EİB, TURQUALITY PROJESİNİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADI
EİB, TURQUALITY PROJESİNİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADI
Tarih: 27.9.2018 00:01:01/ 191okunma / 0yorum

Bizim Sivas

Japonya pazarında Türk gıda ürünlerini tanıtmak ve ihracatını arttırmak amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yürütülen “Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi” meyvelerini vermeye başladı.

 

Ticaret Bakanlığı´nın desteğiyle Türk gıda ürünlerinin tanıtımı amacıyla Japonya´da 2 yıldır “Discover Turkish Food” isimli aktiviteler ile Turquality Projesi´ne hayat verdiklerini anlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, proje kapsamında Japonya´da tanıtımı yapılan gıda ürünlerinin ihracatının 2018 yılının Ocak – Ağustos döneminde Türkiye genelinde yüzde 36 artışla 97 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

 

Turquality Projesinin katkıları ile, Egeli ihracatçıların Japonya´ya ihracatı ise; yüzde 59 artış gösterdi. Ege İhracatçı Birlikleri´nin Japonya´ya gıda ihracatı 17.8 milyon dolardan 28.3 milyon dolara yükseldi. 

 

Ticaret Bakanlığı Turquality Projesi´ni örnek proje kabul etti

 

“Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi´nde Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği´nin güçlerini birleştirerek sinerji oluşturduklarını dile getiren Celep, anılan projenin Ticaret Bakanlığı tarafından 2019 yılı eylem planına örnek proje olarak alındığı bilgisini de paylaştı.

 

Turquality Projesi´nde 2 yılda neler yapıldı?

 

Ege İhracatçı Birlikleri´nin Türk gıda ürünlerinin tanıtımı ve ihracatını arttırmak için 2 yıl önce Turquality Projesi´ne  start verdiğini dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Japonya faaliyetlerinin ilkini  15 Haziran 2016 tarihinde Tokyo´da, Michelin Yıldızlı Şef Akihiko Murata´nın Türk gıda ürünleri ile Japon damak tadına uygun olarak geliştirdiği 5 farklı yemek tarifinin Tokyo basınından, bloggerlardan, otel yöneticilerinden, tedarikçilerden, ithalatçılardan ve market zinciri yöneticilerinden oluşan davetlilere ikram edildiği basın lansmanı ve tadım etkinliği ile gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

Japonya´da Turquality Projesi kapsamında ikinci tadım etkinliğini, 24 Kasım 2016 tarihinde Tokyo´da Conrad Tokyo Oteli´nde, Japonya´nın ünlü şefi Chef Masayuki Okuda tarafından Türk gıda ürünleri ile Japon damak tadına göre hazırlanan menülerle gerçekleştirdikleri bilgisini veren Celep, “Şef Okuda tarafından 6 tarif geliştirildi. Menülerde; kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı, domates salçası, kuru domates, defne, kekik, adaçayı, bulgur, makarna, zeytin, zeytinyağı, tahin, susam, buğday gibi ürünlerimiz kullanıldı” şeklinde konuştu.

 

Foodex Fuarı, Turquality Projesi´nin itici gücü oldu

 

Japonya´nın en büyük gıda fuarı olan ve Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 20 yılı aşkın süredir başarıyla gerçekleştirilen Foodex Japon Gıda Fuarı ile Turquality Projesi´nin etkinliklerini birleştirdiklerini ve güzel bir sinerji ortaya çıktığını ifade eden Celep, 2017 ve 2018 yıllarında Mart ayında Foodex Fuarı sırasında Türkiye´nin Tokyo Büyükelçiliği ev sahipliğinde Tadım etkinlikleri düzenlediklerini, tadım etkinliklerine Japon kamu temsilcileri,fuar katılımcısı Türk firmaları, ithalatçılar, basın mensupları, bloggerlardan oluşan 200 kişilik heyetlere Türk gıda ürünleriyle hazırlanan Japon yemekleri ikram ettiklerini kaydetti.

 

COOKPAD´te Türk Mutfağı kuruldu

 

Türk gıda ürünlerinin Japonya´da tanıtılması amacıyla, Japonya´nın en büyük yemek tarifi sitesi COOKPAD´te Türk gıda ürünleriyle hazırlanan Japon damak tadına uygun tariflerin yer aldığı “Türk Mutfağı” açıldı. Burada, bulgurlu dolmadan, kuru domates salatasına, mercimek çorbasından aşureye kadar birbirinden farklı 40 yemek tarifinin yapılışı Japonca anlatıldı. Ayrıca, Türk gıda ürünlerinin besin değerleri ve sağlığa faydalarına değinildi.

