Anahtar Kelimeler: DOĞAL TEZGAHI

YAZARLAR

DOĞAL İLAÇ TEZGAHI

Sivas coğrafyasının geniş topraklarında yetişen ve halk arasında birçok hastalığa iyi geldiği söylenen aluç, çördük ve karamuk tezgahlardaki yerini aldı. Ancak bu sene don yüzünden tezgahlarda kuşburnu bulunmadı

Ayşe Mine EĞÜZ/

Halk arasında kanser, şeker, kolesterol gibi hastalıklara iyi geldiği söylenen doğallığıyla bilinen aluç, çördük ve karamuk haldeki yerini aldı. Tezgahlarda gözler bir diğer doğal ilaç olan kuşburnunu aradı. Bu sene yaşanan don olayı birçok meyve ve sebzeyi vurduğu gibi kuşburnunu da vurdu. O yüzden kuşburnu tezgahlarda yer alamadı.

10 sendir halde bu ürünleri satan Ethem Yıldız, “Çördük, aluç, böğürtlen gibi hep organik ürünler satıyorum. Aluç kalp hastalıklarına çördük de bağırsaklara çok iyi geliyor. Karamuk kanser, prostat gibi birçok hastalığa iyi geliyor. Bu tezgah doğal ilaç tezgahı. Karamuk, güvem eriği, böğürtlen gibi ürünler 8’inci ayda başlıyor. Güvem eriği ve kuşburnu bu sene don yüzünden olmadı. O yüzden de gelmedi. Karamuk’un ömrü bir aydır. Buraya has Sivas topraklarında bulunur. Bu ürünlerin hiçbirinde herhangi bir ilaç veya katkı yoktur. İnsanlar bunlar ‘kurtlu mudur’ diye soruyor. Bunlar doğal ürünler ve illaki kurt olacak. İlaç görmüyorlar. İlaçlansalardı zaten kurtlu olmazdı. Son doğal ürünler zaten bunlar. Bunları da kaybedersek hiçbir doğallık kalmayacak. Fiyatları belli olmuyor. O an alışımıza göre fiyatlarda farklılık oluyor” diye konuştu.

‘DON VURDU KUŞBURNU KALMADI’

Ağaçlardan bin bir emek bu ürünleri toplayan Ahmet Yılmaz, “Bu ürünlerin hepsi dağda kendiliğinden yetişir. Aluç dikenli bir tür ve zahmetli bir toplaması var. Dalların başına çıkıp silkeleyerek topluyoruz. Toplayıp hale getirip satıyoruz. Ama bu sene hasat çok kötü oldu. Kuşburnu falan hiçbir şey alamadık. İşte biraz aluç toplayabildik. Ayaz çiçekleri hep vurdu. O da nasibini aldı” dedi.