Deriyi dua ile işleyen usta hırıltı kesiyor
Nazım Develi ayakkabıcılık mesleğinin yanı sıra yeni doğan çocukların boğazlarında meydana gelen halk arasında hırıltı dediğimiz; ıhra´yı bir ekmek karşılığında bir deri parçası ile şifa dağıtıyor
Tarih: 28.3.2018 18:13:36/ 517okunma / 0yorum

Hakan BAKAR

Sivas´ın en eski ayakkabı imalatı ve tamirciliği yapan 73 yaşındaki Nazım Develi 10 yaşında başlamış olduğu mesleğini hala sürdürmeye devam ediyor. Ayakkabı yapma ve tamir etme işlerini ustası olan Katipoğlu Ahmet´ten öğrenmiş. Ustası ise o dönemde 10 yıl askerlik yapmış nadir kişilerden birisidir. Eskiden ayakkabıların el ile yapıldığını ama şimdilerde artık her şeyin fabrikasyon olduğunu dile getiriyor.

İlerlemiş yaşına rağmen çalışma azmini yitirmeyen Develi küçük dükkânın da gün içerisinde ayakkabı tamir işini sürdürmeye çalışıyor. Emekli olana kadar çok yoğun bir tempoyla çalıştığını sabahın erken saatlerinde iş yerine büyük bir keyifle geldiğini ama eskisi gibi artık işlerin tadının olmadığına da dikkat çekerek, “Eskiden yapılan ayakkabıların tamamı el emeği göz nuru idi. Eskiden günde 20 çift pençe yapardık şimdi ise yok. Her şey hazır oldu böyle olunca tamir de yapılmıyor.  Şimdilerde her şey fabrikadan çıkıyor. Giderek deriden uzaklaşıyoruz. Derinin yerini hiçbir şey tutmaz. En sağlıklı ve sağlam ayakkabı deriden imal edilir” dedi.

‘FABRİKALAR ZANAATKÂRLARIN YOK OLMASINI SAĞLADI´

Çıraklık yıllarında çok cüzi bir haftalık ile ustasının yanında çalıştığını askere gidene kadar mesleği çok iyi öğrendiğini askerlik dönüşünde ise kendisine ait bir dükkân açtığını söyleyen Nazım Develi konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Bizim dönemimizde kara lastik, cızlavet lastik, kunduralar vardı. Ben bu yaşıma kadar başka bir meslek dalına girmedim hep kunduracılık yaptım. Bu sanatla emekli oldum. Şimdilerde çok çeşit ayakkabılar var. Her şey hazıra döndü. Hazır ayakkabı tabanı, hazır lastik, hazır modeller yani eskisi gibi bizim mesleği de bu sebeplerden dolayı yapanda kalmadı. Fabrikalar zanaatkârların birer birer yok olmasına neden oldu. Bu yaşıma kadar kunduradan başka bir şey yapmadım. Şimdilerde ise dükkâna öylesine geliyorum çok iş olmuyor. Sabahtan akşama kadar dükkânın vitrininden geleni geçeni izleyip günleri sayıyorum. Akşam da saat beş veya altı oldu mu evin yolunu tutuyorum.”

Yapmış olduğu mesleğini oğluna öğrettiğini oğlunun da kendisine ait bir dükkânı olduğunu söyleyen Nazım usta; “Benden sonra en azından bu mesleği birilerin sürdürecek olması sevindirici” dedi.

 

“DERİYİ DUA İLE İŞLEYEREK HIRILTI KESİYOR”

Nazım Develi yıllar önce ayakkabıcılık mesleğini yaparken Rahmetli olan Saraççı Bekir ustadan vefat etmeden önce halk arasında hırıltı diye adlandırılan ıhra ile düzeltmeyi öğrenmiş. Ayrıca Develi yenidoğan çocukların hırıltılarının kesilmesi için bir ekmek karşılığında bir deriyi dua ile işleyerek çocukların hırıltısını gidermeyi öğrenmek için el almış.

