YAZARLAR

DİVRİĞİ’YE ‘İSTİKLAL’ YOLCULUĞU

Belediye tarafından başlatılan ‘Kültür Gezileri’ kapsamında 200 öğrenci 40 öğretmen Divriği’ye İstiklal Marşı yolculuğu yaptı

Haber Merkezi/

İstiklal Marşımızın kabulünün 100.yılı münasebetiyle Belediye Kültür Gezileri düzenlemeye başladı. Eğitimde Diriliş Derneği ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize edilen etkinlik ile 1-2 Temmuz tarihlerinde ilimizde Kitap Okuma ve çeşitli aktivitelere katılan 200 öğrenci ve 40 öğretmenden oluşan kafile Divriği ilçesini ziyaret ederek İstiklal Marşımızın yazılma süreci hakkında bilgiler aldı.

Tren Garından düzenlenen uğurlamaya katılan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, "Belediyecilik hizmetlerimizin tamamını yerine getirirken gençlerimizle gerçekleştirdiğimiz bu tür etkinliklerin anlamı çok daha farklı oluyor. Bu etkinlikle gençlerimize kültürel tarihi bölgelerimizi gezme görme fırsatı tanırken raybüs ile gerçekleştireceğimiz yolculuğu da anlamlandırmak adına Tahir hocamızla birlikte İstiklal Marşı okumaları gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki süreçlerde farklı programlarda sizlerle bir arada olacağız. Bizler bu makamlardan çekilirken bu makamlara sizler geleceksiniz yarının yöneticileri sizler olacaksınız. Bize düşende imkanları insan merkezli milli ve manevi değerlere haiz bir gençlik yetiştirmek üzere sizlerin emrine sunmak” dedi.

‘Sivas’tan Divriği’ye İstiklal Marşı Yolculuğu’ isimli programla Eğitimci-Yazar Tahir Fatih Andı tarafından öğrencilere raybüs yolculuğunda kurtuluş mücadelesi döneminde Mehmet Akif Ersoy'un gerçekleştirdiği mücadeleyi ve İstiklal Marşı sürecin öğrencilere aktarırken sonrasında Belediye Kültür Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sanatçılar öğrencilerin istekleri doğrultusunda keyifli bir yolculuk gerçekleştirdi.

Yolculuğun ardından Divriği ilçesini gezme fırsatı bulan öğrenciler Unesco Kültür Mirası listesinde yer alan Tarihi Divriği Ulucami başta olmak üzere Divriği Kalesini ve Nuri Demirağ Müzesini ziyaret ettiler.