Anahtar Kelimeler: SEFER UYARDI

YAZARLAR

BU SEFER NASA UYARDI

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in, “Yağış olmasa içme suyunda sıkıntı yaşayacaktık” sözlerinin ardından bir kuraklık uyarısı daha geldi. Ciddi kuraklık yaşanabilecek iller arasında Sivas’ta yer alırken yeni uyarıyı NASA, yaptı

Erhan CEYLAN/

Geçtiğimiz yıldan bu yana yeteri kadar yağış olmaması nedeniyle birçok baraj ve göletlerin kuruma seviyesine geldiği Sivas’ta yer altı suları da ciddi oranlarda etkilendi. Yerelde yapılan çağrıların yanı sıra NASA yeni bir harita yayımlayarak uyardı

Geçtiğimiz hafta başlayan kar yağışının ardından kuraklıkla ilgili yaşanan sıkıntıyı, ‘Kar yağmasa içme suyunda sorun yaşayacaktık” sözleriyle işaret eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in yanı sıra Ziraat Odası da geçtiğimiz günlerde Valilik, Belediye ve ilgili kurumlara, ‘Acil toplantı’ çağrısı yapmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Türkiye’ye kuraklık uyarısı yaptı. NASA’nın yayımladığı haritaya göre, ciddi kuraklık yaşanabilecek iller arasında Sivas’ta yer aldı.

Yapılan uyarıda, kuraklığın sadece barajlarla sınırlı olmayacağı gibi yer altı sularında da tehlike yaşanabilecek.

4 EYLÜL’E SU TRANSFERİ

Son 15 yılın en düşük seviyesine ulaştığı barajlardaki doluluk oranlarıyla ilgili son 1 ay içerisinde gazetemizde çeşitli haberler yer alırken, şehrin içme suyunu karşılayan 4 Eylül Barajı’na 300 milyon liralık yatırım ile 50 kilometre uzaklıkta bulunan Pusat Özen Barajı’ndan su takviyesi yapılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Rakamsal olarak büyük ama şehrimiz için önemli bir projedir. Bu projeyi hayata geçirdiğimiz zaman önümüzdeki 50 yıl boyunca su sıkıntısı yaşamayacağız" dedi.