YAZARLAR

CNR´den altı günde 1.2 milyar dolarlık mobilya ihracatı

Dünyanın en büyük mobilya fuarı olan CNR İMOB-Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı kapılarını yeni rekorlarla kapadı. Altı gün süren fuarda 1.2 milyar dolarlık ihracat sözleşmesi yapıldı, 1.5 milyar dolarlık da iş bağlantısı gerçekleştirildi. Binden fazla

Bizim Sivas
CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından düzenlenen CNR İMOB, 22-27 Ocak tarihleri arasında CNR Expo Yeşilköy´de 15´inci kez gerçekleştirildi. Türkiye´nin dış ticaret fazlası veren sektörlerinden biri olan mobilya sektörü, dünyanın en büyük ev mobilyaları fuarı olan CNR İMOB´a bu sene yoğun katılım ve fuarda yapılan ihracat anlaşmaları damga vurdu.
1.2 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT SÖZLEŞMESİ
Binden fazla firmanın katıldığı ve dünyanın her yerinden alım heyetleri ile ziyaretçilerin ağırlandığı fuara yoğun bir ilgi gösterildiğini kaydeden CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, ? İMOB´da yaşanan yoğunluk nedeniyle 500 firma dışarıda kaldı. Bu sene yabancı alıcı rakamında yüzde 67´lik bir artış yakalayarak rakamımızı 38 bin 816´ya çıkardık. İran, Libya, İsrail, Irak, Filistin, Rusya, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Lübnan, Bulgaristan, Kosova, Fas, Almanya, Ürdün, İzlanda, Panama, Monaco, Porto Rico ve Makedonya´nın da aralarında olduğu 131 ülkeden yabancı ziyaretçi ağırladık. Fuarı toplamda 122 bin 516 mobilya alıcısı ziyaret etti. Sektörün 5 milyar dolarlık ihracat hedefine de çok büyük katkı sağladık. 6 gün süren fuar boyunca 1.2 milyar dolarlık ihracat sözleşmesi yapılırken ayrıca 1.5 milyar dolarlık da iş bağlantısı gerçekleştirildi." dedi.
CNR Holding´in Uluslararası İş Geliştirme Departmanı´nın da desteği ile hayata geçirilen Global Pazar İstihbarat Sistemi´ne dikkat çeken Erem, böylece dünyanın her tarafından mobilya alıcılarını fuara davet edip ihtiyaçları doğrultusunda Türk firmaları ile buluşturduklarını kaydetti. Özellikle de farklı ülkelerden mobilya alımı yapan ve daha önce Türkiye pazarına girmemiş alıcılara ulaştıklarını belirten Erem, fuarın 150 bin metrekarelik alanda gerçekleştiğinin altını çizdi.
VIP alım heyetlerinin de ağırlandığı fuar Türkiye´nin en kapsamlı alım heyetleri organizasyonuna da ev sahipliği yaptı. Alım Heyetleri B2B Eşleştirme Programı´na, yüksek alım gücüne sahip 550´den fazla yabancı firma temsilcisi katıldı.