EİB, TURQUALITY PROJESİNİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADI
EİB, TURQUALITY PROJESİNİN MEYVELERİNİ TOPLAMAYA BAŞLADI
Tarih: 27.9.2018 00:01:01/ 74okunma / 0yorum

Bizim Sivas

Japonya pazarında Türk gıda ürünlerini tanıtmak ve ihracatını arttırmak amacıyla Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yürütülen “Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi” meyvelerini vermeye başladı.

 

Ticaret Bakanlığı´nın desteğiyle Türk gıda ürünlerinin tanıtımı amacıyla Japonya´da 2 yıldır “Discover Turkish Food” isimli aktiviteler ile Turquality Projesi´ne hayat verdiklerini anlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, proje kapsamında Japonya´da tanıtımı yapılan gıda ürünlerinin ihracatının 2018 yılının Ocak – Ağustos döneminde Türkiye genelinde yüzde 36 artışla 97 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

 

Turquality Projesinin katkıları ile, Egeli ihracatçıların Japonya´ya ihracatı ise; yüzde 59 artış gösterdi. Ege İhracatçı Birlikleri´nin Japonya´ya gıda ihracatı 17.8 milyon dolardan 28.3 milyon dolara yükseldi. 

 

Ticaret Bakanlığı Turquality Projesi´ni örnek proje kabul etti

 

“Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi´nde Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği´nin güçlerini birleştirerek sinerji oluşturduklarını dile getiren Celep, anılan projenin Ticaret Bakanlığı tarafından 2019 yılı eylem planına örnek proje olarak alındığı bilgisini de paylaştı.

 

Turquality Projesi´nde 2 yılda neler yapıldı?

 

Ege İhracatçı Birlikleri´nin Türk gıda ürünlerinin tanıtımı ve ihracatını arttırmak için 2 yıl önce Turquality Projesi´ne  start verdiğini dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Japonya faaliyetlerinin ilkini  15 Haziran 2016 tarihinde Tokyo´da, Michelin Yıldızlı Şef Akihiko Murata´nın Türk gıda ürünleri ile Japon damak tadına uygun olarak geliştirdiği 5 farklı yemek tarifinin Tokyo basınından, bloggerlardan, otel yöneticilerinden, tedarikçilerden, ithalatçılardan ve market zinciri yöneticilerinden oluşan davetlilere ikram edildiği basın lansmanı ve tadım etkinliği ile gerçekleştirdiklerini kaydetti.

 

Japonya´da Turquality Projesi kapsamında ikinci tadım etkinliğini, 24 Kasım 2016 tarihinde Tokyo´da Conrad Tokyo Oteli´nde, Japonya´nın ünlü şefi Chef Masayuki Okuda tarafından Türk gıda ürünleri ile Japon damak tadına göre hazırlanan menülerle gerçekleştirdikleri bilgisini veren Celep, “Şef Okuda tarafından 6 tarif geliştirildi. Menülerde; kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı, domates salçası, kuru domates, defne, kekik, adaçayı, bulgur, makarna, zeytin, zeytinyağı, tahin, susam, buğday gibi ürünlerimiz kullanıldı” şeklinde konuştu.

 

Foodex Fuarı, Turquality Projesi´nin itici gücü oldu

 

Japonya´nın en büyük gıda fuarı olan ve Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 20 yılı aşkın süredir başarıyla gerçekleştirilen Foodex Japon Gıda Fuarı ile Turquality Projesi´nin etkinliklerini birleştirdiklerini ve güzel bir sinerji ortaya çıktığını ifade eden Celep, 2017 ve 2018 yıllarında Mart ayında Foodex Fuarı sırasında Türkiye´nin Tokyo Büyükelçiliği ev sahipliğinde Tadım etkinlikleri düzenlediklerini, tadım etkinliklerine Japon kamu temsilcileri,fuar katılımcısı Türk firmaları, ithalatçılar, basın mensupları, bloggerlardan oluşan 200 kişilik heyetlere Türk gıda ürünleriyle hazırlanan Japon yemekleri ikram ettiklerini kaydetti.

 

COOKPAD´te Türk Mutfağı kuruldu

 

Türk gıda ürünlerinin Japonya´da tanıtılması amacıyla, Japonya´nın en büyük yemek tarifi sitesi COOKPAD´te Türk gıda ürünleriyle hazırlanan Japon damak tadına uygun tariflerin yer aldığı “Türk Mutfağı” açıldı. Burada, bulgurlu dolmadan, kuru domates salatasına, mercimek çorbasından aşureye kadar birbirinden farklı 40 yemek tarifinin yapılışı Japonca anlatıldı. Ayrıca, Türk gıda ürünlerinin besin değerleri ve sağlığa faydalarına değinildi.

