“Eczacılar topluma en yakın sağlık danışmanıdır”

Eren, “Biz eczacılar topluma en yakın sağlık danışmanları olarak, en öz safta hastalarımız ve ülkemiz için covid 19a karşı büyük bir mücadele vermeye devam ediyoruz. Halkımız şunu unutmasın eczaneler hastalıkta ve sağlıkta her zaman yanınızdadır.” dedi

Hakan BAKAR

37.Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren, içinde bulunduğumuz pandemi süreci ile ilgili ve oda olarak meslek gruplarına yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Eren, “37.bölge Sivas eczacı odası olarak, merkezde 130, ilçelerde ise 53 serbest eczacı, yardımcı eczacılarımız ve kamuda görev yapan meslektaşlarımızla beraber, halk sağlığı ve kesintisiz ilaç hizmeti sunmaya devam ediyoruz.”

37.Bölge Sivas Eczacı Odası Başkanı Bahadır Eren, önümüzdeki günlerde idrak edeceğimiz mübarek ramazan bayramını da kutlayarak gazetemize oda çalışmaları hakkında açıklama yaptı.

“ATIK İLAÇ TOPLAMA PROJESİ”

“Meslek saygınlığımızı artırmak, meslek dayanışması, odamızın her koşulda temsil gücünün artırılması eczacının her zaman ve her koşulda güvenebileceği ve hep beraber yönetebileceğimiz bir eczacı odası oluşturmak adına çalışma arkadaşlarımızla beraber yola çıkmıştık. Göreve geldiğimiz 7 aylık süreç içerisinde, geleceğimiz adına doğa ve çevre sağlığı için çok önemli gördüğümüz, evsel nitelikli atık ilaçların imhasıyla ilgili projemizi hayata geçirdik. Eczacı odamız, Sivas Belediyesi ve İl sağlık müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz proje çerçevesinde, Sivas merkezde 26 eczane 26 sağlık ocağı olmak üzere 52 noktada atık ilaç kutuları bulunmaktadır. Atık ilaçların imhasıyla ilgili, Türkiye’de 3 kurumun bir araya gelerek bu kadar kapsamlı yaptıkları ilk proje olmasının yanı sıra, hayata geçtiği andan itibaren çok güzel ve faydalı sonuçları ortaya çıkmıştır.”

“ÇEVREMİZİ AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI YAPTIK”

Diğer önem verdiğimiz projemiz ise daha yeşil ve yaşanabilir bir gelecek için, eczacı odamız adına ağaçlandırma alanları oluşturmaktı diyen Eren, “Bunun içinde orman il müdürlüğüyle görüşerek, odamız adına ağaçlandırma alanı tahsisi yaptırdık ve 11 Kasım 2019 tarihinde ilk fidanlarımızı toprakla buluşturduk. Bununla beraber cumhuriyet üniversitesi kampüs alanı içinde bulunan, şehrimiz ve üniversitemiz için çok güzel bir yaşam alanı sunan suni gölet parkı etrafının ağaçlandırma işi eczacı odamız tarafından yaptırılmaktadır. Şehrimiz, geleceğimiz ve halk sağlığı adına yeni fikirler yeni projelerle yolumuza devam edeceğiz. Hem sosyal sorumluluk projelerimizde, hem de mesleğimiz meslektaşlarımız ve kamu sağlığı adına çalışmalarımızda bize destek veren güç veren, çalışma arkadaşlarımıza ve değerli meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.” ifadeleri kulandı.

“ECZANELERİMİZ İÇİN EYLEM PLANI OLUŞTURDUK”

Aralık 2019 da çinde,11 mart 2020 tarihinde ülkemizde ilk vaka görülmeye başlamışı ile birlikte, Covid 19 tüm toplumsal yaşamla birlikte eczacılık hizmetinde de kökten değiştiren bir işlev görmüştür. Dünyayla beraber ülkemizde de, daha önce alışık olmadığımız bir süreç başlamıştır. Bu yaşadığımız süreç bize şunu göstermiştir ki, ülkeler pandemi sürecine hazırlıksız yakalanmıştır. Süreç olarak çok aktif dinamik bir süreç yaşadık. Bizlerde eczacı odası ve eczanelerimiz olarak, bu sürecin başından itibaren çok yoğun bir tempoya girdik. Öncelikle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun (TİTCK) belirlediği önlemler doğrultusunda, eczacılarımız, çalışanlarımız ve hastalarımızın bulaş riskini önlemek amacı ile eczanelerimizde koruyucu önlemlerimizi aldık. Eczanelerimiz için bir eylem planı oluşturduk. Eczacılarımız ve çalışanlarımızın maske, koruyucu gözlük gibi ekipmanlarını sağladık. Eczane içerisinde hastalarımızla mesafe kontrolünü sağladık. Bu süreçte belediye ile görüşerek belirli periyotlarda eczanelerimizin dezenfeksiyon işlemlerinin yapılmasını sağladık. Bu vesileyle Sayın Belediye Başkanımız Hilmi Bilgin beye, Başkan Yardımcımız Ahmet Duman beye ve ilgililere teşekkür ederim. Bununla beraber daha önce 08-18 olan mesai saatlerimizi 09-17.30 olarak güncelledik. Nöbetçi eczanelerimiz gece ve Pazar günleri 3 Cumartesi ve resmi tatil günlerinde 4 eczane olarak devam etmektedir. Bu süreçte nöbetçi eczanelerimizi düzenli olarak ziyaret etmekteyiz. Buradaki önceliğimiz kesintisiz ilaç hizmetinin devam etmesidir. Bu süreç içerisinde halkımızın ilaca ulaşımında herhangi bir sorun yaşanmamıştır ve yaşanmaması için bizler görevimizin başındayız.” şeklinde dile getirdi.

“VATANDAŞLARIMIZIN EVLERİNE İLAÇLARI ULAŞTIRILDI”

Eren, “Pandemi sürecinin başlamasıyla beraber SGK’nın yaptığı düzenlemeler doğrultusunda kronik hastalığı ve raporu olan vatandaşlarımız hekime gitmeden eczanelerimizden ilaçlarımızı temin etmeye başlamıştır. Sistemde yapılan düzenlemelere göre, ilaç raporu olup raporu 1 Ocak ve sonrası bitmiş olsa dahi temmuz ayı sonlarına kadar raporları geçerli olup ilgili hastalar eczanelere başvurarak raporlu ilaçlarını temin edebilmektedir. Bununla beraber geçtiğimiz hasta 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı bulunan vatandaşlarımızdan, vefa sosyal destek grubuna başvuruda bulunan 1540 vatandaşımızın ilaç talebi eczanelerimiz tarafından hastaların evine bırakılmak suretiyle yerine getirilmiştir. Gene aynı şekilde KYK’da karantinada bulunan misafirlerimizden ilaç talebi olan 287 misafirimizin ihtiyacı, sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın eczanelerimiz tarafından yerine getirilmiştir.”dedi.

“İMALATÇILARIN FAHİŞ FİYAT ARTIŞI ECZANELERİ ZORA SOKTU”

Süreç içerisinde kendilerini en çok üzen ve yoran konuların başında maskeler yer aldığını ifade eden Eren, “Eczacılarımız fiyatları fahiş bir şekilde artan maske, dezenfektan, kolonyaların mağduru haline geldi. Daha önceleri 50 kuruşa alıp 75 kuruş -1 liraya sattığımız hatta  çoğu zaman parasını dahi almadığımız maskeler, imalatçıların fahiş fiyat artışı sebebiyle eczanelerimize 3-3.5 liraya geldi. Eczacılarımızda hastalarımıza 4-5 liraya satmak zorunda oldukları bu maskelerden dolayı defalarca şikayete maruz kaldılar. Ticaret il müdürlüğü ve maliye tarafından denetimden geçtiler. Dezenfektan ve kolonyada da durum aynısı oldu. İlaç ve ilaç dışı ürün dediğimiz besin takviyeleri, vitaminlerin fiyatını sağlık bakanlığı belirler. Onun dışında eczanelerde temin ettiğimiz ürünlerin fiyatını çok cüzi karlarla hastalarımıza ulaştırmaktayız. Kaldı ki bu maskelerden elde edilen satışlar eczane cirolarında önemsenmeyecek bir yere sahiptir. Sayın Cumhurbaşkanımızın maske satışı olmayacak sözünden sonra bu sıkıntılardan bir nebze olsun rahatladık. Sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz gönderilen maskeler il etapta 30 büyükşehir ve Zonguldak ile olmak üzere başladı. Daha sonra diğer illere dağıtıldı. İlimizde de 24 Nisan tarihi itibariyle ücretsiz maske dağıtımına başlandı. Eczanelerce dağıtılmak üzere yaklaşık 1.400.000 adet maske 280.000 vatandaşımıza eczanelerimiz tarafından ücretsiz dağıtılmıştır. Geçtiğimiz hafta verilerine göre ülkemizde 26 bin 747 eczane tarafından 80 milyon maske 16 milyon vatandaşımıza ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Biz eczacılar halkımızın en yakın sağlık danışanı olarak bu görevi de seve seve ifa etmekteyiz. Devletimiz tarafından ücretsiz olarak gönderilen maskeler gönderildiği süre içerisinde eczaneler tarafından ücretsiz olarak dağıtılacaktır. Bununla beraber yeni bir gelişme yaşandı, maskelerin tavan fiyatı 1 TL olacak şekilde satılması gündeme geldi. Gene aynı şekilde dezenfektanlarda da fahiş fiyatlar söz konusuydu. TİTCK’nın who formulasyonlarına göre eczanelerce dezenfektan yapımına izin vermesiyle bu sorunda önemli bir ölçüde giderilmiş oldu.”

“HASTALIKTA SAĞLIKTA ECZACINIZ YANINIZDA”

14 Mayıs’ta ülkemizde bilimsel eczacılığın 181.yılını kutladık. Diyen Eren, “her yıl ortak bir tema çerçevesinde programlarımızı yapıyoruz. Bu seneki temamız, salgın hastalıklarda eczacının rolü sloganımızda, hastalıkta sağlıkta eczacınız yanınızda, Covid 19 a karşı eczacınız yanınızda oldu. Biz eczacılar topluma en yakın sağlık danışmanları olarak, en öz safta hastalarımız ve ülkemiz için covid 19 a karşı büyük bir mücadele veriyoruz. Bu vesileyle bütün meslektaşlarımın 14 Mayıs eczacılık gününü kutlar, covid 19 nedeniyle kaybettiğimiz 5 meslektaşımıza da Allahtan rahmet, yakınlarına ve meslektaşlarıma başsağlığı dilerim.

Son olarak fedakarca çalışan eczacılarımıza, eczane teknisyenlerimize ve bütün sağlık personelimize emekleri fedakarlıkları için teşekkür ederim. Sizlere de yayın hayatınızda başarılar dilerim. Daha güzel ve sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle, odamız ve meslektaşlarımız adına saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.