YAZARLAR

CHP’Lİ KARASU: SERTİFİKALI TOHUM ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ulaş Karasu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle sertifikalı tohum ödemeleri hakkında soru önergesinde bulundu

Haber Merkezi/

CHP Milletvekili Ulaş Karasu, buğday üreticilerine yapılması gereken 2020 yılı sertifikalı tohum ödemelerinin hala yapılmadığını kaydederek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.  Çiftçinin güç koşullarda üretime devam ettiğini belirten Karasu, her yıl çiftçilere yapılması gereken destekleme ödemelerinin geciktiğini daha sonra yapılan ödemelerin ise lütuf gibi sunulduğunu kaydetti.

 Dünyanın en pahalı mazotunu çiftçilerin kullandığını dile getiren Karasu, çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifi’nin uyguladığı yüksek faizlerin altında ezildiğini belirterek, “İktidar çiftçiyi üretimden uzaklaştırmak için elinden geleni yapıyor. Gübre fiyatları geçen seneye oranla yüzde 120 artmış durumda. Bu seneyi değil seneyi de düşünmemiz gerekiyor. Gübresiz ekim yapılan her sene bir sonraki senede hasadı düşürecek. Tarım alanları etkin kullanılamayacak. Tarımsal sulamada girdi maliyetleri her geçen gün tırmanıyor. Gözü kapalı zam yapanlar bu tabloyu görmek istemiyor” dedi.

İŞTE SORULAR

Ödenmeyen sertifikalı tohum desteklemelerine ilişkin TBMM’ye önerge veren Ulaş Karasu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“1- En geç 2021 Mart ayında ödenmesi gereken çiftçilerimizin 2020 sertifikalı tohum desteklemeleri hangi tarihte ödenecektir?

2- Çiftçilerimize ödenmesi gereken 2020 tohum desteklemeleri hangi gerekçelerle ödenmemiştir?

3- 2020 sertifikalı tohum desteklemeleri kapsamında ödeme bekleyen çiftçi sayısı kaçtı?”