 

Japonya faaliyet gösteren www.discoverturkishfood.com isimli web sitesi, “Discover Turkish Food” uzantılı, Facebook, Instagram ve Twitter sosyal medya hesapları 2016 yılı Mart ayından bu yana yayında. Japonca olan web sitesinde yemek tarifleri yanında, Türk gıda ürünlerine ilişkin bilgiler, üretim bölgeleri, ürünlerin sağlığa faydaları, kullanım alanları gibi bilgilere yer veriliyor.

 

Japonya´ya ihracatta en büyük artış zeytinyağında oldu

 

Japonya´ya yönelik yürütülen Turquality Projesi kapsamındaki ürünlerin ihracat performansına bakıldığında, zeytinyağı ihracatı zirvede yer aldı. 2017 yılının Ocak – Ağustos döneminde Japonya´ya 3 milyon 172 bin dolarlık zeytinyağı ihraç etmişken, 2018 yılının 8 aylık diliminde yüzde 105´lik artışla 6 milyon 504 bin dolarlık altınsıvı ihraç etme başarısı gösterdik.

 

Japonya´ya gıda ihracatında aslan payını ise 51 milyon 577 bin dolarlık tutarla Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar sektörü aldı. Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar sektörünün Japonya´ya ihracatı yüzde 14 artış gösterirken, Turquality Projesi kapsamında Japonya´ya yapılan ihracatın yüzde 53´ünü tek başına gerçekleştirdi.

 

İhracat artış hızında Zeytinyağı sektörünü yüzde 82´lik ihracat artışıyla kuru meyve ürünleri takip etti. Kuru meyve ihracatı 2017 yılının Ocak – Ağustos döneminde 7 milyon 957 bin dolar iken, 2018 yılının aynı döneminde 14 milyon 482 bin dolara yükseldi.

 

Japonya´ya 2018 yılının Ocak – Ağustos döneminde; Meyve Sebze Mamulleri ihracatı yüzde 68´lik artışla 13 milyon dolardan 22 milyon dolara çıkarken, odun dışı orman ürünleri ihracatı yüzde 26´lık artışla 2 milyon 208 bin dolar oldu. 

 

Turquality Projesi Yeni Dünya´ya açılıyor

 