 

Sivas´ta küçük çocuklara ıhra yapan Develi, Ihrayı nasıl yaptığını bizlere şöyle aktardı: ‘Ben yenidoğan çocukların boğazlarında meydana gelen rahatsızlanmaları, hırlamaları dua okuyarak yok etmeye çalışıyorum. Deriden yapmış olduğum ıhra ile çocukların boğazında yaşanan rahatsızlığı gidermeye uğraşıyorum.”

 

 “BİR SOMUN EKMEĞİ KARŞILIĞINDA IHRA YAPIYOR”

Develi eskiden beri olan bir geleneği yaşatmaya çalıştığını kaydederek,” Küçük yaştaki çocukların boğazlarında oluşan hırıltının giderilmesi için vatandaşlar bana geliyor. Bende iki ayrı renkli deriden ıhra yapıyorum. Ihra yaparken üç ihlas, birde Fatiha suresini okuyorum. Tamamladıktan sonra ücret almıyorum yine üç ihlas, birde Fatiha okuyarak çocuğun yastığına firkete ile takıyor. El bizden sebep Allah tan diyoruz. Sadece bir tane somun ekmek getiriyorlar. Ekmek ile yaptığımız ıhra´yı veriyoruz. Bu eskiden bugüne gelen bir gelenektir. El bizden şifası Allahtan diyerek yıllardır bu şekilde devam ettirmekteyim.  Bir somun ekmeği karşılığında yaptığım ıhra çocuğun uyuduğu yastığa dua edilerek firkede ile takılıyor. Böylece çocuğun boğazındaki rahatsızlık da kayboluyor.”açıklamasında bulundu.

Halk arasında ıhra´nın çok iyi bilindiğini Sivas´ta ayakkabı dükkânın da yıllardan beri çocuklara şifa olması amacıyla ıhra yaptığını vurgulayan Develi, “Türkiye´nin birçok şehrinden ıhra talebi geliyor. Bu zamana kadar en az 300 400 kişiye ıhra yapmışımdır. Bugüne kadarda kimseden bir şikâyet gelmedi. İlerlemiş yaşıma rağmen Allah can sağlığı verdiği müddetçe hem mesleğimi hem de ıhra yapmaya devam edeceğim.  Bu işleri Benden sonra benim gibi ayakkabı tamircisi olan oğluma devredeceğim” diyen Develinin Oğlu Nihat Develi ise 25 yıldır meslekte olduğunu bu mesleği gelecek yıllara ulaştırmak istediğini, Babamızdan öğrendiğimiz faydalı olan bilgileri artık biz aktarmaya devam edeceğiz şeklinde konuştu.

