Anahtar Kelimeler: “Canlı hayvan pazarı bitmek üzere”

YAZARLAR

“Canlı hayvan pazarı bitmek üzere”

Başkan Hastaoğlu,“Korona virüse rağmen çalışmalar devam ediyor. Canlı hayvan pazarı kısmının Kurban Bayramı öncesinde teslim edileceğinin sözünü aldık” dedi.

Zübeyde DARENDELİ

TOBB Vergi Komisyonu Başkanı ve Sivas Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Mübarek Ramazan bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı ve Yeni Koronavirüs salgınının Sivas ekonomisine etkilerini değerlendirdi.

Başkan Hastaoğlu yayınladığı mesajda: “Dinimizin, rahmet, merhamet ve bereket ayı olarak nitelediği mübarek Ramazan-ı Şerif’i geride bırakarak, milletçe muhabbetle kucaklaştığımız bir bayrama daha kavuşmuş bulunuyoruz. Bu vesileyle Ramazan Bayramınızı en kalbi dileklerimle kutluyor, bu mübarek bayramın, bizleri her zamankinden daha çok birbirimize yakınlaştırmasını, kardeşliğimizi, dostluğumuzu pekiştirmesini ve tüm dünyayı etkisi altına alan sağlından kurtulmamızı temenni ediyorum.” dedi.

Yeni Koronavirüs salgının Sivas ekonomisine etkilerini değerlendiren Başkan Hastaoğlu; “Yeni Koronavürüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de ekonomik ve sosyal hayatı etkisi altına almıştır.

Cumhurbaşkanımız Başkanlığında, Sağlık Bakanımız, İçişleri Bakanımız, Dışişleri Bakanımız, ilimizde ise Valimiz ve Belediye Başkanımız bu süreci çok iyi yönetmişlerdir. Bizlerde yönetici ve yurttaş olarak alınan tedbirlere uyarak gereken çalışmayı yaptık. İlk olarak Borsa binamızı dezenfekte ederek, maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına uyulmasını sağladık. Merkezde ve ilçelerimizde bulunan üyelerimizin Tescil işlemlerini elektronik ortamda yaparak hizmette aksamalara sebebiyet vermedik. Yeni Koronavirüs’ün etkilerini en aza indirebilmek ve üyelerimizin bu süreçten en az zararla kurtulması için iş insanlarımızdan gelen talepleri TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ilettik. Genel Başkanımız iş dünyasının taleplerini ilgili Bakanlarımızla görüşerek Bakanlarımız bazı ekonomik tedbirler almıştır" ifadelerini kullandı.

“Canlı Hayvan Pazarı ve Kaba Yem Ot Borsası yapımı devam ediyor”

Sivas’ta tarım ve hayvancılık sektörüne önemli katkılar sağlayacak olan Canlı Hayvan Pazarı ve Kaba Yem Ot Borsası’nın inşaatı, çalışanların hijyen kurallarına dikkat etmesiyle korona virüse rağmen aralıksız olarak sürüyor. 

Tesisin son durumu hakkında bilgiler veren Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, hayvan pazarının bir kısmının Kurban Bayramında teslim edileceğini söyleyerek; “Firma ile yaptığımız görüşmelerde Korona virüse rağmen çalışmaların değişmeli olarak devam ettiği, Kurban Bayramı öncesinde geçici olarak hayvan pazarı kısmının teslim edileceğinin sözünü verdiler. Şuanda büyükbaş ve küçükbaş padokların temelleri tamamlamış ve Çelik imalat işi devam ediyor. Yakın zamanda istinat duvarlarının da yapılması ile proje tamamen ortaya çıkmış olacak. Projenin Toplam bütçesi Kdv Dahil 21,989,316 TL dir. Projenin 5 milyon TL si DAP İdaresi Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır. Tesis içerisinde ise 1000 Küçükbaş, 500 Büyükbaş Hayvan Padoğu, Güvenlik Binası, Dezenfeksiyon Tüneli, Kaba Yem Deposu, Bakıcı Evi, Karantina Ahırı, Canlı Hayvan Kantarı, Çay Ocağı, 115 büyük araç olmak üzere toplamda  411 araçlık otopark, Hayvan Oteli, Mezat Salonu, Ot Sergi Alanı, İdari Bina,  Araç Yıkama Alanı, Teknik Bina ve iki adet Ot Padoğu bulunacaktır.Sivas’ımıza, çiftçilerimiz ve besicilerimize güzel bir hizmet olacaktır.” diye konuştu. 

2020 Nefes Kredisi

Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Nefes Kredisi başvurularının yeniden başladığını duyurdu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kredi Garanti Fonu arasında imzalanan protokolle oda ve borsa üyelerinin Nefes Kredilerinden faydalanabileceğini söyleyen Başkan Abdulkadir Hastaoğlu başvuru şartları hakkında bilgiler verdi. Başkan Hastaoğlu, TOBB ve KGF arasında imzalanan protokol çerçevesinde oda ve borsa üyelerine yönelik verilecek olan Nefes Kredilerinin 2020 yılı için anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılı 12 ay eşit taksitli geri ödemeli olacağını söyledi. Hastaoğlu, en fazla 20 ay vadeli olacak Nefes Kredilerinde ise brüt faiz oranının yıllık yüzde 7,50 olarak uygulanacağını dile getirdi. Kredi kullandırılmada maddi teminat istenmeyeceğine dikkat çeken Başkan Hastaoğlu kredi azami limitinin ise 50 bin lira olarak belirlendiğini kaydetti.