Anahtar Kelimeler: TEŞEKKÜR

BURS İÇİN TEŞEKKÜR

Sivas Hizmet Vakfı’nın meslek liseleri öğrencilerine burs müjdesinin ardından açıklama yapan Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, Vakfa teşekkür etti

Zübeyde DARENDELİ/

Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, Sivas Hizmet Vakfı’nın bir süre önce müjdelediği ‘Meslek Liselerine Burs’ imkanının ardından açıklama yaparak vakfa teşekkür etti.

“Sanayiyi geleceğe taşıyacak gençleri yetiştirmek için atılan bu anlamlı adımı takdir ediyoruz” diyen Demirgil, bursun öğrencilerin meslek liselerine olan ilgisini arttıracağını söyledi.

“GENÇLER İÇİN FIRSAT OLACAK”

Sağlanan bursun vasıflı işgücüne sahip olmak adına gençler açısından bir fırsat teşkil edeceğini de sözlerine ekleyen Demirgil, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“AB ile bütünleşme sürecinde, genç nüfusumuzun mesleki ve teknik donanımlara sahip olması, ekonomimizin gerçekleştirmesi gereken altyapısal dönüşüm açısından çok önemli. Oysa şu anda, mevcut sanayimizin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde bile vasıflı işgücüne sahip değiliz. Hem meslek liselerinde eğitim kalitesi yetersiz hem de gençler bu okulları yeterince prestijli görmüyor. Bu yüzden Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası olarak ‘Meslek Liseleri Memleket Meselesi’ diyerek mesleki-teknik eğitimin öneminin toplumun her kesimi tarafından fark edilmesi ve bu alanda gereken iyileştirmelere önayak olmak için Sivas Hizmet Vakfı’nın, meslek lisesi öğrencilerini burs kapsamına alması meslek liselerinin itibarını güçlendirerek nitelikli işgücü oluşturulmasına katkı sağlamasını çok kıymetli ve değerli buluyor aynı zamanda takdirle karşılıyoruz.

Öğrencilerimizin kendilerine güvenlerini ve inançlarını kazanmalarını sağlamak için öncelikle tüm toplumun meslek liselerine bakışının değişmesinin ve eğitim ile istihdam arasında makro düzeyde sistematik bir ilişki kurulmasının gerektiğinin farkındayız. Oda olarak gerekli Ar-Ge çalışmalarımızla bunu sağlamaya çalışıyoruz. Umuyoruz ki sahadaki deneyimlerimiz ve elde ettiğimiz sonuçlar bu amaçlara ulaşmamıza hizmet edecek ve bir memleket meselesini hep birlikte çözebileceğiz. Sanayiyi geleceğe taşıyacak gençleri yetiştirmek için atılan bu anlamlı adımda katkısı olan Başta Sivas Valimiz Salih Ayhan olmak üzere taşın altına elini koyanları yürekten kutluyoruz. Burstan, Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Sivas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Sivas Bilişim Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan öğrencilerden yararlanacak. Okul müdürlüklerince belirlenen 300 öğrenci, bu öğretim dönemi boyunca 6 ay süre ile Sivas Hizmet Vakfı tarafından aylık 100 lira olarak karşılıksız burs verilecek. Staj olanağının sağlanması, bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılması ve ekonominin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik elemanların yetiştirilmesi de teşvik edilecek.”