Anahtar Kelimeler: ÇİFTÇİLER EDİYOR?

YAZARLAR

ÇİFTÇİLER PES Mİ EDİYOR?

ÇİFTÇİLER PES Mİ EDİYOR?

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bireysel Sulama Sistemleri başvurularının başladığı duyuruldu. Geçen yılların analizini yapan müdürlük, yapılan müracaatları göz önüne alarak verilerin düşük olduğunu söyledi

Sena POLAT/

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi uygulama rehberi yayımlandı. Bu kapsamda bireysel sulama müracaatları alınmaya başlandı. Konu hakkında açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, “İlimizde Tebliğ kapsamında 2006-2021 yılları arasında toplam 663 sulama projesi uygulanmış olup, yatırımcılarımıza ödenen yaklaşık hibe tutarı 10.6 milyon liradır. Yapılan müracaatlar göz önüne alındığında 2021 yılı başvuru döneminde 237 proje başvurusu alınmıştır. Diğer yıllara nazaran 2021 yılında müracaat sayısında artış gözlense de İlimizdeki tarımla uğraşan nüfus ve sulanabilir tarım arazilerinin varlığına bakıldığında bu sayıların çok düşük olduğu gözlemlenmektedir” dedi.

2022 yılı içerisinde yatırımcılarımızın sulama desteklerine daha fazla hassasiyet göstermelerini ve verilen hibe desteğini değerlendirmelerini umut etiklerinin altını çizen Yıldız, “2022 yılı müracaatları 10 Ocak 2022 Pazartesi günü başlamış olup, 28 Şubat 2022 Cuma günü sona erecektir. Diğer uygulama yıllarında ise 1 Ocak’ta başlayıp 60 gün sürecektir.  Bireysel Sulama Sistemleri Yatırımı; “Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması, Tamburlu sistem yağmurlama sulama makinesi alınması, Güneş enerjili sulama sistemi kurulması” konularını kapsamaktadır. Bireysel Sulama Sistemleri Yatırım Tutarı: Hibeye esas mal alım tutarı gerçek ve tüzel kişiler için 1 milyon lirayı geçemez. Tebliğ kapsamında kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzden 50’sine hibe yoluyla destek verilecektir. Başvuru süresi boyunca Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz yatırımcılara teknik destek sağlayacaktır. İrtibat ve gerekli bilgi için 0346 215 17 13 – 1012 telefon numarasına ulaşım sağlayabilirler. Detaylı bilgi ve uygulama rehberine resmi web sitemiz https://sivas.tarimorman.gov.tr duyurular bölümünden ulaşabilirler” şeklinde ifadelere yer verdi.