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Deriyi işleyen usta hırıltı kesiyor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kene can aldı
Kene can aldı
Koyulhisar´ın Bozkuş köyünde çocuğu kene ısırdı
2017 yılında 8 bin 884 canlı bebek doğdu
2017 yılında 8 bin 884 canlı bebek doğdu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılına ilişkin illere göre doğum istatistiklerini açıkladı
EY YAHUDİ...
EY YAHUDİ...
Nihayet Mescid-i Aksa´yı da yaktın ey yahudi
Dualarla uğurlandı
Dualarla uğurlandı
Hakkari´nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesinin karşısında, Irak´ın kuzeyinde bulunan Sare Batin bölgesinde PKK´lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen 25 yaşındaki Piyade Uzman Onbaşı Furkan Peker memleketi Sivas´ta son yolculuğuna uğurlandı
Şehit ateşi yüreğimizi dağladı
Şehit ateşi yüreğimizi dağladı
Hakkari Özel Harekat Komando Bölüğünde görev yapan Sivaslı Piyade Uzman Onbaşı Furkan Peker şehit oldu.
Başkan Aydın´dan hasta ziyareti
Başkan Aydın´dan hasta ziyareti
Başkan Aydın Kümbet Mahallesi´nde ikamet eden inşaat işçisi Celal Aydın´ı evinde ziyaret etti
Emmioğlu ailesinin mutlu günü
Emmioğlu ailesinin mutlu günü
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Sivas Valisi Davut Gül, ilimizin önde gelen iş adamlarından Musa Emmioğlu´nun kızı Merve Emmioğlu ile Atilla Arslan´ın düğün törenine katılarak genç çiftin mutluluğuna ortak oldu
Kıbrıs Gazisi Mevlüt Gürsoy Son Yolculuğuna Uğurlandı
Kıbrıs Gazisi Mevlüt Gürsoy Son Yolculuğuna Uğurlandı
Kıbrıs Barış Harekatı´na 1953-3 tertip fiilen katılan Mevlüt Gürsoy Numune Hastanesi´nde Koah hastalığı nedeniyle 65 yaşında hayata veda etti.
Ticaret Lisesi mezunları Nevv Hotel´de buluşacak
Ticaret Lisesi mezunları Nevv Hotel´de buluşacak
Sivas Ticaret Lisesi Mezunları 7. Buluşma Etkinliği Sivas Nevv Hotel´de gerçekleşecek
Ateş Ailesinin Acı Günü
Ateş Ailesinin Acı Günü
Sivas´ta özel bir televizyon kanalında spor Müdürü olan Mustafa Ateşin´in ağabeyi Mehmet Ateş sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı
Sivasspor´un acı günü
Sivasspor´un acı günü
Sivasspor eski antrenörü Mehmet Ali Karabayır (72) yaşamını yitirdi.
Göçmen kuşlar gelmeye başladı
Göçmen kuşlar gelmeye başladı
Sivas´ın önemli kuş üreme alanlarından Bingöl sazlığı ve Karayün sazlığına göçmen kuşlar gelmeye başladı
Aşık ismeti´ye sonsuz rahmet
Aşık ismeti´ye sonsuz rahmet
Aşık İsmeti - Düştüm İbret Aldım Kalktım Unuttum dizelerinde dediği gibi hayat işte düşe kalka geçen bir ömür 13 yaşında gördüğü bir rüyayla başlayan şairlik hayatı boyunca 1500´ün üzerinde eseri sevenlerine bıraktı
Aşık İsmeti son yolculuğuna uğurlandı
Aşık İsmeti son yolculuğuna uğurlandı
Sivas´ımızın önemli değerlerinden olan Aşık İsmetî (Abdülkadir Namlı) bir süredir devam eden rahatsızlığı nedeniyle dün akşam saatlerinde evinde yaşamını yitirdi
Öğrencilerden “Hocalı Katliamını Unutma” sergisi
Öğrencilerden “Hocalı Katliamını Unutma” sergisi
Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Kızları Topluluğu tarafından “Hocalı Katliamını Unutma” temalı sergi açıldı
 “Yüzde 40 oranında meme kanseri şüphelisi var”
“Yüzde 40 oranında meme kanseri şüphelisi var”
Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara´dan gönderilen mamografi tarama aracı Sivas Numune Hastanesi önünde hizmet veriyor.
Sanayi Ustası Murat Abay´ın Acı günü
Sanayi Ustası Murat Abay´ın Acı günü
Şehrimizin sanayi ustalarından Murat Abay´ın Annesi Kadriye Abay Vefat etti
"Hiç olmazsa kocamın mezarının fotoğrafını göreyim"
"Hiç olmazsa kocamın mezarının fotoğrafını göreyim"
Sivaslı Kaya Afacan henüz 22 yaşındayken eşi ve 11 aylık yavrusunu geride bırakarak Kıbrıs Barış Harekâtı´na katıldı. Burada düşman askerine karşı kahramanca çarpışarak 26 Temmuz 1974 günü şehit düştü. Afacan, şahadet şerbetini içtiği topraklara defnedildi.
Ünlülerden daha ünlü
Ünlülerden daha ünlü
Sivas´ta internet gazeteciliği ve bir firmada danışmanlık yapan Ahmet Erçelik, ünlü isimlerle yaptığı röportajları derleyip kitaplaştırmak istiyor
Trafik kazası: 1 yaralı
Trafik kazası: 1 yaralı
Gemerek ilçesindeki trafik kazasında 1 kişi yaralandı.
Sivas basınının acı kaybı
Sivas basınının acı kaybı
Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören Suşehri Kösedağ Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nazım Düz, 48 yaşında hayatını kaybetti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed