YAZARLAR

Devlet sahip çıktı, Türkiye´de derece elde etti

Sivas´ta, Aile Bakanlığı tarafından 8 yıl önce ?Kardeşler Evi´ne yerleştirilen 5 kardeş, devletin desteği ile hayata tutundu. Kardeşlerden en büyüğü elektrik elektronik mühendisliğini kazanırken, 15 yaşındaki Zeliha ise LGS´de Yüzde 1´lik dilime girerek T

Yüksel MENEKŞE

2011 yılında, Yıldızeli ilçesi Buğdayören köyünde ailesi tarafından evde yalnız başlarına bırakılan 5 minik çocuk, şimdi büyük başarılara imza atıyor. 8 yıl önce çocukların terk edildiği ihbarını alan Aile Bakanlığı harekete geçerek minik çocukları koruma altına aldı. O gün en küçüğünün 7, en büyüklerinin ise 12 yaşında olduğu çocuklar birbirlerinden ayrılmak istemeyince, bakanlık 5 kardeşi ayırmadan ?Kardeş Evi´ne yerleştirdi ve her türlü bakım ve eğitimlerini üstlendi.

O günden sonra hayata tutunan kardeşlerden en büyüğü 2017 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi elektrik elektronik mühendisliğini kazandı. 15 yaşındaki Zeliha ise bu yıl Lise Geçiş Sınavına (LGS) girdi ve Sivas Fen Lisesi´ne yerleşti. Yüzde 1´lik dilime girerek rekor bir başarıyı yakalayan Zeliha ile birlikte kardeşler evinden bir Türkiye geneli başarı daha çıkmış oldu. Zeliha, sınavdaki başarısının ardından Bakanlığa bir mektup yazarak duygularını aktardı ve teşekkür etti. Sabah gazetesine de haber olan Zeliha yazdığı mektupta, "Çocukluğumu pek hatırlamıyorum, hatırlamak istemediklerim de çok. Sokakta kalmış, kimsesiz ve bir çare ne olacak iye bekliyorduk. 6 yaşımdayken 4 kardeşimle çocuk evine geldik. En büyük şansımız 5 kardeş olarak hiç ayrılmamış olmak, yeniden kurduğumuz aile ile bir arada olmaktı. Devlet bize gözü gibi baktı, her ihtiyacımızı karşıladı. Bugün gülümseyen hayatımın ve başarımın sahibi devletimdir. Bakanlığımız hayallerimiz için büyük gayretler sarf etti, emekler verdi. Özel eğitimler, okul takviyeleri verdi. Ablam mühendis olacak ben de doktor olacağım. Çok mutluyum kardeşlerimle yan yana büyüyor, hayallerim için çalışıyorum. Minnettarım" dedi.  Aile Bakanlığı ise Zeliha´ya mesleğini eline alana kadar destekleme sözü verdi. Sivaslı kardeşlerden en büyükleri olan ablaları şu an üniversite 3´ncü sınıfta. En küçük kardeşleri 14 yaşında 8. Sınıf öğrencisi. Zeliha yüzde 1´lik dilime girerek fen lisesini kazandı ve lise birinci sınıfta. Diğer iki kardeşi de lise 4 ve lise 2´nci sınıfta.