrencilerin şehir merkezine gelmeleri için Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri şehir merkezine kampus ten tek bilet ile gelerek, dönüşte ise ücretsiz gitmesi yönünde adımlar atılmasından yanayız. Bu işe Sayın Valimizin, Sayın Belediye Başkanımızın, Sayın Milletvekillerimizin öncülüğünde bu konunun gündeme alınıp sağlıklı bir şekilde hayata geçirilerek şehir merkezindeki esnaflarımız için birer can suyu olmasını isteriz. Elimizde yine aynı zamanda Askeri birliklerimiz var. Askerlerin hafta sonu şehir merkezine çıkışlarına izin verilmiyor. Askerlerimiz hafta sonu şehir merkezine çıkarsa merkezde yaşanan ekonomik olumsuzluklar bir nebze olsun azalmış olur. Şehri yönetenlerden bu yönde destek bekliyoruz.?şeklinde dile getirdi.

?HAFTA SONLARI ŞEHRE GELEN ÖĞRENCİ ÜCRETSİZ DÖNÜŞ YAPSIN?

Bizim derdimiz şehir merkezinin eskiden olduğu gibi yeniden canlılık kazanması diye devam eden Akgül, ?Öğrencenin askerin şehir merkezinde olması demek esnaflarımızın kazançlarını artırması demektir. Bizlerde oda başkanları olarak hafta sonlarına özel öğrenci ve askerlerimize yüzde 25 indirimler yapmayı hedefliyoruz. Esnaf bizim esnafımız. Esnaf güçlü olursa şehirde güçlü olur. Esnafın ekonomisi güzel olursa, Sivas daha yaşanabilir bir şehir olur. Herkesin üzerine düşen görevi yapmasını düşünüyoruz. Eğer bu saydıklarımız yerine getirilirse Üniversite ile şehir daha bir bütün hale gelir. En azından hafta sonları üniversiten şehre gelişte öğrenciler bir bilet ile şehir merkezine gelip tekrar ücretsiz olarak üniversiteye dönmeleri onların kampus ten şehir merkezine gelmeleri için bir adım atmalarını sağlamış oluruz. Esnafımıza ve şehrimize hepimizin sahip çıkması gerekir.?şeklinde konuştu.

Hakan BAKAR

 

 /resimler/2019-11/7/1548204384137.jpg