 

Japonya faaliyet gösteren www.discoverturkishfood.com isimli web sitesi, “Discover Turkish Food” uzantılı, Facebook, Instagram ve Twitter sosyal medya hesapları 2016 yılı Mart ayından bu yana yayında. Japonca olan web sitesinde yemek tarifleri yanında, Türk gıda ürünlerine ilişkin bilgiler, üretim bölgeleri, ürünlerin sağlığa faydaları, kullanım alanları gibi bilgilere yer veriliyor.

 

Japonya´ya ihracatta en büyük artış zeytinyağında oldu

 

Japonya´ya yönelik yürütülen Turquality Projesi kapsamındaki ürünlerin ihracat performansına bakıldığında, zeytinyağı ihracatı zirvede yer aldı. 2017 yılının Ocak – Ağustos döneminde Japonya´ya 3 milyon 172 bin dolarlık zeytinyağı ihraç etmişken, 2018 yılının 8 aylık diliminde yüzde 105´lik artışla 6 milyon 504 bin dolarlık altınsıvı ihraç etme başarısı gösterdik.

 

Japonya´ya gıda ihracatında aslan payını ise 51 milyon 577 bin dolarlık tutarla Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar sektörü aldı. Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar sektörünün Japonya´ya ihracatı yüzde 14 artış gösterirken, Turquality Projesi kapsamında Japonya´ya yapılan ihracatın yüzde 53´ünü tek başına gerçekleştirdi.

 

İhracat artış hızında Zeytinyağı sektörünü yüzde 82´lik ihracat artışıyla kuru meyve ürünleri takip etti. Kuru meyve ihracatı 2017 yılının Ocak – Ağustos döneminde 7 milyon 957 bin dolar iken, 2018 yılının aynı döneminde 14 milyon 482 bin dolara yükseldi.

 

Japonya´ya 2018 yılının Ocak – Ağustos döneminde; Meyve Sebze Mamulleri ihracatı yüzde 68´lik artışla 13 milyon dolardan 22 milyon dolara çıkarken, odun dışı orman ürünleri ihracatı yüzde 26´lık artışla 2 milyon 208 bin dolar oldu. 

 

