EİB, TURQUALITY PROJESİNİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADI
EİB, TURQUALITY PROJESİNİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADI
Tarih: 27.9.2018 00:01:01/ 147okunma / 0yorum

Bizim Sivas

Japonya pazarında Türk gıda ürünlerini tanıtmak ve ihracatını arttırmak amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yürütülen “Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi” meyvelerini vermeye başladı.

 

Ticaret Bakanlığı´nın desteğiyle Türk gıda ürünlerinin tanıtımı amacıyla Japonya´da 2 yıldır “Discover Turkish Food” isimli aktiviteler ile Turquality Projesi´ne hayat verdiklerini anlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, proje kapsamında Japonya´da tanıtımı yapılan gıda ürünlerinin ihracatının 2018 yılının Ocak – Ağustos döneminde Türkiye genelinde yüzde 36 artışla 97 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

 

Turquality Projesinin katkıları ile, Egeli ihracatçıların Japonya´ya ihracatı ise; yüzde 59 artış gösterdi. Ege İhracatçı Birlikleri´nin Japonya´ya gıda ihracatı 17.8 milyon dolardan 28.3 milyon dolara yükseldi. 

 

Ticaret Bakanlığı Turquality Projesi´ni örnek proje kabul etti

 

“Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi´nde Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği´nin güçlerini birleştirerek sinerji oluşturduklarını dile getiren Celep, anılan projenin Ticaret Bakanlığı tarafından 2019 yılı eylem planına örnek proje olarak alındığı bilgisini de paylaştı.

 

Turquality Projesi´nde 2 yılda neler yapıldı?

 

Ege İhracatçı Birlikleri´nin Türk gıda ürünlerinin tanıtımı ve ihracatını arttırmak için 2 yıl önce Turquality Projesi´ne  start verdiğini dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Japonya faaliyetlerinin ilkini  15 Haziran 2016 tarihinde Tokyo´da, Michelin Yıldızlı Şef Akihiko Murata´nın Türk gıda ürünleri ile Japon damak tadına uygun olarak geliştirdiği 5 farklı yemek tarifinin Tokyo basınından, bloggerlardan, otel yöneticilerinden, tedarikçilerden, ithalatçılardan ve market zinciri yöneticilerinden oluşan davetlilere ikram edildiği basın lansmanı ve tadım etkinliği ile gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

Japonya´da Turquality Projesi kapsamında ikinci tadım etkinliğini, 24 Kasım 2016 tarihinde Tokyo´da Conrad Tokyo Oteli´nde, Japonya´nın ünlü şefi Chef Masayuki Okuda tarafından Türk gıda ürünleri ile Japon damak tadına göre hazırlanan menülerle gerçekleştirdikleri bilgisini veren Celep, “Şef Okuda tarafından 6 tarif geliştirildi. Menülerde; kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı, domates salçası, kuru domates, defne, kekik, adaçayı, bulgur, makarna, zeytin, zeytinyağı, tahin, susam, buğday gibi ürünlerimiz kullanıldı” şeklinde konuştu.

 

Foodex Fuarı, Turquality Projesi´nin itici gücü oldu

 

Japonya´nın en büyük gıda fuarı olan ve Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 20 yılı aşkın süredir başarıyla gerçekleştirilen Foodex Japon Gıda Fuarı ile Turquality Projesi´nin etkinliklerini birleştirdiklerini ve güzel bir sinerji ortaya çıktığını ifade eden Celep, 2017 ve 2018 yıllarında Mart ayında Foodex Fuarı sırasında Türkiye´nin Tokyo Büyükelçiliği ev sahipliğinde Tadım etkinlikleri düzenlediklerini, tadım etkinliklerine Japon kamu temsilcileri,fuar katılımcısı Türk firmaları, ithalatçılar, basın mensupları, bloggerlardan oluşan 200 kişilik heyetlere Türk gıda ürünleriyle hazırlanan Japon yemekleri ikram ettiklerini kaydetti.

 

COOKPAD´te Türk Mutfağı kuruldu

 

Türk gıda ürünlerinin Japonya´da tanıtılması amacıyla, Japonya´nın en büyük yemek tarifi sitesi COOKPAD´te Türk gıda ürünleriyle hazırlanan Japon damak tadına uygun tariflerin yer aldığı “Türk Mutfağı” açıldı. Burada, bulgurlu dolmadan, kuru domates salatasına, mercimek çorbasından aşureye kadar birbirinden farklı 40 yemek tarifinin yapılışı Japonca anlatıldı. Ayrıca, Türk gıda ürünlerinin besin değerleri ve sağlığa faydalarına değinildi.

 

Japonya faaliyet gösteren www.discoverturkishfood.com isimli web sitesi, “Discover Turkish Food” uzantılı, Facebook, Instagram ve Twitter sosyal medya hesapları 2016 yılı Mart ayından bu yana yayında. Japonca olan web sitesinde yemek tarifleri yanında, Türk gıda ürünlerine ilişkin bilgiler, üretim bölgeleri, ürünlerin sağlığa faydaları, kullanım alanları gibi bilgilere yer veriliyor.