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Ege İhracatçı Birlikleri´nin 2 yıldır Japonya ve Güney Kore pazarlarında Türk gıda ürünlerinin tanıtımını ve ihracatını arttırmak amacıyla başarıyla yürüttüğü “Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore Pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi”nin, bundan sonraki süreçte dünyanın en büyük gıda ithalatçısı Amerika Birleşik Devletleri´nde sürdürüleceği müjdesini verdi. Celep, “Ege İhracatçı Birlikleri´nin ABD´de 20 yılı aşkın süredir başarılı bir şekilde Türkiye Milli Katılım Organizasyonu´nu gerçekleştirdiği New York Fancy Food Gıda Fuarı ile eşgüdüm içinde Turquality Projesi´ni yapmak istiyoruz. ABD, yıllık 150 milyar dolarlık gıda ürünleri ithal ediyor. Bu pazarda 900 milyon dolar seviyesinde olan ihracatımızı 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. ABD pazarında yazacağımız yeni başarı hikayesinde Turquality Projesi´nin yeri büyük olacak” diyerek sözlerini noktaladı.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"İndirim Kampanyasına Tüm Üyelerimizi Davet Ediyorum"
"İndirim Kampanyasına Tüm Üyelerimizi Davet Ediyorum"
Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programını desteklediklerini açıkladı.
Eken, Bankaları reel sektörü desteklemeye davet etti
Eken, Bankaları reel sektörü desteklemeye davet etti
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Türkiye ekonomisi ve üretim koşullarının zorlu sınavlardan geçtiğini belirterek, tüm Türkiye´nin kenetlendiği bir dönemde bankaları reel sektörü desteklemeye davet etti.
Katar´a ihracatta yeni hedef 1 milyar dolar
Katar´a ihracatta yeni hedef 1 milyar dolar
Suudi Arabistan´ın başını çektiği Arap ülkelerinin ablukası altındaki Katar, ihtiyaç duyduğu her şeyi Türkiye´den karşılıyor. Türkiye´nin Katar´a yaptığı ihracat 2018 yılının Ocak – Eylül döneminde yüzde 85´lik artışla 707 milyon 12 bin dolara ulaştı.
“Ayakkabının Oscarları” sahiplerini buldu
“Ayakkabının Oscarları” sahiplerini buldu
T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi´nin destekleriyle, “İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği” bünyesinde ayakkabı sektöründe tasarım ve inovasyona katkıda bulunmak ve katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla düzenlenen “3.Uluslararası Ayakkabı Tasarım Yarışması” ödülleri sahiplerini buldu.
STSO, Yönetim ve Yönetişim Eğitimi Verdi
STSO, Yönetim ve Yönetişim Eğitimi Verdi
Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) tarafından üyelerine yönelik “Değişim Yönetimi ve Yönetişim İletişimi´ hakkında eğitim semineri düzenlendi.
“Enflasyonla mücadelede biz de varız”
“Enflasyonla mücadelede biz de varız”
“Enflasyonla mücadelede biz de varız”
Bilişimde markalaşmak için devlet desteği çok önemli
Bilişimde markalaşmak için devlet desteği çok önemli
Türkiye´de bilişim sektörünün çelik omurgası Technopc´nin hedefi yıllık 100 milyon dolar ciroya ulaşmak. Technopc´nin Yönetici Ortağı Murat Yücel, “Şu an 30´dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz ve bir dünya markası olmak istiyoruz.” dedi. Yerli üretimin önemine dikkat çeken Yücel, özellikle son 5 yıldır yabancı hiçbir markayı satışa sunmadıklarını söyledi
Vatandaşın  kafası karışık
Vatandaşın kafası karışık
Vatandaşın kafası karışık
MÜSİAD Kuveyt Temsilciliği Açıldı
MÜSİAD Kuveyt Temsilciliği Açıldı
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) yurt dışı ağını genişletmeye devam ediyor. Son olarak Kuveyt´te temsilcilik açılışına imza atan MÜSİAD, böylece yurt dışında 78 ülkede 208 irtibat noktasına ulaştı
“İhracatta KOBİ´lerin payı hızlı artıyor”
“İhracatta KOBİ´lerin payı hızlı artıyor”
TİM Başkanı Gülle: “Türkiye ve Türk ekonomisinin geleceğine güven devam ediyor”
AYMOD´da yabancı alıcılarda yüzde 32´lik artış
AYMOD´da yabancı alıcılarda yüzde 32´lik artış
Kendi alanında Türkiye´nin en büyük dünyanın ikinci büyük fuarı Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı´nda (AYMOD), geçen yıla oranla yaşanan yüzde 32´lik yabancı alıcı artışı ayakkabı sektörü ihracatına önemli katkı sağlıyor.
Sivas´ın tarihine yakışır bir otel
Sivas´ın tarihine yakışır bir otel
Zülal ve Mustafa Demirkaynak çifti, bir aile ortamı sıcaklığında, Sivas´ın tarihine yakışır bir otel inşa ettiler. Sivas Selçuklu Alaaddin Hotel. İsmi ile bağdaşan. Girdiğiniz anda sizi geçmişteki tarih sayfalarına götüren bir havasıyla, kullanılan malzemelerden tutunda, dekoratif desenler, size evinizdeki rahatlığı sunuyor.
Meslek Hastalıkları Kongresi Başlıyor
Meslek Hastalıkları Kongresi Başlıyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü işbirliğinde İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği (İMUD) tarafından düzenlenen Meslek Hastalıkları Kongresi bugün başlıyor.
Sınır güvenliğinde yerli ve Milli çözümler artıyor
Sınır güvenliğinde yerli ve Milli çözümler artıyor
Askeri radar ve sınır güvenliği alanında üretim yapan savunma sanayinin önemli temsilcileri I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi´nde buluştu
Endüstri 5.0´da hata oranı düşecek
Endüstri 5.0´da hata oranı düşecek
‘Bilişimciler Gelecek 5.0 Zirvesi´nde konuşan Technopc Yönetici Ortağı Murat Yücel, Endüstri 5.0´da daha akıllı üretim sistemleriyle daha ucuz maliyetle, hızlı ve hata oranı çok düşük üretim yapılabileceğini söyledi.
Ruslar, narenciye ve nar bekliyor
Ruslar, narenciye ve nar bekliyor
Yaş meyve sebze sektörünün ihracatta lider pazarı Rusya Federasyonu, Narenciye sezonunun başlamasıyla birlikte Türkiye´den narenciye ürünleri ve nar istiyor.
100 milyon dolarlık tekstil fabrikası
100 milyon dolarlık tekstil fabrikası
100 milyon dolarlık tekstil fabrikası
Türk doğaltaşı İtalya´dan Avrupa´ya açılacak
Türk doğaltaşı İtalya´dan Avrupa´ya açılacak
Türkiye´nin ihracatta katma değerli sektörlerinin başında gelen ve 2018 yılında 2.5 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk doğaltaş sektörü, İtalya´da Türk doğaltaşını tanıtmak ve ihracatını arttırmak için “Sektörel Doğaltaş Ticaret Heyeti Organizasyonu” gerçekleştiriyor.
İngilizce bilmeyene Başkanlık yok
İngilizce bilmeyene Başkanlık yok
Yabancı dil konusuna ilişkin açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, İngilizce bilmeyen odaları kapatacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Oda ve borsalarımızda İngilizce konuşmayan oda ve borsa sayımız 5´e indi. İngilizce konuşamıyorsan beni temsil edemezsin. Benim yurtdışında bir meselem varsa, benim odam bana yardımcı olmadıktan sonra olmasın.”dedi.
Borsa İstanbul´a yeni başkan
Borsa İstanbul´a yeni başkan
Prof. Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı oldu.
Promosyoncuların hedefi Milano
Promosyoncuların hedefi Milano
Promosyoncuların hedefi Milano
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Özünle, gözünle, sözünle işinde ol?

