Anahtar Kelimeler: ‘EŞİTLİK’

CHP ‘EŞİTLİK’ DEDİ

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72. Yılı dolayısıyla CHP İl Başkanı Yılmaz Coşkun basın açıklaması yaptı. Coşkun, ‘Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar”

Zübeyde DARENDELİ/

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Yılmaz Coşkun, 10 Aralık İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında eşitlik vurgusu yaptı.
Tüm insanların özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğduğunu vurgulayan Coşkun, “Dokunulamaz, devredilemez, ertelenemez olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur” dedi.

Konuşmasında, 4 yıl önce 10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleştirilen hain saldırı sonucu 40’ı polis, 7’si sivil şehit olan vatandaşları rahmetle anan Coşkun, “Sahip olduğumuz hakların kilometre taşı olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72. yılındayız. Beyannamenin kabulünün yıldönümünde; Ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyen Başkanı yenilmekten, COVID-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız. Türkiye, Özgür Olmayan Ülkeler kategorisinde yer almış, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci Ülke konumuna düşürülmüştür. Ayrıca Türkiye; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda, 9 bin 250 başvuruyla ikinci sırada yer almıştır” dedi.

CHP İl Başkanı Coşkun, iktidara gelmeleri durumunda insan hakları açışından şimdiden şu sözleri verdi; “Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır. Meslek örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecektir. Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır. Türkiye'nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir. Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline    getirilecektir.”