Anahtar Kelimeler: topraklardan Ruhsati geçti

YAZARLAR

Bu topraklardan Ruhsati geçti

Ünlü halk ozanı Aşık Ruhsati’nin doğup büyüdüğü Kangal’ın Deliktaş köyünde bulunan evi restorasyon çalışmalarının ardından müze hayata geçirildi

Ayşe Mine EĞÜZ

Her yeri ayrı değer olan ilimiz topraklarında yaşamış ‘Nedir bu telaşın ey deli gönül’ sözü ile akıllara kazınan Aşık Ruhsati’nin yaşadığı evin restorasyon çalışmaları geçtiğimiz yıl Valiliğin talimatı ile başlamıştı. Geçmişi geleceğe aktarmak ve yakından tanımak adına yapılan Deliktaşlı Ruhsati olarak ta anılan kültür evi müze olarak açıldı.  

Valilik gözetiminde, İl Özel İdaresinin marifeti ve Kangal İlçe Kaymakamlığının desteği ile müzeye dönüştürülen 'Aşık Ruhsatî Anı Evi'nin açılışı, Vali Salih Ayhan, Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Semiha Ekinci, Ahmet Özyürek ve protokolünün katılımıyla gerçekleştirildi.

Hayatının büyük kısmını Deliktaş köyünde geçiren Aşık Ruhsatî’nin, aşıklık geleneğinde iz bırakan bir değer olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Hakk'a inanmış, halktan beslenen ünlü ozanımızın hatırasını yaşatmayı, nesillere çok iyi tanıtmayı kendimize amaç edindik” dedi.

Programda milletvekilleri ve diğer konuşmacılar tarafından, Sivas'ın her yöresinden geçmişten bugüne, sayısız değer yetiştiği bunlardan birinin de Aşık Ruhsatî olduğu ve bu değerleri gelecek kuşaklara aktarmanın hepimizin sorumluluğu olduğu bir kez daha vurgulandı.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi, "Âşık Ruhsatî Anı Evi" katılımcılar tarafından gezilerek, katkı sağlayanlara plaket verildi.