Anahtar Kelimeler: MASKEDE MANTAR ALARMI

ÇİFT MASKEDE MANTAR ALARMI

Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, Koronavirüs salgını döneminde sürekli maske kullanmanın ağız ve diş sağlığına etkilerini anlattı. Çift maske kullananlarda mantar türü rahatsızlıkların çıktığını söyledi

Ayşe Mine EĞÜZ/

Pandemi sürecinde özellikle sağlık çalışanları ve salgından korunmak isteyen vatandaşların tedbir amacıyla taktıkları çift maskelerin ağız ve dudak kenarlarında mantar türü rahatsızların oluşmasına neden olduğu açıklandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hubbezoğlu, “Maske kullanımının ağız ve diş sağlığına direk olarak bir etkisi yok. Maske en doğru şekilde kullanıldığı zaman hiçbir zararı yok ancak bizler hastalarımızdan ve bazı personellerimizden hava almayacak şekilde üst üste maske kullanımından dolayı ağız ve dudak kenarlarında mantar türü rahatsızlıkların ortaya çıktığını gördük. Bu yüzden tek kat ve iyi bir maske kullandığınız zaman hiçbir sorun oluşmayacaktır” dedi.

‘BAKANLIKTAN ONAYLI YA DA ISO BELGESİ UYARISI’

Doğru maske seçimine değinen İhsan Hubbezoğlu açıklamasına şöyle devam etti; “Maskelerin sağlık bakanlığından onaylı ve ISO belgeleri olması gerekiyor. Maskeyi birkaç kat kullanmak koruyuculuğu çok az art artıyor. Bunun yerine koruyuculuğu yüksek olan maskeler tercih edilmeli. Aynı maskenin kesinlikle uzun süre ağızda kalmaması gerekiyor. Burnumuz aktığında, hapşırdığımızda, ağzımızdan tükürük veya salya geldiğin de maske ıslanmış oluyor. Islanan maskenin geçirgenliği bozuluyor ve bu maskenin kesinlikle değişmesi gerekiyor. Bazı vatandaşlarımız hapşıracakları zaman maskeyi çıkarıp hapşırıyor. Bunlar son derece yanlış. Maske çıkarılmadan hapşırılmalı ve ardından maske değişmeli. Çünkü maske tüm özelliğini kaybetmiş oluyor. Bez maskeler ve diğer maskeler korunaklığı açısından henüz bir kanıtlanmış değil. Bu nedenle kanıtlanmış maskeleri kullanmak önemli. Yoğun maske kullanımından dolayı oluşan ağız kuruluğu ağız da ve dudak kenarlarında mantar veya buna benzer dermatit şeyler çıkabiliyor ya da kullanılan maske temiz değilse ağız yaralarına neden oluyor. Maskenin diş çürümesine karşı bir etkisi yok ancak evde kalınan sürede atıştırmalıkların kullanımı arttı. Yanlış beslenmeye bağlı olarak diş çürükleri artmaya devam ediyor.”