Hacı Bektaşı Veli
Prof. Mustafa Çağrıcı
Prof. Mustafa Çağrıcı
İnsan olmak / İnsan kalmak
Yusuf Ziya Cömert
Yusuf Ziya Cömert
Kaşıkçı suikasti: Böyle bir şey olamaz!
Mehmet Şevket EYGİ
Mehmet Şevket EYGİ
Akılsız yapan akıllı telefon
Beşir Ayvazoğlu
Beşir Ayvazoğlu
Millet bahçeleri ve Gülhane Parkı
Ahmet ÖZDEMİR
Ahmet ÖZDEMİR
MAVİ SU AK KÖPÜKLÜ SU
İBRAHİM TENEKECİ
İBRAHİM TENEKECİ
Mecburi istikamet
YUSUF KAPLAN
YUSUF KAPLAN
Din´e uyacağız, din´i kendimize uydurmayacağız...
İbrahim KAHVECİ
İbrahim KAHVECİ
Suçlu ürünler listesi
Yusuf Ziya Ünsal
Yusuf Ziya Ünsal
DEDİKODU
Ö. EMİR DOĞAN
Ö. EMİR DOĞAN
HOMO DÜT DÜTÜS*
BERAT DEMİRCİ
BERAT DEMİRCİ
“MUHALİF DAMGASI” VE ÖTEKİLEŞTİRMENİN HİYERARŞİSİ
Aydın Ünal
Aydın Ünal
Hicaz´ı nasıl kaybettik?
Gülşah Akkaş Yaman
Gülşah Akkaş Yaman
İçindeki Çocuğun Ellerini Bırakma
MUSTAFA KUTLU
MUSTAFA KUTLU
MADALYA
İsmail Dursun
İsmail Dursun
Kaleci ve Savunma Hataları
Salih Tuna
Salih Tuna
Türk ekonomisi McKinsey´e mi emanet edildi?
Osman Nuri Kesici
Osman Nuri Kesici
25 Eylül Dünya Eczacılar günü...
Selahattin Çerik
Selahattin Çerik
Zincir
Kemal Öztürk
Kemal Öztürk
20 milyar doların peşinde...
Müjgan Üçer
Müjgan Üçer
ÇOCUĞU NE OKUTUR?
Mahmut Erol Kılıç
Mahmut Erol Kılıç
Bilgilendirme notu
Muhsin Kaya
Muhsin Kaya
SİVAS´A SELAM YOLA DEVAM
Talha Gurbetçi
Talha Gurbetçi
OSMANLICAYA SAHİP ÇIKALIM
Muzaffer Gücer
Muzaffer Gücer
BİR ÖĞRETMENİN ESERİ
Yavuz Bülent Bakiler
Yavuz Bülent Bakiler
DÜŞMANIYIM ASALETİN KELİMELERDE BİLE”
Sami Akkuş
Sami Akkuş
DUA EDİN...
Ergün Diler
Ergün Diler
Kıbrıs planı
Gülşah YARLI
Gülşah YARLI
Sezona veda
Fikret ÜNSAL
Fikret ÜNSAL
DEDİKODUSU ÇIKARSA OLUR
Aziz Erdoğan
Aziz Erdoğan
ÇANAKKALE RUHU DÜNDEN DİRİDİR
Zübeyir Kamil Akkaya
Zübeyir Kamil Akkaya
Batı´ya Doğru - Taklit Bitti, Tahkik Başladı!
Salih Şahin
Salih Şahin
OSMANLI ARAPLARI NASIL SÖMÜRDÜ!
S. Emrah GÖKTAŞI
S. Emrah GÖKTAŞI
Sivil toplum
Osman Nuri KESİCİ
Osman Nuri KESİCİ