YAZARLAR

Camilerde ne zaman namaz kılınmaya başlanacak? Camiler bayramda açık olacak mı?

Türkiye'de koronavirüs sebebiyle camilerde cemaat ile namaz kılmak yasaklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrası bazı normalleşme adımları atılacağı belirtilmişti.

Bu kapsamda vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında camilerin ne zaman açılacağı sorusu geliyor. Peki, camiler ne zaman açılacak? Bayramda camiler açık olacak mı?

Türkiye'de virüse karşı alınan önlemlerden biri de camilerde cemaat ile namaz kılınmasının yasaklanmasıydı. Son zamanlarda virüsle mücadelenin iyiye gitmesiyle bazı tedbirlerin gevşetilmesi gündeme gelmişti ve normalleşme adımları atılmaya başlamıştı. AVM'ler, berberler ve güzellik salonları gibi bazı merkezler bugün (11 Mayıs) itibariyle faaliyete geçti.

BAYRAMDA CAMİLER AÇIK OLACAK MI?

Camilerin bayramda açık olup olmayacağı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak, sosyal mesafe kuralının uygulanmasının oldukça zor olduğu camilerin bayramda açık olması beklenmiyor. Ayrıca hafta sonuna gelen arife günü ve bayramın birinci günü sebebiyle birçok ilde sokağa çıkma yasağı olacağı tahmin ediliyor.

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK?
Hükümetin camiler için açıkladığı bir tarih bulunmasa da, 18 Mayıs'ta yapılacak kabine toplantısında önemli kararların alınması bekleniyor. Ankara kulislerinde konuşulan ise, Haziran ayının ortalarına doğru camilerin tekrar açılması bekleniyor.