Çalışmaları yerinde incelediler
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas´a gelen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyon Başkanı Hüseyin Akdeniz ve bölge illerin Muhtarlar Dernek Başkanları Sivas Belediyesinin çalışmalarını yerinde inceledi
Tarih: 12.11.2017 15:58:25/ 339okunma / 0yorum

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Sivas´a gelen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Türkiye Muhtarlar Konfederasyon Başkanı Hüseyin Akdeniz ve bölge illerin Muhtarlar Dernek Başkanları Sivas Belediyesinin çalışmalarını yerinde inceledi.

 

SICAK ÇERMİK AQUA PARK

Önceki gün Belediye Başkanı Sami Aydın´ı makamında ziyaret eden misafirler bugün de belediyenin yapmış olduğu çalışmaları gezdiler. İlk olarak Sıcak Çermik Aqua Park inşaat alanını gezen misafirler proje hakkında Başkan Aydın´dan bilgi aldılar.

 

ARAÇ KİRALAMA SİTESİ (RENT A CAR)

Sıcak Çermik Aqua Park gezisi ardından yapımı tamamlanmak üzere olan araç kiralama sitesini gezdiler. Toplamda üç kat olarak inşa edilen Rent A Car sitesinin kaba inşaatı tamamlandı. Şehrin batısına yapılan proje için havaalanı kavşağının karşısında bulunan arazi seçildi. 7 bin 100 metrekare inşaat alanına sahip olan Rent A Car firmalarının toplanma merkezinde 18 adet ofis bulunuyor. 184 araçlık kapalı, 160 araçlık açık otoparka sahip olacak merkezde bir de güvenlik binası yer alıyor. Firma sahiplerinin tüm ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan proje yakın zamanda tamamlanarak hizmete girecek.

 

DSİ KAVŞAĞI VİYADÜK VE KARŞIYAKA KÖPRÜSÜ

Gezinin bir sonraki durağı ise Karşıyaka Mahallesini şehre bağlayacak olan köprü ve viyadük projesi oldu. Şeyhşamil Cami önünden başlayarak Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı ve mevcut demiryolunu üstten geçecek şekilde yapılacak olan viyadük, yeni yapılan Karşıyaka Köprüsü´nün şehir merkezi ile bağlantısını sağlayacak. Şantiyelerin kurularak çalışmaların başladığı projeyle aynı zamanda yeni stadyuma da bağlantı kurulmuş olacak.

 

MEVLANA TÜNELİ

Mevlana ve Aydoğan Mahallelerini birbirine bağlayacak olan Mevlana Tünelini de gezen misafirler tünel hakkında Başkan Aydın´dan bilgi aldılar. Tünelin neden gerekli olduğunu anlatan Başkan Aydın; merkezdeki trafik yükünün bu projeyle daha da hafifleyeceğine değindi. Aydın; tünelin bahar aylarında açılacağını söyledi.

 

STADYUM ÜST GEÇİT

Heyetin dördüncü durağı ise Kümbet bölgesi ile stadyumu birbirine bağlayacak olan üstgeçit oldu. Kümbet bölgesinde oturan vatandaşların yeni stadyum, alışveriş merkezi ve okullar bölgesine ulaşımını kolaylaştırmak adına yapılan yaya üst geçidi, kış şartları da düşünülerek kapalı şekilde inşa ediliyor. Engelli vatandaşların da rahatlıkla kullanabilmesi adına projede üç tane asansör bulunuyor. Mevcut tren yolunun ikiye böldüğü Kümbet ve okullar bölgesi bağlantısı; DSİ kavşağındaki viyadük ve yaya üstgeçidi ile hem yayalar hem de araçlar için bir bağlantı oluşturacak.

 

GAZİ LİSESİ KAVŞAĞI

Şehirde dördüncüsü inşa edilen Gazi Lisesi alt geçit çalışması yerinde görülen bir diğer projeydi. Burada yapılan proje ile Esentepe mevkiinden gelen araçlar, kavşak trafiğine takılmadan alttan Kümbet mevkiine direkt geçecek. Zübeyde Hanım Caddesi ile Buhara Caddesi altgeçitle birbirine bağlanmış olacak. Kavşağın üstünde ise yine dört yoldan trafik akışı devam ederken sıkışıklığın önüne geçilmiş olacak.

