Anahtar Kelimeler: DİKKAT! RİSKİNİ ARTIRIYOR

DİKKAT! ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

Numune Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Hacı Hasan Yeter, fazla tuz tüketiminin kan basıncı yüksekliği, ödem, kap ve damar hastalıkları, inme ve kalp krizi sıklığı gibi etkenlerle hastaların ölüm riskini artırdığını açıkladı

Sena POLAT/

Dünya Tuza Dikkat Haftası nedeniyle tuz tüketimi noktasında önemli açıklamalarda bulunan Numune Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Hacı Hasan Yeter, fazla tuz kullanımının ölüm riskini artırdığını söyledi

Günlük yaşamda insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tuz oranının 5 gram ya da bir silme tatlı kaşığı olduğunu da sözlerine ekleyen Yeter, bu oranın aşılması halinde fazla tuzun neden olabileceği rahatsızlıkları sıraladı.

Bunların başında kan basıncı yüksekliği, ödem, kap ve damar hastalıkları, inme ve kalp krizi sıklığı geldiğini vurgulayan Yeter, şöyle devam etti; “Fazla tuz tüketimi idrardan kalsiyum kaybını da artırarak hastaların kemik kuvvetinde azalma ve kemik erimesine yatkınlıklarını artırır. Eğer kişilerin yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, diyabet hastalığı varsa aşırı tuz tüketimi çok daha tehlikeli hal alır. Bu hastaların vücutlarında aşırı su birikimine neden olarak hastane yatış gereksiniminde artış, kan basıncı kontrolünde ve böbrek fonksiyonlarında bozulma hatta ve hatta ölüm risklerinde artış görülmektedir. Tuz tüketimini azaltmak kan basıncını kontrol etmek için kullandığımız ilaçlar kadar kıymetlidir ve ilaçların etkinliğinin sağlanması için olmazsa olmazdır.

TÜRKİYE’DE 3 KAT FAZLA

Aşırı tuz tüketiminin bu kadar tehlikeli bir durum olmasına rağmen Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin yapmış olduğu çalışmada Türkiye’de tuz tüketimi olması gerekenden yaklaşık üç kat daha fazla olarak tespit edilmiştir. Bu çok ciddi bir tehlikedir ve gün geçtikçe de önemi giderek artan bir toplum sağlığı sorunu haline gelmektedir.

Tuz tüketimi konusunda 14-20 Mart Dünya Tuza Dikkat Haftası münasebetiyle hastalarımız mutlaka tuz okuryazarlığını artırmalı ve onların bilinçlenmesini sağlamalıyız. Bu kapsamında kişilerin öncelikle bilmesi gereken şeylerden birisi hazır gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılan maddeler içerisinde tuz (sodyum) olduğudur. Bu nedenle hastalarımızın özellikle hazır soslardan (soya, ketçap, barbekü, hardal, makarna sosu), cips, patlamış mısır gibi atıştırmalık ürünlerden, tuzlanmış kuruyemişlerden (tuz eklenmiş fındık, fıstık, ceviz, badem, leblebi, çekirdek vb), turşu ve salamura besinlerden uzak durmaları gerekmektedir. Bunların yerine taze sebze, meyve ve et ürünleri tüketilmelidir. Ayrıca salça tüketimi azaltılmalı ve yemeklere ek tuz ilave edilmemelidir. Salamura gıdalar tüketilecekse mutlaka suda bekletilme işlemi uygulanarak besinler fazla tuzdan arındırılmadır. Unutmamak gerekir ki, tuz tüketimini olması gereken sınırlar içerisinde tutmak daha sağlıklı ve daha uzun bir hayatın kapılarını açabilecek en önemli anahtardır.”