YAZARLAR

CHP´li Karasu: Bakanlık, iç denetimi engelliyor

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki İç Denetim Koordinasyon Kurulu´na geçtiğimiz Şubat ayından bu yana atama yapılmadığını ve kamu kurumlarının iç denetim sürecinin bakanlık tarafından bilinçli bir şekilde engellend

Bahar HIZAR

Karasu, Sayıştay´ın geçtiğimiz yıl yayınladığı ve Saray´ın gider kalemlerinin kamuoyunun gündemine oturduğu 2017 yılına ait denetim raporlarının ardından Sayıştay Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı´nın görevden alınmasını hatırlatarak ?´Şimdi de atamaların önü kesilerek kamu içi denetim mekanizmaları engelleniyor. Kamu kurumları her geçen gün şeffaflıktan uzaklaştırılıyor´´ dedi.

Karasu, konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak´ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ?´Kamu kurum ve kuruluşlarının denetlenebilir ve hesap verebilir olması sosyal devlet anlayışı çerçevesinde ele alınmalı ve tavizsiz bir şekilde uygulanmalıdır´´ derken, ?´Ancak; Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren İç Denetim Koordinasyon Kurulu´na Şubat 2019 yılından bu yana atama yapılmamasından dolayı, kamu iç denetim mekanizması işleyemez hale gelmiştir. Bakanlığa bağlı İç Denetim Koordinasyon Kurulu´nun görevini yapamadığı iddiaları yurttaşlarımızın kamu kurumlarının denetlenebilirliğinden şüphe duymasına sebebiyet vermektedir´´ ifadelerini kullandı.

Karasu, yanıtlaması istemiyle Bakan Albayrak´a şu soruları yöneltti:

1- Hazine ve Maliye Bakanlığı´na bağlı İç Denetim Koordinasyon Kurulu´na son atama hangi tarihte yapılmıştır?

2- İç Denetim Koordinasyon Kurulu´nda faal olarak görev yapan personel sayısı ve bu sayısının İç Denetim Koordinasyon Kurulu kontenjanına oranı nedir?

3- İç Denetim Koordinasyon Kurulu´nun personel yetersizliği nedeniyle görevini yapamadığı ve bu durumun kamuda iç denetim mekanizmasını olumsuz etkilediği yönündeki iddialar gerçeği yansıtmakta mıdır?

4- İç Denetim Koordinasyon Kurulu´na gerekli atamaların bakanlığınızca bilinçli olarak yapılmadığı ve bu yolla kamu iç denetim faaliyetinin engellendiği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

5- Bakanlık olarak, kamuda iç denetim mekanizmasına yönelik görüşleriniz nelerdir?