 

ÇOK AMAÇLI KAPALI CUMA PAZARI

Heyetin bir sonraki durağı ise şehir estetiği ve pazarcı esnafı açısından büyük önem taşıyan Kapalı Cuma Pazarı oldu. Dayanıklı, PVC, membran yapı malzemesiyle tamamen üstü kapatılan pazar yeri, yaz-kış vatandaşlara hizmet verecek. Özellikle yağışlı havalarda büyük sıkıntı yaşayan pazarcı esnafı da rahat bir nefes aldı. Esnafın daha hijyenik ve fonksiyonel bir ortamda hizmet verdiği pazar yerinde, vatandaşlar da güvenli ve düzenli bir ortamda alışveriş yapıyor.

 

Açılışını geçtiğimiz ay gerçekleştirilen Cuma Pazarında misafirlere hitap eden Belediye Başkanı Sami Aydın; “Burası sadece bir Pazar yeri değil. Biz burayı planlarken mahalle halkının çeşitli ihtiyaçlarını organizasyonlarını burada yapabilmeleri için planladık. Burası Cuma günleri pazar olarak kullanılırken diğer günler de mahalle sakinleri için otoparktır. Düğünlerde nişanlarda hatta ramazan aylarında iftar sofralarının kurulduğu bir alan olacaktır” dedi.

 

KARŞIYAKA MESİRE ALANI

Şehirde birçok projeyi hayata geçiren Sivas Belediyesi mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarına göre projeler üretirken üretilen projelerle de o bölgenin gelişimi hedefleniyor. Karşıyaka´nın gelişmesine katkı sağlayacak köprü ve yol projesinin yanı sıra burada yapılan Mesire alanı ve çok amaçlı sosyal tesis de gezi duraklarından biri oldu.

 

110 dönümlük çamlık bir alan üzerine tasarlanan ve içerisinde; kamelyaları, çocuk oyun olanları, yürüyüş yolları, şelalesi ve süs havuzlarıyla insanların ihtiyaç duyduğu tüm unsurları barındıran mesire alanı adeta Karşıyaka´ya can verdi. İnşaatı tamamlanmak üzere olan bin kişilik çok amaçlı sosyal tesis, geniş çaplı toplantı ve programlara ev sahipliği yaparak bu anlamda Sivas´taki büyük bir eksiği dolduracak. Sosyal tesis, aynı zamanda düğün salonu, restoran ve kafeterya hizmeti de verecek.

 

AKSU

2005 yılında hayata geçirilen Mısmılırmak Deresi Islah Projesi (Aksu) ise gezide unutulmadı. Misafirlere çay ikram edilen Aksu´da başkan Aydın tarafından gösterilen eski hali ise misafirleri şaşırttı. Aksu´ya hayran kaldıklarını belirten gezi heyeti Başkan Aydın´ı projeden dolayı tebrik ettiler.

 

YUKARI TEKKE ALT GEÇİT

Şehir içi trafik sıkıntılarını gidermek için mevcut caddelerde düzenleme yaparak genişletmenin yanı sıra yeni yollar da açan Sivas Belediyesi altgeçitler de inşa ediyor. İlkini Halfelik Kavşağında yapan belediye Gazi Lisesi Kavşağından sonra yukarı tekke kavşağını da tamamlamak üzere. Heyet bu projeyi de yerinde gördü.

 

AY YILDIZLI CAMİ

Altgeçit projesinin ardından Yukarı Tekke´de inşa edilen Ay Yıldızlı Cami inşaatını da gezen heyete Başkan Aydın proje hakkında bilgi verdi.

 

Türkiye´deki ay yıldız temalı ilk cami olarak yükselecek olan Yukarı Tekke Ayyıldız Cami, şehirdeki cenaze törenlerinin büyük çoğunluğuna da ev sahipliği yapacak. Cami toplam 7 bin m2 kapalı alana sahip olacak. Camideki açık ve kapalı alanlarda toplamda 8 bin 400 kişi aynı anda namazlarını eda edebilecek.

 

HAYVAN OTELİ

İnşaatı hızla yükselen hayvan oteli de gezi programında yer aldı. Hayvan Oteli sadece başıboş sokak hayvanları değil, sahipleri şehir dışına çıkacak olan evcil hayvanları da misafir edecek.

