Anahtar Kelimeler: KENDİNİ ANLATTI

YAZARLAR

EKEN, KENDİNİ ANLATTI

Eken, “Tüccar olacaksın ki başkan olasın. Şuan bana seçim için mi şirket kuruyorsun diyenler ben size burada yapacağım işleri mi anlatacağım. Sizden izin mi alacağım. Bu kurulan şirketlerin hepsi kişinin şahsi malıdır ve kimseyi alakadar etmez.” dedi.

Hakan BAKAR

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, STSO Haziran ayı Meclis Toplantısında kendisi hakkında sorulara cevap vererek kendini anlattı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Haziran ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi. Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Nisan-Mayıs ayı Meclis Toplantısının karar özetlerini okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.

Dilek temenniler kısmında söz alan ve önerge veren Meclis Üyesi Zeki Özdemir, Mustafa Eken tarafından kurulan şirketlerin seçim hazırlığı için mi kuruldu, ayrıca TOBB ve hükümetin verdiği kredi desteklerinden yararlanıp yararlanmadığını sorması üzerine, STSO Başkanı Mustafa Eken, “Bu kurulan şirketlerin bir tanesinde kredi kullanıldıysa yarın istifa etmeyen şerefsizdir.” dedi.

Ayrıca Eken, Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında şirket bilgilerinin ifşa edilmesi, itibar düşürücü ve kredi kullandırıldı mı şeklinde önergesinden ötürü Zeki Özdemir hakkında pazartesi günü savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

“İSTİFA ETMEYEN ŞEREFSİZDİR”

STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, yönetim kurulu faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra kendisine yönelik sorulara da cevap vererek şunları ifade etti. “Öncelikle bu yapıyı bilen bir insan yeni kurulan şirketlerin kredilerden yararlanamayacağını bilmesi gerekir. Şirket açmak suç mu? Yatırım yapmak suç mu? İstihdam sağlamak suç mu? Bu kurulan şirketlerin bir tanesinde kredi kullanıldıysa yarın istifa etmeyen şerefsizdir” dedi.

“TÜCCAR OLACAKSIN Kİ BAŞKAN OLASIN”

Başkan Eken, iş adamı ve tüccar olduğuna dikkat çekerek, şu şekilde konuştu; “Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olmak öyle kolay değildir. Tüccar olacaksın ki başkan olasın. Kurmuş olduğum şirketlerin hepsi kanunidir, maliyeden defter tasdikleri ve maliye kontrolleri yapılmıştır. Bunu burada basının önünde söyleyebiliyorsak Allah’a Şükür anlımız aktır. 3-4 tanesi de pandemi sürecine geldiği için adres değişiklikleri yapılacaktır. Ben size burada yapacağım işleri mi anlatacağım. Sizden izin mi alacağım, yatırım yapmak için size mi danışmamız gerekiyordu. Kanunsuz ise bu şirket nasıl onay almış, kanunsuz olan bir şeye neden vergi ödüyorum, kanunsuz olan bir yere neden para harcıyorum. Seçim içinse neden hepsini kendi grubumdan açmıyorum farklı sektörlerden açıyorum. Dilekçenizi verdiniz burada duruyor. Bu şirketler seçim için kurulmuşsa hepsi aynı grupta olur ve kendi grubumdan açar ve seçim için kullanırım. Ki üyelerimiz zaten ben çalışmıyorsam Sivas’a faydam yoksa beni seçmezler bizde saygı duyarız 5-10 tane oy ile bu işler olmaz 8000 tane oy var.  Allah bana güç verdikçe Sivas’a değil 19, 39 şirket daha kuracağım ve istihdam sağlamak için de sonuna kadar mücadele edeceğim. Şirket kurmak suçsa, istihdam sağlamak suçsa, yatırım yapmak suçsa daha yatırım yapmayalım. Odamızı da kapatalım.” ifadelerine yer verdi.

“KURULAN ŞİRKETLERİN HEPSİ KİŞİNİN ŞAHSİ MALIDIR VE KİMSEYİ ALAKADAR ETMEZ”

Eken, geçmişte seçimleri 1 oyla kaybettiğini hatırlatarak, “Şuan bana seçim için mi şirket kuruyorsun diyenler zamanında 27 tane peş peşe şirket kurduğunuzda, para vererek şirketlere oy kullandırdığınızda, beni 1 oyla geçtiğinizde utanmıyor muydunuz? 27 tane şirket kuruldu ve bunların hepsi paravan şirketlerdi. Bunlar işyerlerinizde çalışan arkadaşlar adına kurduğunuz 27 tane şirkete oy kullandırdığınız zaman, oradan 3 meclis üyesi aldığınız zaman niye konuşmuyordunuz ve ben 1 oyla kaybetmiştim. Eğer seçim için şirket kuracak olsam, sizlerden öğrendiğimiz gibi hepsini aynı guruptan başkaları üzerine açarım. Değerli arkadaşlar buraya çıkıp bir şeylerin hesabını sormak çok kolaydır. Basını çağırıp basına demeç vermek çok kolaydır. Biz icraatlardan bahsedeceğiz. 2 yılda yapılan işlerden bahsedeceğiz. Bir şey bulamamışsınız, Sivas’a istihdam sağlamak, vergi vermek ve yatırım yapmak için uğraşan bir iş adamını niye şirket kurdu diye eleştiriyorsunuz. Tabi, sormak hakkınız. Sordunuz ben de cevaplıyorum. Şirketlerin kayıtları yapıldı mı diye sordunuz, yapılmıştır. 4 tanesinin de adres değişikliği yapılacaktır. Değerli arkadaşlar, şu anda o kadar boş şeyler konuşuyoruz ki. Bu kurulan şirketlerin hepsi kişinin şahsi malıdır ve kimseyi alakadar etmez. Kanunsuz bir şey varsa gerekli yerlere gider sorarsınız. Ben sürekli birlik ve beraberlikten bahsediyorum ama görüyorum ki birlik ve beraberlik olmaması için uğraşıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Eken, Kişisel Verileri Koruma Kanunu kapsamında şirket bilgilerinin ifşa edilmesi, itibar düşürücü ve kredi kullandırıldı mı şeklinde önergesinden ötürü Zeki Özdemir hakkında pazartesi günü savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söyledi.