 

Japonya´ya ihracatta en büyük artış zeytinyağında oldu

 

Japonya´ya yönelik yürütülen Turquality Projesi kapsamındaki ürünlerin ihracat performansına bakıldığında, zeytinyağı ihracatı zirvede yer aldı. 2017 yılının Ocak – Ağustos döneminde Japonya´ya 3 milyon 172 bin dolarlık zeytinyağı ihraç etmişken, 2018 yılının 8 aylık diliminde yüzde 105´lik artışla 6 milyon 504 bin dolarlık altınsıvı ihraç etme başarısı gösterdik.

 

Japonya´ya gıda ihracatında aslan payını ise 51 milyon 577 bin dolarlık tutarla Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar sektörü aldı. Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar sektörünün Japonya´ya ihracatı yüzde 14 artış gösterirken, Turquality Projesi kapsamında Japonya´ya yapılan ihracatın yüzde 53´ünü tek başına gerçekleştirdi.

 

İhracat artış hızında Zeytinyağı sektörünü yüzde 82´lik ihracat artışıyla kuru meyve ürünleri takip etti. Kuru meyve ihracatı 2017 yılının Ocak – Ağustos döneminde 7 milyon 957 bin dolar iken, 2018 yılının aynı döneminde 14 milyon 482 bin dolara yükseldi.

 

Japonya´ya 2018 yılının Ocak – Ağustos döneminde; Meyve Sebze Mamulleri ihracatı yüzde 68´lik artışla 13 milyon dolardan 22 milyon dolara çıkarken, odun dışı orman ürünleri ihracatı yüzde 26´lık artışla 2 milyon 208 bin dolar oldu. 

 

