Anahtar Kelimeler: Türkçe vefa

YAZARLAR

CÜ´den Türkçe´ye vefa

Yüzyıllardır varlığını muhafaza eden, dünyanın en eski ve en çok konuşulan dillerinden biri olan Türkçe için Cumhuriyet Üniversitesi´nde (CÜ) ?Türkçeye Vefa Gecesi? programı düzenlendi

Bizim Sivas

Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirilen program CÜ, Kangal Vefa Derneği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile hazırlandı.

Programa Vali Davut Gül, İl Özel İdare Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Türk Dil Kurumu (TDK) TDK Başkanı Mustafa Kaçalin, Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Nurullah Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Kangal Vefa Derneği Başkanı Önder Karakartal, il protokolü, dekanlar, akademisyenler, STK´ların temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Kangal Vefa Derneği Başkanı Önder Karakartal dernek çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek, ?Ecdadımız ile birbirine bağlayan köprünün bir ucu dildir. Bizi Fatih´e ulaştıran Türkçe´dir. Yarınlara bırakacağımız şey de lisanımız ve coğrafyamızdır. Program paydaşlarımıza teşekkür ederim? dedi.

Rektör Danışmanı Recep Toparlı konuşmasında Türkçenin yanlış tanıtıldığını, bir fakir dil gibi gösterildiğini, başka dillerin boyunduruğu altında ezilen, benliğini kaybetmiş, küçümsenmiş bir dil hüviyetine sokulmak istendiğinin altını çizerek, ?Aslında bu vefa gecesinde Türkçe´den özür dilemek istiyorum. Türkçe Mustafa Kemal Atatürk´ün deyimiyle ?Dillerin en zenginlerinden´ fakat bir şart ile: Şuur gerekiyor. Bu şuuru gençlerimize vermek gerekiyor. Türkçe dünyanın en eski dilinden ve en çok konuşulan 5 dilinden birisi.? diye konuştu.

Türk Dil Kurumu´nun internet sayfasında yer alan büyük Türkçe sözlükte 650 binden fazla kelime olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Toparlı, ?Gençler, Türkçe´ye siz sahip çıkacaksınız. 950 yılında İslamiyet´le tanışan Türkçe hiçbir zaman Arapça´nın etkisi altına girmemiştir. Aldığı bütün kelimeleri ya şeklini değiştirmiştir ya da anlamını değiştirmiştir; kendi söyleyişine uydurmuştur. Bu dil size emanettir. Gelecek nesillere, Türk´e yaraşır bir Türkçe bırakmak için kullandığınız kelimelere dikkat edeceksiniz. Türkçe bizim ses bayrağımız.? diye vurguladı.

TDK Başkanı Mustafa Kaçalin ise, ?Sivas´ın Türkçe´ye kaynaklık ettiğini öğrencilik yıllarımda öğrendim. Sivas´ın Türkçenin kirlenmeye kapalı ve bozulmaya kapalı bir coğrafya olduğunu gördüm. Türkçe´nin bozulmaya direnme hareketinin yine milli mücadelenin başladığı yerlerde neşvünema bulacağını düşünüyorum.? ifadelerini kullandı.

Konuşmalarından ardından Kangal Vefa Derneği Başkanı Karakartal Rektör Danışmanı Prof. Dr. Toparlı´ya, TDK Başkanı Karaçalin´e, RTÜK Üyesi Öztürk´e, İl Milli Eğitim Müdürü Altınsoy´a ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Pürlü´ye Vefa Gecesi´ne verdikleri destek ve yaptıkları katkıdan ötürü plaket verdi. Plaket töreninden sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Buhûrîzâde Mustafa Itri´nin bestelediği eserleri icra etti.