Anahtar Kelimeler: BÜYÜK SORUN

YAZARLAR

BÜYÜK SORUN

112 Acil Çağrı Merkezine yapılan asılsız çağrı oranlarının geçtiğimiz yıla nazaran düştüğünü söyleyen Vali Salih Ayhan, en büyük sorunun gereksiz çağrılar olduğunu söyledi

Zübeyde DARENDELİ/

112 Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Komisyonu Toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında komisyon üyelerinin katılımıyla Vali Ahmet Muammer Bey Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Ayhan, salgın sürecinde 112 Acil Çağrı merkezinin aktif bir şekilde çalıştığını, bakanlıklardan gelen genelgeler ve talimatlar doğrultusunda yoğun bir tempoyla çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Geçmiş yıllara oranla asılsız çağrı oranlarda ciddi düşüşlerin olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Her zaman olduğu gibi bu süreçte de, tüm acil çağrılar kayıt altına alındı. Ancak yaşadığımız en büyük sorun gereksiz, asılsız çağrılar. Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların birçoğu acil olaylar olmadığı gibi, bunların dışında yanlışlıkla aramalar, asılsız aramalar, suistimal amaçlı aramalar, bilgi alma amacıyla aramalar söz konusu. Geçmiş yıla nazaran asılsız çağrı oranlarında ciddi bir düşüş olması sevindirici” ifadelerini kullandı.

SON İKİ YILDA MİLYONLUK CEZA

Sivas’ta 2020 yılında 112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların yüzde 42’sinin asılsız çağrı olduğunu aktaran Vali Ayhan, şöyle devam etti; “İlimizde 2019 yılında 112 Acil numarasına yapılan 689 bin 556 çağrının yüzde 58’i asılsızdı. 2020 yılında ise 1 milyon 98 bin 729 çağrının 462 bin 472’si yani yüzde 42’si maalesef asılsız. Geçen yıla nazaran salgın sebebiyle çağrı sayısında ciddi bir artış var. Ancak asılsız çağrı sayımız hala yüksek. Asılsız çağrı oranı düşmüş olsa da vatandaşlarımızdan bu konuda hassas ve duyarlı olmalarını beklerken ilgili mercilerden de gerekli önlemleri almalarını istiyoruz. Bu bakımdan 112 Çağrı Merkezini asılsız aramalara karşı İdari Para Cezası uygulandığının vatandaşlarımız tarafından bilinmesinde fayda var. Bunun için tanıtım faaliyetlerine devam etmenin yararlı olacağını düşünüyorum.”