Deriyi dua ile işleyen usta hırıltı kesiyor
Nazım Develi ayakkabıcılık mesleğinin yanı sıra yeni doğan çocukların boğazlarında meydana gelen halk arasında hırıltı dediğimiz; ıhra´yı bir ekmek karşılığında bir deri parçası ile şifa dağıtıyor
Tarih: 28.3.2018 18:13:36/ 633okunma / 0yorum

Hakan BAKAR

Sivas´ın en eski ayakkabı imalatı ve tamirciliği yapan 73 yaşındaki Nazım Develi 10 yaşında başlamış olduğu mesleğini hala sürdürmeye devam ediyor. Ayakkabı yapma ve tamir etme işlerini ustası olan Katipoğlu Ahmet´ten öğrenmiş. Ustası ise o dönemde 10 yıl askerlik yapmış nadir kişilerden birisidir. Eskiden ayakkabıların el ile yapıldığını ama şimdilerde artık her şeyin fabrikasyon olduğunu dile getiriyor.

İlerlemiş yaşına rağmen çalışma azmini yitirmeyen Develi küçük dükkânın da gün içerisinde ayakkabı tamir işini sürdürmeye çalışıyor. Emekli olana kadar çok yoğun bir tempoyla çalıştığını sabahın erken saatlerinde iş yerine büyük bir keyifle geldiğini ama eskisi gibi artık işlerin tadının olmadığına da dikkat çekerek, “Eskiden yapılan ayakkabıların tamamı el emeği göz nuru idi. Eskiden günde 20 çift pençe yapardık şimdi ise yok. Her şey hazır oldu böyle olunca tamir de yapılmıyor.  Şimdilerde her şey fabrikadan çıkıyor. Giderek deriden uzaklaşıyoruz. Derinin yerini hiçbir şey tutmaz. En sağlıklı ve sağlam ayakkabı deriden imal edilir” dedi.

‘FABRİKALAR ZANAATKÂRLARIN YOK OLMASINI SAĞLADI´

Çıraklık yıllarında çok cüzi bir haftalık ile ustasının yanında çalıştığını askere gidene kadar mesleği çok iyi öğrendiğini askerlik dönüşünde ise kendisine ait bir dükkân açtığını söyleyen Nazım Develi konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Bizim dönemimizde kara lastik, cızlavet lastik, kunduralar vardı. Ben bu yaşıma kadar başka bir meslek dalına girmedim hep kunduracılık yaptım. Bu sanatla emekli oldum. Şimdilerde çok çeşit ayakkabılar var. Her şey hazıra döndü. Hazır ayakkabı tabanı, hazır lastik, hazır modeller yani eskisi gibi bizim mesleği de bu sebeplerden dolayı yapanda kalmadı. Fabrikalar zanaatkârların birer birer yok olmasına neden oldu. Bu yaşıma kadar kunduradan başka bir şey yapmadım. Şimdilerde ise dükkâna öylesine geliyorum çok iş olmuyor. Sabahtan akşama kadar dükkânın vitrininden geleni geçeni izleyip günleri sayıyorum. Akşam da saat beş veya altı oldu mu evin yolunu tutuyorum.”

Yapmış olduğu mesleğini oğluna öğrettiğini oğlunun da kendisine ait bir dükkânı olduğunu söyleyen Nazım usta; “Benden sonra en azından bu mesleği birilerin sürdürecek olması sevindirici” dedi.

 

“DERİYİ DUA İLE İŞLEYEREK HIRILTI KESİYOR”

Nazım Develi yıllar önce ayakkabıcılık mesleğini yaparken Rahmetli olan Saraççı Bekir ustadan vefat etmeden önce halk arasında hırıltı diye adlandırılan ıhra ile düzeltmeyi öğrenmiş. Ayrıca Develi yenidoğan çocukların hırıltılarının kesilmesi için bir ekmek karşılığında bir deriyi dua ile işleyerek çocukların hırıltısını gidermeyi öğrenmek için el almış.

 

Sivas´ta küçük çocuklara ıhra yapan Develi, Ihrayı nasıl yaptığını bizlere şöyle aktardı: ‘Ben yenidoğan çocukların boğazlarında meydana gelen rahatsızlanmaları, hırlamaları dua okuyarak yok etmeye çalışıyorum. Deriden yapmış olduğum ıhra ile çocukların boğazında yaşanan rahatsızlığı gidermeye uğraşıyorum.”

