Anahtar Kelimeler: Dikkat Fahri Müfettiş trafikte

YAZARLAR

Dikkat Fahri Müfettiş trafikte

Araç sürücüleri ‘Fahri Trafik Müfettişlerini’ epmati yaparak vicdanlı olmaya davet ettiler.

Hakan BAKAR

Sürücülerin korkulu rüyası haline gelen fahri trafik müfettişlerinden araç sürücüleri empati yapmaları isteyerek vicdanlı olmaya davet ettiler.

Yaz ayları ile birlikte vatandaşların yoğun olarak şehir merkezinde trafikte araç kullandığı şu günlerde Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) tarafından yazılan trafik cezaları nedeniyle sürücüler ne yapacaklarını şaşırmış vaziyetteler.

Son günlerde fahri trafik müfettişleri tarafından Sivas’ta birçok sürücüye kesilen trafik cezaları vatandaşlar tarafından şehir içinde gündem konusu oldu.

Sürücüler cezaların rastgele kesildiğini iddia ederek ispat olarak ne bir fotoğraf, nede bir görüntü var, diyerek Fahri Trafik Müfettişlerini vicdanlı olmaya davet ettiler.

Bakanlık koordinatörlüğünde tamamen gönüllülük esasına göre görev yapan fahri trafik müfettişleri (FTM), trafikte kural çiğneyen sürücülerin korkulu rüyası konumunda. Toplum içinde herkes için geçerli kurallara her bir vatandaş olarak uymak zorunda. Ama gelin görün ki özellikle şehir içi trafikte fahri trafik müfettişleri tarafından yoğunlukla kesilen trafik cezaları neredeyse sürücülerin trafiğe çıkmasına pes dedirtecek durumunda.

Türkiye'de sayıları 35 bine yaklaşan FTM, gönüllük esasına göre görev yapıyor. Yer ve zaman kısıtlaması olmayan müfettişler, bulundukları her yerde sürücüleri denetleyebiliyor. Müfettişlerin araç durdurma, sürücülerle muhatap olma, belge ve evrak kontrolü yapma yetkileri bulunmuyor. Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nde yapılan son değişiklikle bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevi, Emniyet Genel Müdürünün teklifi ve İçişleri Bakanının onayıyla sonlandırılabiliyor.

SÜRÜCÜLER FTM’LERİN CEZALARI GÖRÜNTÜLÜ BİR ŞEKİLDE SUNMALARINI İSTİYOR

Hemen hemen birçok vatandaşın FTM tarafından kesilen cezalardan nasibini aldığı Sivas’taki araç sürücüleri konu hakkında şunları ifade ettiler.

“Yasalar gereği hepimiz kurallara uymak zorundayız. Ama gelin görün ki yıl içerisinde hemen hemen her sürücü trafik cezası ile karşı karşıya geliyor. Tabii ki kurallara uymayanlara cezai işlem uygulanmalı. Hepimiz kurallara uymaya çalışıyoruz. Fahri trafik Müfettişleri hemen her gördüğünü cezaya dönüştürmeye çalışıyor. Eğer böyle giderse Sivas’ta trafiğe araba çıkamayacak hale gelir. Bizim yetkililerden istediğimiz yasal olarak eğer trafikte hata işlendi ise bunun fotoğraf veya video ile ispatlanmasıdır. Yoksa bunun önüne geçilemez. Zaten ekonomik olarak zor günlerden geçiyoruz birde olur olmaz yere kesilen cezalar ile vatandaş olarak çok zor durumla karşı karşıya kalıyoruz.

“BİR AY İÇERİSİNDE ÜÇ, DÖRT KEZ CEZA İLE KARŞI KARŞIYA KALIYORUZ”

Araç sürücüleri ayrıca şunları ifade ettiler. “Bir ay içerisinde üç dört kez ceza ile karşı karşıya kalıyoruz. Buda şunu gösteriyor ceza kesen FTM’lerin keyfe keder ceza kestiğini de gözler önüne seriyor. Kurallara tabi ki uymak zorundayız. Ama her ay üç, dört ceza yemek hiç de hoş değil. Trafikte yeterince dikkatli araç kullanıyoruz. FTM’ler bu iş biraz abartıyorlar. Yetkililerden ricamız bunun takipçisi olsunlar.” şeklinde ifade etti.

 

 

 

 

Sivas’ta Trafik şube müdürlüğüne her gün onlarca vatandaş FTM ile ilgili dertlerini anlatmaya gidiyor. Kesilen ceza makbuzunu düzenleyen kısmında yer alan ismin FTM olduğunu sanan vatandaşlar ayrıca burada emniyet mensupları ile karşı karşıya kalarak sorun yaşıyor.

Hem emniyet hem de vatandaşların daha rahat etmesi açısından yasal bir düzenleme ile birlikte FTM tarafından kesilen trafik cezalarının fotoğraf veya video ile görüntülenmesi ortadaki bütün karışıklığın giderilmesine yardımcı olacağı düşünülmekte.