Anahtar Kelimeler: İSTİFA

YAZARLAR

CHP’DE İSTİFA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Merkez İlçe Başkanı Celal Abbas Aslan, hakkındaki dosya sonuçlanana kadar görevinden istifa etti

Ayşe Mine EĞÜZ/

CHP Sivas Merkez İlçe Başkanı Celal Abbas Aslan, hakkında çıkan haberler üzerine basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında partililer Aslan’ı yalnız bırakmadı. Hakkında yapılan suçlamaları asla kabul etmediğini vurgulayan Aslan, “Merkez İlçe Başkanı Celal Abbas Aslan, “25 Şubat 2013 tarihinde isimsiz bir ihbar mektubuyla Sivas’ta bulunan kömür şirketinden 15 Temmuz sonrası FETÖ üyeliğinden tutuklanan itirafçı dönemin vali yardımcıları Vefa Kaya ve yine FETÖ üyeliğinden görevden uzaklaştırılan Vali Yardımcısı Veysel Çiftçi’nin yapmış olduğu bir soruşturma sonucu istifa dilekçem dahi olmadan istifa etmiş gibi gösterilerek 13 Mart 2013 tarihinde iş yerinden uzaklaştırıldım. Benimle birlikte şirket müdürü de görevden uzaklaştırıldı. Bunun öncesinde şirket müdürünün tüm ısrarlarına rağmen hiçbir devir teslimi işlemi yapılmadı.  Ancak 2015 yılında hakkımızda dava açıldığını, dosya içeriğine baktığımızda muhasebenin ve satış birimlerinin yaptıkları iş ve işlemlerden sorumlu tutulduğunu öğrendim. Şirkette çalıştığım günden ayrıldığım güne kadar hiçbir yetkim ve sorumluluğum olmamıştır. Şirkette diğer çalışanların yazılı talimatlarla bankadan para çekilmesi dışında hiçbir parasal işle mal satışıyla ilgim olmamış aksine yapılan tüm işlemler yetkililerin imzalamış oldukları iki imzalı yazılı talimatlarla gerçekleşmiştir. Ama ne ilginçtir ki sorumluluğunu yaptığı hiçbir işlem olmayan biri ve talimatlarda imza sahiplerinden biri olan yargılanmış diğer imza sahipleri ve bu işlemleri yapan hiçbir çalışan yargılanmamıştır” dedi.

‘İDDİALAR DOĞRU DEĞİL’

Dava dosyasında kendinin düzenlemiş olduğu tek bir belgenin bulunmadığını öne süren Celal Abbas Aslan, “Dava konusu edilen sosyal yardımlaşmanın ihtiyaç sahibi olanlara dağıtılan kömürlerle ilgili iddiaların hiçbiri doğru değildir. Dağıtılan kömürlerin teslim alınması ailelere dağıtımı sosyal yardımlaşmanın kendi görevlilerince yapılmaktaydı. Kömür şirketi tamamen ticari ve kar amacıyla bu dağıtım işinin hamaliye nakliye kısmını o dönem ihaleye girerek alıp yapmaktaydı. Ben bu yapılan işlerin hiçbir sürecinde bulunmadım herhangi bir şekilde görev yapmadım. Dava dosyasında benim düzenlemiş olduğum bir tek belge, satış senedi, yaptığım tek bir muhasebe kaydı yoktur. Bu işlemlerin tamamı işlerini yapan çalışanın el yazıları ve dijital kayıtlar ise çalışanların kendi şifreleriyle yapılmıştır. Kısaca dosya içerisinde benimle ilgili tek bir somut delil yoktur. Bu karar kısacası şirkette yetki ve sorumluluğum olmadan, düzenlenmiş olduğum tek bir evrak olmadan aleyhime verilen hukuksuz bir karardır. Bu kesinleşmiş bir karar değildir. İstinaf başvurumuzu yapmış olup yargılama Kayseri İstinaf Mahkemesinde devam edecektir. Bu yanlış kararın oradan döneceğini ve adaletin yerini bulacağına inanıyorum. Bu gelinen süreçte 45 yıldır evim, ailem bildiğim ve ilk seçimlerde iktidar olacak partimizin siyaseten benim üzerimden yıpratılamaması için yargılama süreci tamamlanana kadar partideki Sivas Merkez İlçe Başkanlığı görevinden istifa ediyorum” ifadelerini kullandı.