 

 “BİR SOMUN EKMEĞİ KARŞILIĞINDA IHRA YAPIYOR”

Develi eskiden beri olan bir geleneği yaşatmaya çalıştığını kaydederek,” Küçük yaştaki çocukların boğazlarında oluşan hırıltının giderilmesi için vatandaşlar bana geliyor. Bende iki ayrı renkli deriden ıhra yapıyorum. Ihra yaparken üç ihlas, birde Fatiha suresini okuyorum. Tamamladıktan sonra ücret almıyorum yine üç ihlas, birde Fatiha okuyarak çocuğun yastığına firkete ile takıyor. El bizden sebep Allah tan diyoruz. Sadece bir tane somun ekmek getiriyorlar. Ekmek ile yaptığımız ıhra´yı veriyoruz. Bu eskiden bugüne gelen bir gelenektir. El bizden şifası Allahtan diyerek yıllardır bu şekilde devam ettirmekteyim.  Bir somun ekmeği karşılığında yaptığım ıhra çocuğun uyuduğu yastığa dua edilerek firkede ile takılıyor. Böylece çocuğun boğazındaki rahatsızlık da kayboluyor.”açıklamasında bulundu.

Halk arasında ıhra´nın çok iyi bilindiğini Sivas´ta ayakkabı dükkânın da yıllardan beri çocuklara şifa olması amacıyla ıhra yaptığını vurgulayan Develi, “Türkiye´nin birçok şehrinden ıhra talebi geliyor. Bu zamana kadar en az 300 400 kişiye ıhra yapmışımdır. Bugüne kadarda kimseden bir şikâyet gelmedi. İlerlemiş yaşıma rağmen Allah can sağlığı verdiği müddetçe hem mesleğimi hem de ıhra yapmaya devam edeceğim.  Bu işleri Benden sonra benim gibi ayakkabı tamircisi olan oğluma devredeceğim” diyen Develinin Oğlu Nihat Develi ise 25 yıldır meslekte olduğunu bu mesleği gelecek yıllara ulaştırmak istediğini, Babamızdan öğrendiğimiz faydalı olan bilgileri artık biz aktarmaya devam edeceğiz şeklinde konuştu.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Deriyi işleyen usta hırıltı kesiyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Buğlem Naz bebek yardım bekliyor
Buğlem Naz bebek yardım bekliyor
Anne Neslihan ve Baba Burak Çetinkaya, Hidrosefali hastalığı doğuştan olan bir hastalık. Ameliyatını özel hastaneler yapıyor. Geçen haberlerde aynı hastalık ile mücadele eden Şifa Bebeği gördüm. İyileşmiş sağlığına kavuşmuş. Yetkililerden bize de yardım istiyoruz.”dedi
22 Göçmen Yakalandı
22 Göçmen Yakalandı
22 Göçmen Yakalandı
Şarkışla´da öğrenciler 15 Temmuz şehitlerini andı
Şarkışla´da öğrenciler 15 Temmuz şehitlerini andı
Şarkışla´da öğrenciler 15 Temmuz şehitlerini andı
Başkan Yüksel TOKİ binalarını inceledi
Başkan Yüksel TOKİ binalarını inceledi
Suşehri Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından ilçede yapımı devam eden binalarda incelemelerde bulundu
Gelinlik hayalini 13 yıl sonra 3 çocuğuyla gerçekleştirdi
Gelinlik hayalini 13 yıl sonra 3 çocuğuyla gerçekleştirdi
Damat Latif Kaman: - "Eşime söz vermiştim, kısmet bugüneymiş. Çok güzel bir duygu, heyecanlıyım"
"Hayır demesini öğretmeliyiz"
"Hayır demesini öğretmeliyiz"
Ülkemizde madde kullanımı çok yaygın olmasa da yapılan çalışmalar uyuşturucu kullanım oranının ülkemizde hızla arttığını göstermektedir. Bu nedenle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü iş birliği ile “Madde Bağımlılığı Nedir ve Mücadele Yöntemleri” konusunda farkındalık oluşturmak adına üniversite personellerine yönelik madde bağımlılığı semineri düzenlendi.
Evleri yanan aileye valilik sahip çıktı
Evleri yanan aileye valilik sahip çıktı
Adem Süer:"Valiliğe müracaat ettik ve Vali Davut Gül ile görüştük, durumumuzu anlattık. Vali bey gerekli yerlere talimatları verdi, Kızılay, AFAD gibi kurumlara. Yangından bir ay sonra konteynerlerimiz geldi"
Şehirde Olan Köyde de Olsun
Şehirde Olan Köyde de Olsun
Sivas İl Özel İdaresi, şehirde ne varsa köyde de o olmalı düsturu ile çalışmalarını sürdürerek, kırsaldan göçün önlenmesi ve herkesin yaşadığı yerde mutlu olmasını sağlamak gayesi ile kırsala yoğun bir program uyguluyor.
Eğitim Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şubeyi Seçim Heyecanı Sardı