Turquality Projesi Yeni Dünya´ya açılıyor

 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Ege İhracatçı Birlikleri´nin 2 yıldır Japonya ve Güney Kore pazarlarında Türk gıda ürünlerinin tanıtımını ve ihracatını arttırmak amacıyla başarıyla yürüttüğü “Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi”nin, bundan sonraki süreçte dünyanın en büyük gıda ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri´nde sürdürüleceği müjdesini verdi. Celep, “Ege İhracatçı Birlikleri´nin ABD´de 20 yılı aşkın süredir başarılı bir şekilde Türkiye Milli Katılım Organizasyonu´nu gerçekleştirdiği New York Fancy Food Gıda Fuarı ile eşgüdüm içinde Turquality Projesi´ni yapmak istiyoruz. ABD, yıllık 150 milyar dolarlık gıda ürünleri ithal ediyor. Bu pazarda 900 milyon dolar seviyesinde olan ihracatımızı 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. ABD pazarında yazacağımız yeni başarı hikayesinde Turquality Projesi´nin yeri büyük olacak” diyerek sözlerini noktaladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"Teşvik Tamam, Sıra Yatırımcıda"
"Teşvik Tamam, Sıra Yatırımcıda"
Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) Meclis toplantısında konuşan STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas´ta başlattıkların teşvik seferberliğinin olumlu sonuçlandığını söyledi, yeni görevin yatırımcı çekmek olduğunu kaydetti.
"Üretenin her zaman yanında olacağız"
"Üretenin her zaman yanında olacağız"
Sivas Valisi Salih Ayhan, 1. Organize Sanayi Bölgesi´nde biri dizi ziyaretlerde bulundu. Sivas´ın istihdamına katkı sağlayan firmaları ziyaret ederek, çalışmaları yerinde görme imkânı bulan Vali Ayhan, ilk olarak OSB´de süt ürünleri alanında faaliyet gösteren ve 15 ülkeye ihracat yapan Tuğba Akabe´yi ziyaret etti.
"Emekli olacak esnafımıza sicil engel olmamalı"
"Emekli olacak esnafımıza sicil engel olmamalı"
Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, emekliliği gelmiş ancak imkansızlıklar nedeniyle borçlarını yatıramayan ve prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlara gerekli kolaylığın sağlanması gerektiğini söyledi.
Sisoft Oracle OpenWorld 2019 San Francisco´da
Sisoft Oracle OpenWorld 2019 San Francisco´da
Sisoft, her yıl ABD´nin San Francisco kentinde düzenlenen ve tüm Oracle partnerleri ile donanım ve yazılım profesyonellerini bir araya getiren Oracle OpenWorld, bu yıl 11-15 Şubat 2019 tarihleri arasında San Francisco Moscone Center güney bloğunu Oracle kenti haline getirdi.
´Türkiye, ihracatının 200 milyar doların üzerinde olduğunu görecek´
´Türkiye, ihracatının 200 milyar doların üzerinde olduğunu görecek´
TİM Başkanı Gülle, "Serbest bölgelerde yapılan ihracat, transit ticaret, mikro ihracat ve e-ticaret gibi kalemlerin de ihracat hesaplamalarına eklenmesiyle Türkiye, gerçek ihracatının 200 milyar doların üzerinde olduğunu rahatlıkla görecek." dedi.
SİP´den Sivas´a Yatırım Atağı
SİP´den Sivas´a Yatırım Atağı
Genel Merkezi İstanbul´da bulunan Sivas İş Platformu (SİP) üyeleri, Sivas Valisi Salih Ayhan´ı makamında ziyaret etti.
Sivas EMİTT Fuarı´nda
Sivas EMİTT Fuarı´nda
Sivas´ın tarihi ve kültürel değerleri 23´üncüsü düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı´nda (EMITT) tanıtılacak.
CNR´den altı günde 1.2 milyar dolarlık mobilya ihracatı
CNR´den altı günde 1.2 milyar dolarlık mobilya ihracatı
Dünyanın en büyük mobilya fuarı olan CNR İMOB-Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı kapılarını yeni rekorlarla kapadı. Altı gün süren fuarda 1.2 milyar dolarlık ihracat sözleşmesi yapıldı, 1.5 milyar dolarlık da iş bağlantısı gerçekleştirildi. Binden fazla firmanın yer aldığı fuar, 38 bin 816´sı yabancı, toplamda 122 bin 516 ziyaretçi ağırlandı
Kaskolu olmak şimdi daha cazip
Kaskolu olmak şimdi daha cazip
Kasko yaptırmak her zamankinden daha uygun bir hale geldi. Müşteriler kasko sayesinde hasar anında aracın servise çekilmesinden ikame araca kadar birçok ilave avantaja sahip olabiliyor.
"Sigorta sektörü olarak ekonomiye kefil oluyoruz"
"Sigorta sektörü olarak ekonomiye kefil oluyoruz"
Başta Kefalet ve Bina Tamamlama Sigortaları olmak üzere Finansal Sigortalar´ın önemini vurgulayan Doğa Sigorta CEO´su Nihat Kırmızı, “Finansal Sigortalılar´ın ekonomiyi canlandıracak etkisi olacak. Bu sigortalar sayesinde sektör olarak ekonomiye adeta kefil oluyoruz.” dedi.
10 Adımda İhracat
10 Adımda İhracat
