Anahtar Kelimeler: “Dayanacak güçleri kalmadı”

YAZARLAR

“Dayanacak güçleri kalmadı”   

Köksal, “Kahveci esnafımızın işyerlerinde çay satarak maliyetlerini karşılaması mümkün değil. Siyasetçilerimizin her zaman uğrak mekanları olan kahvecilerimizin artık dayanacak gücü kalmadı. ”dedi.

Hakan BAKAR 

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, kahvehanelerin açılmasına rağmen oyun oynanmaması nedeniyle mağduriyetlerinin devam ettiğini belirterek, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi.

“KAHVECİ ESNAFIMIZ MAĞDUR”

KOVİD-19 nedeniyle 16 Mart itibari ile kapalı kalan ve genelge doğrultusunda kısmi olarak açılan kahvehanelerde esnafların mağduriyetinin devam ettiğini dile getiren SESOB Başkanı Beşir Köksal, “Virüs salgını nedeniyle birçok sektörde olduğu gibi kahveci esnafımızda 3 ayı aşkın bir süredir dükkanlarına kilit vurmuş ve işyerlerini kapatmıştır. Bu süreçte esnafımız ve yanlarında çalışanlar çok mağdur oldu. Ülke genelinde vakaların azalmaya başlamasıyla birlikte birçok sektörde faaliyetler tekrar başladı. Esnaflarımız dükkanlarını açtı. 1 Haziran itibariyle de de kahvehanelerimiz de açıldı. Ancak; kahvehanelerimiz de okey, iskambil kağıdı, tavla vb. oyunların oyun oynatılmaması nedeniyle işyerlerinin açılmasının da bir anlamı yoktur. Kahveci esnafımızın işyerlerinde çay satarak maliyetlerini karşılaması mümkün değildir.  Esnafımız bu yükün altından nasıl kalkacak. Vergi, sigorta, dükkan kirası ve işçi giderlerini karşılamakta zorlanan kahveci esnafımıza mutlaka çözüm bulunmalıdır. Alınan bu karar bir kez daha gözden geçirilmelidir” şeklinde ifade etti.

 

“KAHVEHANELERİMİZE SAHİP ÇIKALIM”

Oyun oynanmaz ise kahvehanelerin de açılmasının bir anlamı olmadığını dile getiren SESOB Başkanı Köksal, kahvehane kültürümüze ve kahveci esnafımıza sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, “Kahvehanelerimiz, kıraathanelerimiz 16. Yüzyıldan beri var olan, toplumumuzun ortak değerlerinden biridir. Kahvelerimizde sohbetler yapılır, oyunlar oynanır, çaylar içilir ve muhabbet edilir. Siyasetçilerimizin her zaman uğrak mekanları da yine kahvehanelerimizdir. Pandemi sürecinde kapalı olan kahvehanelerimiz, normalleşme süreci ile açıldı; ama oyun oynanmaması nedeniyle artık dayanacak güçleri kalmadı. Çay satarak maliyetini çıkarmaya çalışan esnafımız, biran önce kahvehanelerinde normale dönmesini bekliyor” diye konuştu.

 

Sivas ESOB Başkanı Beşir Köksal, kahveci esnafının da pandemi sürecinde kurallara uyduğunu, tüm önlemlerini aldığını, dezenfekte işlemlerini gerçekleştirdiğini dile getirerek oyun öncesi ve sonrasında da gerekli dezenfektasyon işlemlerini gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi.