Anahtar Kelimeler: DURUM İÇLER ACISI HASTA KAYBEDİYORUZ

DURUM İÇLER ACISI HASTA KAYBEDİYORUZ

Pandemi nedeniyle hastaların acil olmadıkça uzak kaldığı dönemde dahi birçok poliklinikte aylar sonrasına gün verilmesi hem tepkiye hem de hastaların çevre illere yönelmesine neden oldu

Ayşe Mine EĞÜZ/

Koronavirüs salgını, her alanda olduğu gibi hastanelerdeki randevu sistemini de etkiledi. Rahatsızlık dolayısıyla hastaneye gitmek isteyen vatandaşlar randevuların haftalar sonrasına verilmesinden dolayı mağduriyet yaşadı. Randevu çıkmazının yanı sıra Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyoloji bölümünde bulunan cihazların eksikliği ise yaşanan sağlık sorununa adeta tuz biber oldu.

NİSAN’A KADAR DOLU
Randevu sisteminde yer alan bilgilere göre, şehirde en fazla tercih edilen polikliniklerden olan Nöroloji, Kadın Doğum ve Fizik Tedavide yakın tarihte hastaya randevu verilemiyor.
Numune Hastanesi’nin yanı sıra Cumhuriyet Üniversitesi’nde de durum aynı. Özellikle Radyoloji bölümünde Momografi cihazının olmaması hasta kayıplarına neden oldu. Ultrason için ise Nisan ayına kadar randevular dolu gözüküyor.

KANSER HASTASINA
2 AY SONRA GEL

Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 2014 Nisan ayından beri tedavi gören 69 yaşındaki kanser hastası Nermin E.’ye şimdi git 2 ay sonra gel dendi.
Yaşanan duruma tepki gösteren Nermin E., “Ben kanser hastasıyım, hastaneye yıllık kontrollerimi yaptırmaya geldim. Ama bana burada mamografi cihazının olmadığını söylediler. Ben de numune hastanesine gidip çektirmek zorundayım. Onkoloji polikliniğinden randevu almak zor değil de bu radyoloji bölümünden randevu almak hiç kolay olmuyor. Bir ultrason için aylarca bekletiyorlar. 65 yaş üzeri olmamla birlikte kanser kontrollerinin yapılması da ne yazık ki öncelik sağlanmıyor. Ocak ayında gittiğim onkoloji randevusunun ultrason randevusunu 19 Mart tarihine verdiler. Ya kanserim nüksettiyse, tedaviye geç kalınırsa ne olacak?” diye konuştu.