YAZARLAR

CHP: İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele günü kapsamında ülke genelinde eşzamanlı açıklama yapıldı. Sivas’tan seslenen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıkaya, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini söyledi

Zübeyde DARENDELİ/

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Sivas’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Nazlıkaya, iktidara geldiklerinde boşanan kadınlar için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’nu hayata geçireceklerini kaydetti.

CHP İl Binasında yaptığı açıklamada, günün öneminden bahseden Nazlıkaya, haklı olan her şey için savaşmaya devam edeceklerini belirterek açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. 11 gün önce Başak Cengiz’i samuray kılıcıyla katleden katil Can Göktuğ Boz; ‘Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm’ demişti.

Bizler, en temel hakkımız olan yaşam hakkımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz! İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde “Alo Şiddet” hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize “Yaşam Hak” adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var.

Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı; şiddet uygulayan birçok fail caydırıcı cezalar alacaktı. İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller “yatarım üç beş ay, çıkarım” rahatlığıyla hareket etmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konular tartışmaya bile açılmayacaktı. Sözleşme her gün aşındırılmaya çalışılan haklarımıza koruyucu kalkan olacaktı.

Bu süreçte, hakkında uzaklaştırma kararı bulunan birçok erkek, kız kardeşlerimizi hayattan kopardı.

TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz'ı 15 bıçak darbesiyle katleden Orhan Munis’e “aşırı sevgi”den öldürdüğü gerekçesiyle “tutku indirimi” uygulandı. Sivas’ta yaşayan 8 çocuk annesi 60 yaşındaki Mevlüde Parlak, yemek yapmadığı bahanesiyle evli olduğu Rahmi Parlak tarafından öldürüldü. Katiller, cinayeti işlemeden önce nasıl ceza indirimi alacaklarına ilişkin internet araması yaptılar. Yargılanırken bahanelerin arkasına sığındılar. Önceki yargı kararlarından cesaret aldılar! Değerli Basın Mensupları, Bu ölümlerin ve şiddetin sebebi uygulanan politikalar değilmiş gibi, AKP Sözcüsü Ömer Çelik çıkmış "Toplumsal olarak kadın cinayetlerine karşı seferber olmamızın vakti gelmiştir ve dahi geçmektedir” diyor. Günaydın! Sanki 19 yıldır iktidarda olan onlar değil. AKP iktidarında kadına yönelik ekonomik şiddet de arttı; çalışabilir nüfustaki her 3 kadından ikisi işsiz. Her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınlar eşit işe eşit ücret almıyor. Bizlere, ne giyeceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza kadar dayatılan bir hayat reva görüldü. Bizler, AKP’nin kadın cinayetlerini “fıtrat” ve “kader” söylemine mahkum ettiğinizi unutmuyoruz.”

 

BOŞANAN KADINLARA YENİ BAŞLANGIÇLAR FONU

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıkaya, iktidara geldiklerinde ilk 6 ayda ne yapacaklarını ise maddeler halinde şu şekilde sıraladı; “Kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak. Aile Destekleri Sigortasını hayata geçireceğiz. Kadın istihdamını arttıracak ve ev kadınlarına iş, eve aş sağlayacağız. Boşanan kadınlar için Yeni Başlangıçlar Fonu oluşturacak. İktidarımızda kadınlar kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürecek. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz. Güçlü bir kadın sağlığı programını da başlatacağız. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilden eş zamanlı olarak haykırıyoruz: Geliyor Gelmekte Olan.”