YAZARLAR

“DİNAMİK BİR BİÇİMDE YÜRÜTECEĞİZ”

Vali Ayhan, “Alınan tüm önlemler, yapılan çalışmalar sayesinde ‘Kontrollü Sosyal Hayatın’ esas olacağı normalleşme sürecine girmiş bulunuyoruz. Bu süreci de dinamik bir biçimde yürüteceğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Hakan BAKAR

İl Genel Meclisi Yeniden Toplandı

Covid-19 tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgeleri ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile ara verilen Sivas İl Genel Meclisi toplantıları, 3 ay sonra yeniden başladı.

İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş başkanlığında toplanan meclisin ikinci bileşimine, Sivas Valisi Salih Ayhan da katılarak Pandemi sürecini değerlendirdi.

01.06.2020 itibariyle kontrollü normalleşme sürecine girdiklerini, tüm kurumlarla birlikte sahadaki çalışmaların hız kazandığını söyleyen Vali Ayhan, “Sivas’ta ilk vakamız 17 Mart tarihinde yurtdışı kaynaklı olarak görüldü. Biz bu salgın sürecinde merkezi olarak alınan tedbirleri uygulamanın yanı sıra ilimiz özelinde de ön görüp, ön alan bir anlayış içerisinde olduk. Şu ana kadar salgın ile mücadele ve sosyal hayatın kontrolü noktasında 30 İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı aldık. Şehrimizde de Pandemi’yi çok boyutlu bir sorun olarak görerek kurumsal işbirliklerini ve dinamik karar alabilme mekanizmalarımızı çok etkin bir biçimde işlettik” dedi.

“KOORDİNELİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK”

65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlara yönelik getirilen kısıtlamaların ardından, 112 Acil Çağrı Merkezini, “Vefa İletişim Merkezi” olarak yapılandırdıklarını söyleyen Vali Salih Ayhan, Vefa iletişim Merkezimiz şuana kadar 285.000 çağrı aldı. 110.000’in üzerinde talep Vefa Sosyal Destek Gruplarımız tarafından yerine getirildi. Vefa Sosyal Destek Gruplarımızda 1890 personelimiz görev yaptı. Öğretmen, bekçi, polis, jandarma, vakıf çalışanlarımız, imamlarımız gibi pek çok meslek grubu görev yaptı. Ayrıca Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olmak adına 40.000 koli yardım paketinin dağıtımını gerçekleştirdik. Burada Belediyemiz ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızla çok koordineli bir çalışma yürüttük. Ayrıca iş insanlarımızdan da önemli destekler aldık” diye konuştu.

Mücadele kapsamında alınan seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamaları ile ilgili tüm işlemlerin Açık Kapı ve Seyahat İzin Kurulları tarafından yürütüldüğünü ve 60.000’e yakın vatandaşa izin belgesi düzenlendiğini aktaran Vali Ayhan; “Emniyet ve Jandarma birimlerimiz tarafından 190.000’e yakın araç kontrolü yapılarak, 380.000 vatandaşımızı bilgilendirildi. Vaka görülmesinin ardından olası bulaş riskini en aza indirmek adına bugüne kadar 25 karantina tedbiri uyguladık. Hatta köy ve mahallelerimizin yanında yeri geldiğinde bazı apartmanlarda dahi karantina önlemi aldık. KYK Yurtlarımızda 8 ülkeden toplam 1470 vatandaşımızı misafir ettik. Sivas Valiliği olarak 1 milyon 147 bin 750 adet maskenin ücretsiz dağıtımını sağladık” şeklinde konuştu.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 3 Faz halinde ihtiyaç sahibi 35.781 vatandaşa 1000’er liralık ödemelerin gerçekleştirildiği Sivas’ta, vakıflar üzerinden verilen desteklerle 90.000 vatandaşa 46 milyon ₺’nin üzerinde sosyal yardım gerçekleştirildiğinin bilgisini veren Vali Ayhan, sözlerine şöyle devam etti: “İş dünyası ile ilgili alınan tedbirler kapsamında 2.394 firmadan 12.606 çalışanımız Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanmıştır. Ayrıca şartları tutan 726 vatandaşımız İşsizlik Ödeneğinden faydalandırılmıştır. Bunların dışında Sivas Belediyemizin işyerlerine yaptığı nakit desteği ve halk otobüslerine yaptığı yakıt destekleri ile sürecin ekonomiye yaptığı olumsuz etkileri azaltmak için gayret gösterilmiştir. Fahiş fiyat, Maske kullanımı, Sosyal Mesafe gibi başlıklarda işyerlerimize yoğun denetimler gerçekleştirdi. Ticaret il Müdürlüğü ve Tarım Orman İl Müdürlüğümüzce 5.475 işyerini denetledik. 240.532 ₺ para cezası uygulandı. Emniyet ve Jandarma birimlerimizce alınan tedbirleri ihlal eden 3.347 kişi ve 137 işyerine işlem yapılmış, 2.758.000₺ idari para cezası uygulanmıştır.”

“YENİ SOSYAL HAYATIMIZ “KONTROLLÜ”

“Alınan tüm önlemler, yapılan çalışmalar sayesinde ‘Kontrollü Sosyal Hayatın’ esas olacağı normalleşme sürecine girmiş bulunuyoruz” diyen Vali Salih Ayhan; “Bu süreci de dinamik bir biçimde yürüteceğimizi ifade etmek istiyorum. Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kaldırılması ile şehir dışından ilimize çok sayıda vatandaşımız gelmeye başladı. Bu süreçte sizlere ve muhtarlarımıza büyük görevler düşüyor. Dışardan gelen hemşerilerimizin 7 gün süreyle evlerinde kalmaları konusunda bilgilendirmenizi, jandarma ve emniyet güçlerimizle irtibat halinde olmanızı istiyorum. Fabrikalarımız işbaşı yaptı. Şantiyelerimiz çalışmaya başladı. Birçok işkolu ile ilgili kurallar belirlenerek esnafımız dükkânlarını açtılar. Önlemlere sıkı bir biçimde uymaya devam ettiğimiz sürece çok daha hızlı bu dönemi atlatacağımız ortada.”  dedi.

“KENE VAKALARI ÖNCEKİ YILLARA ORANLA ERKEN BAŞLADI”

Çevre illerden şehrimize gelen vaka sayılarında bir artış görüldüğünü söyleyen Vali Ayhan, “Bununla ilgili önlemlerimizi artırırken, sizlerin de kırsalda yaşayan vatandaşlarımızı bilgilendirmenizi ve tedbiri elden bırakmamanızı rica ediyorum. Burada İl Özel İdaremize de ayrı bir parantez açmak istiyorum. Sivas İl Özel İdaremiz Sivas’ın her dönem lokomotif kurumlarından biri olmuştur. Pandemi sürecinde de gerek insan kaynağı gerek araç desteği ile Vefa Sosyal Destek Gruplarımız önemli katkılar sundu.” dedi.

Vizyon projeler çalışmalarının durmadan devam ettiğini dile getiren Vali Ayhan, “Bu süreçte Sivas olarak biz de üretim ve istihdam odaklı bir anlayış içerisinde Sivas’ımızı çok daha iyi noktalara taşıyacağımıza inanıyorum. Sanayiden tarıma, ticaretten turizme kadar her alanda inşallah önce hızlı bir toparlanma ve ardından çok daha hızlı bir atılım içine gireceğiz. Büyük ve güçlü Türkiye ve Sivas hedefine ulaşmak için seferberlik ruhuyla hep birlikte bu sürece destek vermeliyiz, milletimize güveniyoruz, ülkemize güveniyoruz.” şeklinde konuştu