 

Çocukların gezebileceği ve hayvanlarla iç içe olabileceği bir ortamda oluşturulan projede; hayvan hastanesi, hayvan oteli, otoparklar ve yeşil alanlar da yer alacak. Proje Seyfebeli´nde 22 dönüm arazi üzerine yapılıyor.

 

VEFA KONUTLARI

Misafirlerin bir sonraki durağı ise Vefa Konutları oldu. Burada örnek daireyi gezen heyet özellikle bu proje için Başkan Aydın´a teşekkür ettiler. 2018 yılında hak sahiplerine teslim edilecek konutların bu kadar kısa zamanda tamamlanacak olması da gezi heyeti tarafından takdirle karşılandı.

 

Kılavuz bölgesindeki kapalı cezaevinin hemen üst kısmına inşa edilen 2+1, 400 konutluk proje, dar gelirli vatandaşlar için kira öder gibi ev sahibi olmanın yolunu açtı. Temeli Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın katılımıyla atılan konutlar, 10 yıllık bir ödeme planı ile hak sahiplerine sunuldu. 10-15 bin lira arasında ödenen peşinatların ardından kalan tutar taksitlerle ödeniyor.

 

PAŞABAHÇE

Gezi heyetinin bir sonraki durağı ise Paşabahçe oldu. Her mevsim bir başka güzel olan Paşabahçe´de gezen heyet günün yorgunluğunu da burada attı. Özellikle Yamaç Evlerini çok beğenen misafirler Paşabahçe´ye hayran kaldı.

 