İhracat, iç pazarda kabul görmüş bir markanın (dışarı çıktığınızda müşteri sizden bu referansı isteyecek ve rekabet gücünüz artacaktır) ürünlerini global pazarlara sunmak için, işletme altyapısını oluşturarak hedefler belirlediği ve global pazarlara giriş stratejisini adım adım uygulayarak istikrarlı bir şekilde yol aldığı bir süreçtir. 
Ekonomi şurasında Sivas´ın 6. Bölgeye alınması talep edildi
Ekonomi şurasında Sivas´ın 6. Bölgeye alınması talep edildi
TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyesi ve Sivas Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu´nun ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili Bakanlarla birlikte TOBB İkiz Kuleler´de gerçekleştirilen ‘Türkiye Ekonomi Şurası´na´ katıldı.
MÜSİAD Sivas, Kadın Çalışma Kurulu Başkanlığına, Ayşegül Coşkun Seçildi
MÜSİAD Sivas, Kadın Çalışma Kurulu Başkanlığına, Ayşegül Coşkun Seçildi
MÜSİAD Sivas Yönetim Kurulu´nun 15 Ocak 2019 Salı gün gerçekleştirdiği toplantıdan çıkan karar sonucu; Kadın Çalışma Kurulu Başkanlığına, Kurucu Üyelerden, İş Kadını Ayşegül Coşkun seçildi.
KOSGEB´ten Yüksek Teknolojili Ürüne 5 Milyon TL Destek
KOSGEB´ten Yüksek Teknolojili Ürüne 5 Milyon TL Destek
Bakan Varank Açıkladı: "Bu program ile Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileşmesini destekliyoruz. Teknolojinin tabana yayılmasını, ihracatın artırılmasını hedefliyoruz. 5 milyon tl´ye kadar destek vereceğiz." dedi.  
"5. Fabrikaya Yer Tahsis Ediyoruz"
"5. Fabrikaya Yer Tahsis Ediyoruz"
Sivas yeni bir yatırım daha kazanıyor. Türkiye´de sadece 8 tane olan panel çit fabrikasının 9´uncusu Sivas´a kurulacak.
"Makamlar Geçici Kurumlar Baki"
"Makamlar Geçici Kurumlar Baki"
MÜSİAD Sivas 7. Olağan Genel Kurul Toplantısını Yaptı
"İhracatçıya destek müjdesi hedefe ulaştıracak"
"İhracatçıya destek müjdesi hedefe ulaştıracak"
TİM Başkanı Gülle, Ticaret Bakanı Pekcan´ın ihracatçılara destek müjdesine ilişkin, "2019 yılı için Cumhurbaşkanımızın koyduğu 200 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilme adına önemli bir destek." ifadesini kullandı.
Eken´den çağrı
Eken´den çağrı
Eken, “Sivas´ın 6. Bölgeye alınması için herkes özellikle iş adamlarımız sosyal medyada mutlaka bu yönde paylaşımlar yapması gerekir. Sadece benim veya birkaç kişinin paylaşımları yetmiyor. Herkes seferber olmalı. Yatıp kalkıp Sivas´ın 6. Bölgeye alınması için herkes taşın altına eline koyması gerekir.” dedi.
Doğal ve Organik Ürünlere İlgi Hızla Artıyor
Doğal ve Organik Ürünlere İlgi Hızla Artıyor
Dünya´da ve Türkiye´de her geçen yıl büyüyen doğal ve organik ürünler sektörü, 10- 13 Ocak 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi´nde gerçekleşecek Exponatura Fuarı´nda bir araya gelecek.
2018´de ihracat 168 milyar 88 milyon dolar oldu
2018´de ihracat 168 milyar 88 milyon dolar oldu
Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, 2018´de ihracat 168 milyar 88 milyon dolar, ithalat 223 milyar 82 milyon dolar oldu.
BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRİN
BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRİN
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal , vergi ve SGK primleri gibi kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasını öngören 7143 sayılı kanunda süre uzatımının olduğunu söyledi.
Müteahhitlerden çimento sektörüne tepki
Müteahhitlerden çimento sektörüne tepki
İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, "Çimentoda fiyat artışı uygulamaya konulursa konuyu Rekabet Kurumuna taşıyacağız." dedi.
“Sivas için doğru yatırımlar yapılmalı”
“Sivas için doğru yatırımlar yapılmalı”
Eminoğlu, “Sivas´a yatırım yaparken doğru yerde, doğru yatırımı yapmak lazım. Birinci sırada önceliğimiz ne ise ona göre hareket etmek gerekir. Şimdi ne yapılıyor, en son sırada yapılması gereken şeyi, en başta getirip yaparsanız, bu memlekete zarar verisiniz. Yani öncelikli ihtiyacımızı en başta yapmamız gerekir.”dedi.
Kayseri´deki şeker fabrikalarından istihdama katkı
Kayseri´deki şeker fabrikalarından istihdama katkı
Türkiye´nin önemli şeker üretim merkezlerinden Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine bağlı 3 fabrikada, bu yıl 2 milyon 950 bin ton pancar işlenip 420 bin ton şeker üretilerek bin 890 kişiye de istihdam katkısı sağlandı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
booked.net
Erlerle sohbet seni de erlere katar.

1930 yılında keşfedilmesinden 2006 yılında gezegenlikten çıkarıldığı süre zarfında Plüton Güneş´in yörüngesinde turunu henüz tamamlamamıştı. Plüton´un yörüngesini tamamlaması 248 yılı buluyor.

www.bizimsivas.com.tr
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59