"Eğitim yuvasını ticarethaneye dönüştürmemek gerekiyor"

Sivas Sanayi ve Ticaret Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken başkanlığında Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinden oluşan heyet, ilimize yeni yapılanmaya başlayan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul´a iade-i ziyarette

Osman Nuri KESİCİ
STSO Başkanı Mustafa Eken, ?Şehrimiz ve iş dünyamız açısından büyük şans gördüğümüz 2. Üniversite ile güzel projeler yapacağımıza inanıyor, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi´nin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Üniversitemizin Türkiye´deki sayılı üniversiteler arasına girmesi için TSO olarak, her zaman yanınızda olacağız ve destekleyeceğiz.? dedi.


10 bin kişilik yurt nedeniyle şehir esnafının zora düştüğünü belirten Başkan Eken, ?Üniversitenin içerisinde iş yerlerinin açılmasına tabiî ki karşı değiliz. Belli bir sayıda olması gerekiyor. Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını kampus içerisinde yapıyor olmaları, üniversite ile şehir arasında oluşan köprünün yıkılmasına, esnafımızın zorda kalmasına neden oluyor. Esnaf arkadaşlarımızdan bu konuda ciddi tepkiler alıyoruz. 2. Üniversitemiz de Sivas kuruluyor, hayırlı uğurlu olsun. Bu eğitim yuvasını da ticarethaneye dönüştürmemek gerekiyor. Burada ki sosyal tesislerin belirli sayıda olması gerekiyor. Cumhuriyet Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız´ı da ziyaret edeceğiz. Üyelerimizin yaşadıkları sorunların kendilerine ileteceğiz. Kendisinden artık bu konuya bir çözüm getirmesini isteyeceğiz. Bu saatten sonra yapılan yurtları doldurmanın, şehir içindeki evleri doldurmanın şehir içindeki yurtları doldurmanın ve şehir içindeki esnaflarımızın iş yapmalarını sağlamanın mücadelesini vereceğiz. Bundan sonra üniversitemizde çalışan mevcut işyerlerinin dışında yeni ruhsatların verilmesine dur diyelim. Bir sınırlama getirilmesini ve iş yeri açacakların şehir merkezine yönlendirilmesini istiyoruz. 2. Üniversitemizin hizmete açılması noktasında her zaman sizlerin yanında olacağımızı da bilmenizi istiyorum.? diye konuştu.


Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ise Başkan Eken ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Rektör Kul, üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesinden dolayı mutlu olduklarını belirterek, ?Yeni üniversitemizin kurulma aşamasında iş dünyasının temsilcisi Ticaret ve Sanayi Odamızın yanımızda olduğunu görmek bizlere güç veriyor. Üniversitemizi ve iş dünyamızı güçlendirmek için sürekli iş birliği halinde çalışacağız. Sivas´ımıza birlikte hizmete edeceğiz.? dedi.