KENT MEYDANI

Heyetin son durağı ise adeta şehrin aynası konumundaki Kent Meydanı oldu. Kent meydanındaki tarihi eserleri tek tek gezme fırsatı bulan misafirler şehir ve belediye projeleri hakkında görüşlerini Başkan Aydın´a iletti. Belediye çalışmalarının tamamını gezdiklerini ifade eden misafirler özellikle mezarlık düzenlemelerinin ilgilerini çektiğini ifade ettiler. Şehre kazandırılmış olan bütün projelerden dolayı Başkan Aydın´a teşekkür ettiler. Birçok projenin örnek alınması gerektiğini söyleyen misafirler Başkan Aydın´ın örnek gösterilecek bir belediye başkanı olduğunu ifade ettiler.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çalışmaları yerinde incelediler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çocuk gözüyle 108 gün
Çocuk gözüyle 108 gün
Sivas Belediyesi kültürel yayınları Sivaslılarla buluşturmaya devam ediyor
Başkan Aydın´dan çatkapı iftar ziyareti
Başkan Aydın´dan çatkapı iftar ziyareti
Ramazan ayı boyunca halkın her kesimi ile iftar sofrasını paylaşmaya büyük özen gösteren Belediye Başkanı Sami Aydın, bu kez Altuntabak Mahallesi´nde ikamet eden Kılıç ailesinin konuğu oldu
Başkan Aydın´dan Eken´e ziyaret
Başkan Aydın´dan Eken´e ziyaret
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Eken´i ziyaret etti
Başkan Aydın´dan Başkan Hastaoğlu´na hayırlı olsun ziyareti
Başkan Aydın´dan Başkan Hastaoğlu´na hayırlı olsun ziyareti
Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis üyeleri´nden oluşan heyetle birlikte geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurul sonrasında güven tazeleyen Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret ederek görevlerinde başarı diledi
Hayırlı olsun
Hayırlı olsun
Sivas milletvekili aday listelerinde isimler belli oldu
Demirgil´den 19 Mayıs mesajı
Demirgil´den 19 Mayıs mesajı
Sivas Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Yüksel Demirgil, 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı
Başkan Aydın sahuru işçilerle yaptı
Başkan Aydın sahuru işçilerle yaptı
Belediye Başkanı Sami Aydın sahurda belediye işçileri ile bir araya geldi
Kangal Belediyesinden Anneler Günü programı
Kangal Belediyesinden Anneler Günü programı
Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk anneler günü dolayısıyla bir program düzenledi
Başkan Aydın´dan Anneler Günü ziyaretleri
Başkan Aydın´dan Anneler Günü ziyaretleri
Belediye Başkanı Sami Aydın, Anneler Günü münasebetiyle Aydoğan Mahallesi´nde bulunan iki farklı eve çat kapı ziyaret gerçekleştirdi
"En büyük eser evlat yetiştirmektir"
"En büyük eser evlat yetiştirmektir"
Anneler Günü nedeniyle Sivas Belediyesi, AK Parti Kadın Kolları ve Etkin Anadolu Kadınları Derneği ortaklaşa bir program düzenledi
“Hayırseverlerimizi yardıma çağırıyorum”
“Hayırseverlerimizi yardıma çağırıyorum”
Özaydın “Hayırseverlerimizi yardıma çağırıyorum inşallah hep birlikte ramazan ayı boyunca Sivas´ımızdaki fakirlerimize garip gurebamıza sahip çıkacağız. Vatandaşlarımız yardımseverlik göstermiş olurlar ise bizde en azından hayırseverlerimiz sayesinde halkımızı ile mutlu olacağız.” dedi
Azerbaycan Karabağ parkı bugün açılıyor
Azerbaycan Karabağ parkı bugün açılıyor
Bugün açılacak olan anıtın ve geçtiğimiz yıl Karşıyaka´da hizmete sunulan mesire alanına Azerbaycan Karabağ ismi verildi
15 Temmuz Şehitler Meydanında çevre  düzenlemesi devam ediyor
15 Temmuz Şehitler Meydanında çevre düzenlemesi devam ediyor
15 Temmuz Şehitler Meydanı´nda çalışmalar devam ediyor. Sona yaklaşılan meydanın etrafında yenileme çalışmalarına başladı
Tavra Deresi´nin suyu arıtma tesislerine taşınıyor
Tavra Deresi´nin suyu arıtma tesislerine taşınıyor
Son yıllarda yağışın az olması Sivas Belediyesi´ni harekete geçirdi. Gelecekte olası bir su sıkıntısı yaşanmaması adına Belediye tarafından Tavra Deresi´nin suyu arıtma tesislerine taşınıyor
"Hedefimiz pazarlarımızı modern bir yapıya kavuşturmak"...
"Hedefimiz pazarlarımızı modern bir yapıya kavuşturmak"...
Belediye Başkanı Sami Aydın Pazarcılar Esnaf Odası´nı ziyaret ederek sabah kahvaltısını oda yönetimiyle birlikte yaptı
Yaşlı çiftin evi sil baştan yapıldı
Yaşlı çiftin evi sil baştan yapıldı
Aydoğan Mahallesinde ikamet eden yaşlı çiftin evi sil baştan yenilendi.
Belediyeden çocuklar için trafik eğitim parkı
Belediyeden çocuklar için trafik eğitim parkı
Sivas Belediyesi tarafından gelecek nesillere trafik bilincinin aşılanması amacıyla "Trafik Eğitim Parkı" projesi hayata geçiriliyor.
Gıda Bankası´nı gezdiler
Gıda Bankası´nı gezdiler
Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, öğretmenleri nezaretinde Hayat Ağacı Derneği´ni ziyaret ettiler. Müdür Baş Yardımcısı Sefer Çirkin, Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Öğretmeni Fatma Şimşir ile bir grup öğrenci, Hayat Ağacı Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Gıda Bankası´nın gıda, giyim ve diğer reyonlarını gezdiler.
Başkan Aydın´dan esnaf ziyaretleri
Başkan Aydın´dan esnaf ziyaretleri
Belediye Başkanı Sami Aydın esnaf gezilerine Alibaba ve İnönü Mahallesi´nde devam etti.
"Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışıyoruz"
"Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışıyoruz"
Sivas Belediyesi şehirde yaşayan dezavantajlı gurupların hayatını kolaylaştırmak için yaptığı çalışmalara her geçen gün bir yenisini ekliyor. İşitme engelli bireylerin sağlık hizmetinden kolaylıkla faydalanması için Sağlık-Sen ile birlikte hastane çalışanlarına işaret dili eğitimi düzenleyen Belediye, şimdi ise Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri için işaret dili kursu başlattı
Geleceğimize eser bırakıyoruz
Geleceğimize eser bırakıyoruz
Sivas Belediyesi kültürümüze sahip çıkıyoruz projesi ile 2014 yılından bugüne yayınlanan eserlerin tanıtımı gerçekleştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde fani dünyada bıraktığın eserlere kıymet verme.

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)