Anahtar Kelimeler: SENEKİ HAZIRLIK PAHALIYA PATLADI

YAZARLAR

BU SENEKİ HAZIRLIK PAHALIYA PATLADI

Kışlık konserve hazırlığına başlayan vatandaş vişnede geçen seneki fiyatların iki katıyla karşılaştı. Geçen sene 6 lira olan vişneler bu sene 12 liradan satışta

Ayşe Mine EĞÜZ/

İlimizde vatandaşlar kışın tüketecekleri meyve ve sebzelerin alışverişini yapmaya başladı. Manavlarda kışlık konserve ürünlerinin fiyatları bu sene birçok gıda maddesinde olduğu gibi artış gösterdi. Bu seneki satılan sebze ve meyveleri ilimizde uzun yıllardır manavlık yapan Ali İhsan Doğan gazetemize değerlendirdi.

55 yıldır Sivas’ta meyve ve sebze perakende satışı yapan Ali İhsan Doğan, “Şu anda halkın kışın yiyeceği meyve ve sebzelerin satışı artmaya başladı. Meyve olarak genellikle kışlık komposto için vişne satılıyor. Elimize gelen vişneler anında tükeniyor. Vatandaş kışın içmek için konserve yapmak için vişne alıyor. Sebze olarak da dolmalık biberin kurutmasını yapmak için vatandaş ondan daha çok alıyor. Patlıcan, fasulye satışları arttı bu sıralar. Geçen yıllarda normalde vişne Sivas’ta yetiştiği için fiyatı uygun oluyordu. Bu sene yaşanan olumsuz hava olayları vişne çiçeklerini de vurdu. Sivas’ta vişne hiç yok. Bu sene genellikle vişneler Tokat ve Konya’dan geldi. Toplaması biraz daha zahmetli olduğu için fiyatlarda bariz görülür şekilde bir artış yaşandı. Geçen sene 5 liradan olan vişne bu sene 8 liradan başladı 12 liraya kadar değişiyor. Fiyatlarda iki katı kadar bir artış yaşandı. Sivas’ta vişnenin bu sene üretilmemesi fiyatları da yükseltti” diye konuştu.