Eğitim Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şubeyi Seçim Heyecanı Sardı
Eğitim-Bir-Sen Sivas 1 Nolu Şubesindeki seçim çalışmaları 3 Eylül itibariyle başlayan resmi süreç ile heyecan ve hareket kazandı. Adalet, Liyakat, ve vefa söylemiyle yola çıkarak değişim ve yenilik isteyen Eğitim- Bir-Sen Sivas 1 Nolu şube üyelerinin desteklediği Sivas Kongre Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Halil İbrahim TEMİZ 17 Eylül Pazartesi günü saat 19:30 da Atatürk Kültür merkezinde delege aday tanıtım toplantısı yaptı.
Bin Öğrenciye Eğitim Desteği
Bin Öğrenciye Eğitim Desteği
Sivas Belediyesi ve Hayat Ağacı Derneği iş birliği ile her yıl olduğu gibi 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde de ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı sağlandı.
“Günlük 40 bin 200 Km yol katediyoruz”
“Günlük 40 bin 200 Km yol katediyoruz”
Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet Kaynar, “Belediye Başkanımız Sami Aydın öncülüğünde devrim niteliğinde hizmetlere imza attık. Hedefimiz Sivas Halkına daha konforlu ve rahat bir ulaşım imkanı sağlamak. Bizler ulaşım içinde bulunan özel halk otobüslerimiz bir gün boyunca Sivas´ta yaptığı Km, 40 bin 200 Km´dir. Buda şu anlama geliyor. Şehir içinde gittiğimiz yol ile bir günde dünya turu yapmış oluyoruz.
"20 yıl sonra diğer köye sıra geliyor"
"20 yıl sonra diğer köye sıra geliyor"
Sivas Valisi Davut Gül ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Sivas Merkez Tepe Önü - Armutlu grup köy yolu sıcak asfalt (BSK) çalışmalarının tamamlanmasının ardından yol törenle hizmete açıldı.
Kitap fuarının tarihi değişmeli
Kitap fuarının tarihi değişmeli
Ebced sahafın sahibi emekli öğretmen Mikail Toga, Kitap Fuarının yanlış bir zamanda düzenlendiğini söyledi.
"Zamanında Şarbona müdahale ettik"
"Zamanında Şarbona müdahale ettik"
Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Sivas´taki etlerin Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün kontrolü adına veteriner hekimlerin denetimi altında yapıldığını, tamamıyla kombinalardan çıkmış olan etlerin gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini söyledi.
Öksüz ve yetimlere destek için bu filme gidin
Öksüz ve yetimlere destek için bu filme gidin
Bırakma Beni filmi AVM´de Avşar sinemalarında 21 Eylül - 25 Eylül arası gün içinde 6 seans gösterimde olacak. Filmden elde edilen gelir öksüz ve yetimler için harcanacak.
Sürekli yoksulluk oranı yüzde 14
Sürekli yoksulluk oranı yüzde 14
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması verilerini açıkladı. En yüksek gelir grubunun toplam gelirden aldığı pay %47,4 oldu
Bazı Halk Otobüsü Güzergahları Değişti
Bazı Halk Otobüsü Güzergahları Değişti
Sivas Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Özel Halk Otobüsü seferlerinde bazı güzergâhlarda değişiklik yaptı.
Avlanırken zarar veriyoruz
Avlanırken zarar veriyoruz
Şehir merkezlerine yakın göl, baraj, ırmak ve akarsularda balık avlarken sudaki canlılara, yasaklı malzemeler kullanarak zarar verdiğinizin farkında mısınız?
Ali Hoca´ya son veda
Ali Hoca´ya son veda
Sivas´ın sevdiği ve saygı duyduğu eğitim alanında bir çok kişiye ışık tutan, eğitimin birçok dalında hizmet veren, Ali Nacak, Ailesi, eğitim camiası, öğrencileri ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.
49 yıl sonra bir araya geldiler
49 yıl sonra bir araya geldiler
TCDD Meslek Okulu mezunları 49´ncı yıl buluşmasını Sivas Belediyesine ait Paşafabrikası´nda gerçekleştirdiler.
Pakistanlı Tüccar Hayat Ağacı´na Yardım Etti
Pakistanlı Tüccar Hayat Ağacı´na Yardım Etti
Dünyanın çeşitli yerlerini dolaşarak, ikinci el otobüs ve kamyon parçası toplayıp satan Pakistanlı Hacı Ahmed Cemal, Sivas´ta Hayat Ağacı Derneği´ne 3 bin TL bağışladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Denizi testiye doldursan, alabildiği kadar su alır. Gerisi kalır?

Mevlana