Turquality Projesi Yeni Dünya´ya açılıyor

 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Ege İhracatçı Birlikleri´nin 2 yıldır Japonya ve Güney Kore pazarlarında Türk gıda ürünlerinin tanıtımını ve ihracatını arttırmak amacıyla başarıyla yürüttüğü “Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi”nin, bundan sonraki süreçte dünyanın en büyük gıda ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri´nde sürdürüleceği müjdesini verdi. Celep, “Ege İhracatçı Birlikleri´nin ABD´de 20 yılı aşkın süredir başarılı bir şekilde Türkiye Milli Katılım Organizasyonu´nu gerçekleştirdiği New York Fancy Food Gıda Fuarı ile eşgüdüm içinde Turquality Projesi´ni yapmak istiyoruz. ABD, yıllık 150 milyar dolarlık gıda ürünleri ithal ediyor. Bu pazarda 900 milyon dolar seviyesinde olan ihracatımızı 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. ABD pazarında yazacağımız yeni başarı hikayesinde Turquality Projesi´nin yeri büyük olacak” diyerek sözlerini noktaladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sahte Hasar Şebekelerine Dijital Takip
Sahte Hasar Şebekelerine Dijital Takip
HDI Sigorta, yeni nesil analitik platformu DataWalk ile bir sözleşmeye imza attı. Yeni teknolojik çözüm, sigortacılık alanındaki sahte hasar hesaplarını daha etkili bir şekilde tespit etmeye yardımcı olacak.
"Kriz ortamında iş ahlakından yoksun olduğumuzu gördük"
"Kriz ortamında iş ahlakından yoksun olduğumuzu gördük"
İGİAD Tarafından “İş Ahlakının Geliştirilmesinde İş Dünyası, Üniversiteler ve Sivil Toplum Rolü” Konulu Panel Düzenlendi
Sudan bahaneler ile yatırımcıları kaçırmayalım
Sudan bahaneler ile yatırımcıları kaçırmayalım
Sivas Demirağ Organize sanayi bölgesinin alt yapı çalışmaları devam ederken yatırımlar için geçicide olsa çözümler bulunmaz ise gelecek olan yatırımcılar sudan bahaneler ile Sivas´tan başka şehirlere kaçıyorlar.
Türk mutfak ürünlerine sipariş yağdı
Türk mutfak ürünlerine sipariş yağdı
Türk mutfak ürünlerine sipariş yağdı
MÜSİAD´ın Yeni Başkanı Eminoğlu
MÜSİAD´ın Yeni Başkanı Eminoğlu
MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Salim Eminoğlu´na Sivas MÜSİAD Başkanlığı Görevini Tevdi Etti
"Burayı ayakta tutmak için çalışacağız"
"Burayı ayakta tutmak için çalışacağız"
Sivas Valisi Salih Ayhan, TÜDEMSAŞ´ı Ziyaret Etti
Gürün Şoförler Odasına Yeni Başkan
Gürün Şoförler Odasına Yeni Başkan
Gürün Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığına başkan vekilliği görevinde de bulunan İsmail Erdoğan Seçildi
KOBİGEL ile 2545 işletmeye kaynak sağlanacak
KOBİGEL ile 2545 işletmeye kaynak sağlanacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "KOBİGEL Programı ile 2545 işletmeye 734 milyon liralık kaynak sağlanacak. Böylece 1,5 milyar liralık proje yatırım hacmi oluşturulacak." dedi.
Hedef 1 Milyar Dolar
Hedef 1 Milyar Dolar
Konfeksiyon sektörü 2018 yılında ikinci kez Danimarka yolcusu, Türk konfeksiyon sektörü Vikinglere özel tasarımlarla İskandinav pazarında büyüyecek. Konfeksiyon sektörü Danimarka´ya 1 milyar dolar ihracat hedefliyor
Dermokil Kozmetik ödül aldı
Dermokil Kozmetik ödül aldı
Sivas´ta üretimi yapılan Dermokil Kozmetik “İhracatın Yıldızları´nda” ödüle layık görüldü.
Sivaslı firma metal tozundan motor parçası üretti Volvo´ya sattı
Sivaslı firma metal tozundan motor parçası üretti Volvo´ya sattı
Sivas´ta faaliyet gösteren firma, metal tozlarından ürettiği küçük motor parçalarını Volvo´ya satıyor.
"Yerli mobil uygulamalar kadın girişimcilere emanet"
"Yerli mobil uygulamalar kadın girişimcilere emanet"
Türkiye´de nitelikli iş gücünü geliştirmeye yönelik "Geleceği Yazan Kadınlar" projesini hayata geçiren Turkcell, projede başarılı olan kadın yazılımcılara BiP, TV+, paycell, Dergilik, Lifebox gibi mobil uygulamaları emanet ediyor
Reel ve finansal sektörün önerileri ve beklentileri değerlendirildi
Reel ve finansal sektörün önerileri ve beklentileri değerlendirildi
Reel Sektör Ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı Düzenlendi
‘Kumaşın Oscarları´ sahiplerini buldu
‘Kumaşın Oscarları´ sahiplerini buldu
TC. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi´nin destekleriyle, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği bünyesinde tekstil sektöründe tasarım, inovasyon ve katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen ‘13.Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması´ ödülleri sahiplerini buldu.
“Erken Gelen Mutluluk”
“Erken Gelen Mutluluk”
Medicana Sivas Hastanesi 17 Kasım Dünya Prematüre Günü Münasebetiyle Farkındalık Etkinliği Düzenledi.
"Çin, hedef pazarlarımız arasında"
"Çin, hedef pazarlarımız arasında"
Meyve sebze mamulleri ihracatçıları Çin pazarında büyümek istiyor
İnşaat işçilerinin yaşam zorlukları
İnşaat işçilerinin yaşam zorlukları
İnşaat işçilerinin yaşam zorlukları
Yeni Hedef Avrupa Kalite Ödülü
Yeni Hedef Avrupa Kalite Ödülü
Elektrik dağıtım sektöründe bir ilke imza atan ÇEDAŞ, EFQM Türkiye Mükemmellik Ödülü´nün sahibi oldu. KalDer tarafından düzenlenen 27. Kalite Kongresi´nde ödülü KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Buket Eminoğlu Pilavcı´nın elinden alan ÇEDAŞ Genel Müdürü Niyazi Kıvılcım, “Bundan sonraki hedefimiz EFQM Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü ve EFQM Avrupa Kalite Ödülü´nü alabilmek” dedi.
Borsa Akreditasyon Denetiminden Geçti
Borsa Akreditasyon Denetiminden Geçti
Borsa Akreditasyon Denetiminden Geçti
"Kamuda Kira Artışı Esnafımızı Mağdur Etmemeli"
"Kamuda Kira Artışı Esnafımızı Mağdur Etmemeli"
Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Beşir Köksal, esnaf ve sanatkârın zor durumda olduğunu belirterek, kamu kurum ve kuruluşlarında kiracı olan esnaflara yardımcı olunması için girişimde bulunduklarını söyledi
Akü Fabrikası Kuruluyor
Akü Fabrikası Kuruluyor
Sivas Organize Sanayi Bölgesi, yeni bir yatırıma daha kavuşuyor. 10 milyon yatırım tutarındaki Uçar aküleri bir ay içerisinde üretime başlayacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
Unutulan asker düğünleri
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Müslüm Baba
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
Çakmak Taşındaki Ümit
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Eski dünyanın çöküşü, yeni bir dünyanın habercisidir...
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Yatırımsız kredi büyümesi
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
LEGO VE DİJİTAL RUHLAR DÜNYASI
İsmail Dursun
İsmail Dursun
"Büyük Başkan Tezahüratı"
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Başına şapka geçirip astılar
D. Mehmet Doğan
D. Mehmet Doğan
Medeniyet diline şapka çıkarmak!
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
´´Kişisel gelişim ´´
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
Ne yapmalı?
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Devlet aklı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
Ahlak merkezli dindarlıktan nerelere?
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
EV ÖDEVİ Mİ!...
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Aday belirlemek artık kolay değil
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
Son güzel kelimeler
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
İstanbul´u düşünüyorlar, gözleri açık
Salih Tuna
Salih Tuna
Kadir Mısırlıoğlu´nun fesi, PKK´nın kalpağı
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Şükürname!
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
SİVAS HALAYINA DURAN GENÇLER
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
SİVASIN ÇERMİKLERİ
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